Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001

Len aby poriadne neprestrelili...

Zatvorené dvere lekární - veľké riziko pre všetkých

Lekárnici už stratili trpezlivosť. Toľko sľubované vlastné peniaze nevideli, a tak od pondelka budú na Slovensku zatvorené verejné lekárne z „prevádzkových dôvodov“ - pre nedostatok peňazí na zabezpečenie základného sortimentu liekov. Nevyhnutnú lekárenskú starostlivosť budú v jednotlivých okresoch zabezpečovať vybrané verejné lekárne. Rada Slovenskej lekárnickej komory už totiž nedôveruje ministrovi Romanovi Kováčovi. Napriek prísľubom sa neuplatňujú systémové opatrenia na riešenie situácie v slovenskom zdravotníctve a nesplnil sa ani verejný prísľub týkajúci sa návrhov na riešenie dlhov za poskytnutú lekárenskú starostlivosť. Výzva lekárnikov je isto arogantná, ale opodstatnená. Na druhej strane zlosť a agresia ľudí, ktorí sa ocitnú v úlohe rukojemníkov, sa bude stupňovať rovnako. A isto budú aj rovnako arogantne kritizovať lekárnikov.

Podnikanie v tejto sfére u nás je viac ako zložité. Je pochopiteľné úsilie získať vlastné peniaze späť, veď v civilizovanom svete vždy treba za dodaný tovar či služby zaplatiť. Lenže... Podľa nášho ministra zdravotníctva - ktorý bol a je, mimochodom, bohatý najmä na sľuby - Rada SLeK rozhodnutím o zatvorení verejných lekární od 21. mája do času, kým nebudú úplne oddlžené, prekročila svoje kompetencie. Nezabudol povedať, že takéto rozhodnutie je tiež v rozpore s platnými právnymi normami, ktoré neumožňujú svojvoľné zatváranie lekární. Vysvetlil, že ak lekárnik chce svoje zariadenie zatvoriť, musí o tom informovať okresného farmakológa, ktorý s tým musí súhlasiť a zabezpečiť náhradnú prevádzku zdravotníckeho zariadenia.

Aj lekárnici sú v patovej situácii - situácia sa stáva pre nich nebezpečnou. Minister bude totiž požadovať od okresných farmakológov zoznam, ktoré lekárne požiadali o možnosť zatvorenia prevádzky, zoznam tých, ktorí budú vykonávať náhradnú prevádzku, ale aj zoznam lekární, ktoré zatvoria bez ich súhlasu. To im zrejme nadelil miesto riešenia problémov. Ešte, že spomenul dlh zdravotníckych poisťovní voči lekárňam, podľa jeho informácií 5 miliárd korún...

V Slovenskej lekárnickej komore sú presvedčení, že štátne orgány majú snahu zbavovať sa zodpovednosti za ustavičné zadlžovanie. A tak opätovne veľmi zvučne zdôraznili, že nemôžu spolu s distributérmi liekov donekonečna úverovať tento štát... Je jasné, že naše zdravotníctvo skutočne krachuje. Už neplní svoju úlohu, pacienti sa začínajú predzásobovať liekmi... Pripomeňme si, že práve R. Kováč koncom apríla na stretnutí so zdravotníkmi v považskobystrickej nemocnici povedal, že štát v minulom roku neprimeranými reakciami občanov na informácie o nedostatku alebo zdražovaní liekov prišiel o 900 miliónov korún. Toľko stáli tie, ktorými sa pacienti v panike zásobili, ale napokon zostali nevyužité doma v „šuplíkoch“.

A tak v tejto chvíli treba rezortnému ministrovi položiť otázku, nie je tu čas pre jeho odchod z vlády?! Dôvodov na to je viac než dosť. Ak by tak urobil, dokonca by si mohol „pripísať“ dobré body za fakt, že ide príkladom a začal s rekonštrukciou vlády ... Pán minister je za situáciu v rezorte zodpovedný. Sľuboval viac ako dokázal splniť - pacienti zostávajú bez liekov alebo predzásobovaním spôsobujú zbytočné ekonomické straty, bez dohody so sociálnym terénom svojimi predpismi pripravil najslabšie skupiny o dostupnosť zdravotníckych služieb, zvýšenie platov nerealizoval tak, ako bolo sľúbené, navyše jeho formou spôsobil problémy nemocniciam s ich finančným krytím. V inej krajine by už za tretinu toho všetkého zdravotnícky minister odstúpil dávno - ak by však bola civilizovaná. A platili v nej k tomuto prívlastku patriace zákony a spôsoby.

Ľudmila Koníková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.