Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Keď remeslo (skôr) živorí...

Budú podnikatelia stále dovážať remeselníkov zo zahraničia?

Vo vývoji odborného školstva je už zopár rokov citeľných niekoľko trendov. Pribúda napríklad mladých ľudí, ktorí sa vzdelávajú v odboroch zavŕšených maturitou, takže sa zvyšuje priemerná úroveň vzdelávania. Stúpa aj podiel uchádzačov o stredoškolské odborné vzdelávanie. Odborová štruktúra žiakov v odborných školách potom ukazuje, že sa zvyšuje podiel vzdelávaných v odboroch pripravujúcich sa na uplatnenie v sektore služieb. Všetky tieto trendy sú isto pozitívne, avšak podobne ako skutočnosť nebýva vždy čiernobiela, aj ony majú tiež svoju menej priaznivú stránku. Pokiaľ ide o zvyšujúci sa záujem o štúdium zakončené maturitnou skúškou, je jeho rubom klesajúci záujem o tradičné vyučenie.

Spomínané trendy u nás navyše posilňuje niekoľko špecifických čŕt. Jednou z nich je demografický vývoj. Počty mladých ľudí vo veku prechodu zo základnej do strednej školy klesajú. Naopak, fungujúci systém financovania stredných škôl podľa počtu žiakov (vo svojej podstate správny) nabáda školy na rozširovanie vzdelávacej ponuky a na prijímanie čo najvyššieho počtu uchádzačov bez ohľadu na reálne potreby podnikov. Preto dnes ponuka miest v niektorých stredných školách prevyšuje nad dopytom. V ekonómii takáto situácia vedie k znižovaniu ceny. Vo vzdelávaní je obdobou znižovanie nárokov na kvalitu.

Dopyt podnikov po kvalifikovaných remeselníkoch a vyučencoch v technických odboroch stále stúpa, avšak pre nedostatok uchádzačov sa dopyt a ponuka absolventov čoraz viac rozchádzajú. Údaje z posledných rokov ukazujú, že narušenie potrebných proporcií profesijnej, odborovej a vzdelanostnej štruktúry vzdelávaných nadobúda čoraz hrozivejšie rozmery.

Predstavitelia priemyselných odvetví neraz upozorňovali, že nedostatok uchádzačov o vyučenie v technických a remeselných odboroch patrí k najväčším problémom. Už dnes je celkom bežné, že niektoré podniky pracovníkov rôznych remeselných profesií importujú, a tento import stále stúpa.

V súčasnosti prebieha tzv. optimalizácia siete stredných škôl vrátane odborných. Pretože počty žiakov v odborných školách s učebnými odbormi klesajú, mohol by neuvážený postup viesť k zániku prípravy v niektorých odboroch. Mohlo by sa po čase konštatovať, že školy s nízkymi počtami žiakov sú drahé, a prečo ich teda nezrušiť, keď o vyučenie nie je záujem.

Ešte pred niekoľkými rokmi v podnikoch prevažovali skôr názory, že odborné školstvo pripraví na povolanie optimálne počty mladých ľudí, takže po skončení školského roka bude možné hľadaných absolventov na trhu práce nájsť. Tieto predstavy sa nenaplnili. Dnes sa už niektoré podniky snažia odborným školám pomôcť pri nábore uchádzačov o odbory, ktorých absolventov potrebujú, pretože si potvrdili, že tvorcom dopytu po odbornom vzdelaní nie sú odborné školy, ale predovšetkým uchádzači sami a ich rodičia. A tak opätovne ponúkajú uchádzačom napr. o strojárske učebné odbory štipendium a pod. Ale ani to nie je dostatočne účinné. Čo teda robiť?

Liekov na tieto neduhy je niekoľko a jadrom je užšie prepojenie odborného školstva s podnikmi. Ak je cieľom prilákať väčšie počty záujemcov o vyučenie v technických a remeselných odboroch a ak chcú podniky absolventov týchto odborov získať, musia pomôcť pri vyhľadávaní uchádzačov a presvedčiť ich rodičov o výhodách uplatnenia v požadovaných profesiách.

Eleonóra Bujačková

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.