Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001

Brazília na pokraji krízy

Situácia v Brazílii je vážna a slabnúca hodnota domácej meny je len jedným z jej výstražných signálov. Brazílsky reál už niekoľko mesiacov ide dolu vodou. Na začiatku tohto týždňa pomerom 2,34 reálu za dolár dosiahla svoj historicky najnižší stav. Možnosť energetickej krízy desí investorov, existencia korupčných škandálov podmýva politickú stabilitu krajiny a kríza v Argentíne vrhá na Brazíliu negatívne svetlo.

Už vlani varovali experti pred veľkou katastrofou v Brazílii. Priehrady, ktoré krajine dodávajú 90 % elektrickej energie, sú takmer bez vody. Jadrový energetický program sa rozvíja slabučkým tempom, reformy v energetike nepokračujú. Spotreba elektrickej energie stúpa ročne takmer o 8 %, ale tomu nezodpovedá prírastok elektrárenských kapacít. Vláda teraz siaha po tom najjednoduchšom prostriedku. Od 1. júna zostane 170 mil. obyvateľov krajiny každý deň 4 hodiny bez elektriny. Nedostatok elektriny v priemysle sa prejaví citeľným poklesom jeho produkcie. Odbory vyrátali, že denné prerušovanie dodávky elektrickej energie od 1. júna do 30. novembra povedie k strate 850 tis. pracovných miest.

Experti usudzujú, že nedostatok elektriny bude stáť krajinu 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP). Brazília mohla tento rok dosiahnuť 4-percentný rast, ktorý asi nebude realitou. Klesne export i daňové príjmy štátu. V tejto súvislosti si mnohí zahraniční investori kladú otázku, či sa im v tejto krajine ešte vôbec oplatí investovať.

Energetická kríza však nie je jediným problémom najväčšieho latinskoamerického štátu. Už niekoľko týždňov ním zmietajú veľké korupčné a politické škandály. Určite najväčší sa udial v parlamente. Bývalý predseda senátu A. C. Magalhaes spolu s frakčným šéfom strán vládnej koalície R. Arrudom nariadil zmanipulovanie parlamentného elektronického hlasovacieho zariadenia. Arrudo patrí medzi najbližších prezidentových spolupracovníkov. Okrem toho sa viacerí poslanci a jeden minister osobne obohatili. Teraz sa parlament a poslanci zaoberajú len sami sebou. Guvernér centrálnej banky A. Fraga môže len dúfať, že sa zamrznuté hospodárske reformy zrealizujú do nasledujúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.

Strach vyvoláva aj sused Brazílie. Už niekoľko mesiacov je Argentína v podozrení, že nezvládne bremeno, ktoré predstavuje splácanie vysokého zahraničného dlhu. Reštrukturalizácia jej dlhu by sa mala skončiť až na budúci mesiac. Ak sa nepodarí, investori do Argentíny nepôjdu a opatrne budú pristupovať aj k Brazílii, pretože v prípade pádu Argentíny by sa s ňou zrútila aj Brazília.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.