Hospodársky denník
USD48,912 Sk
EUR43,216 Sk
CHF28,204 Sk
CZK1,26 Sk
  Piatok  18.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Takmer harakiri

Neodvážim sa povedať svojmu šéfovi, že mu už nedôverujem. Spochybnil by som tak vlastnú spoločnosť, ktorá mi zabezpečuje chlieb a istotu. Z môjho hľadiska by to bolo takmer harakiri. Ak prestanem dôverovať svojmu partnerovi, priateľovi či dokonca šéfovi, potom je iba jediná cesta - rozchod. To, čo platí v bežnom živote spoločnosti, akosi nie a nie platiť v politike. Absentérstvo v zamestnaní má okamžitý postih, v parlamente je to veľká frajerina. Keď bežný podriadený povie, že stratil dôveru vo svojho šéfa, odmenou mu bude výpoveď. Keď to isté prostredníctvom televíznej obrazovky „zdelí“ minister premiérovi a celému národu, je to politika. Vlastne nie. Politikárčenie. Rozdiel asi taký ako medzi kúpou a kupčením. Stredajší výrok ministra J. Čarnogurského, že prestal dôverovať svojmu premiérovi o pár hodín na to zopakovalo prostredníctvom svojho predsedu P. Hrušovského aj KDH (donedávna premiérove materské hnutie). Slová hodné chlapa. Ibaže... Ako obyčajne, ostalo len pri slovách. V optike kádehákov by po takomto priznaní politické „harakiri“ mal zrejme spáchať premiér. Hoci ten možno ešte svojmu ministrovi spravodlivosti dôveruje. Je to spravodlivé? Ale nechajme hru na slovíčka politikom. Tí sa v tom vyžívajú viac ako v konkrétnych činoch. A akosi popri tom zabúdajú na starú múdrosť, že skôr vrátiš vystrelený šíp ako vyrieknuté slovo. Aj tento prípad, ktorý podľa politických pozorovateľov nie je ničím iným ako pokračovaním seriálu osobnej averzie medzi Čarnogurským (bývalým lídrom) a Dzurindom (bývalým podriadeným) po vymenení ich úloh, mi pripomína Divoký západ, kde sa najskôr strieľalo a až potom rozmýšľalo. U nás politici najskôr hovoria a až potom myslia, ako to celé zaretušovať. Rovná sa to tiež zabitiu. Politickej stability, vládnej koalície a toho zvyšku voličskej dôvery v múdrosť štátnikov.

(bj, jnk)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, v priebehu dňa od západu veľká oblačnosť s prehánkami a búrkami, ojedinele aj s krupobitím. Najvyššia denná teplota 23 až 28, na Orave, v Liptove a na krajnom západe okolo 18, na horách vo výške 1500 m 16 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 6, na západe severozápadný okolo 8 m/s.

V sobotu bude premenlivá, časom zmenšená oblačnosť a miestami prehánky. Veterno. Nočná teplota 11 až 7, v horských dolinách okolo 5, denná teplota 16 až 20, na severe miestami okolo 14 stupňov. V nedeľu bude polooblačno až oblačno a ojedinele prehánky. Nočná teplota 9 až 4, v horských dolinách okolo 2, miestami nadránom slabý prízemný mráz. Denná teplota 17 až 21, na severe okolo 15 stupňov.

Slnko vyjde zajtra o 5.09 a zapadne o 20.28 hod.

Amsterdam

prehánky 12

Atény

jasno29

Belehrad

búrky28

Berlín

prehánky17

Bratislava

dážď18

Brusel

dážď12

Budapešť

prehánky25

Bukurešť

oblačno25

Frankfurt

prehánky14

Helsinki

dážď9

Istanbul

jasno26

Kodaň

dážď11

Lisabon

prehánky19

Londýn

polooblačno14

Madrid

búrky25

Miláno

polooblačno25

Moskva

dážď19

Oslo

dážď11

Paríž

prehánky17

Praha

prehánky15

Rím

búrky26

Sofia

oblačno24

Štokholm

oblačno14

Varšava

prehánky16

Viedeň

dážď17

Záhreb

prehánky24

Ženeva

oblačno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.