Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Príjmy zo závislej činnosti

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Pripomíname zamestnávateľom, že Ministerstvo financií SR vydalo vo Finančnom spravodajcovi č. 6/2001 Pokyn na zabezpečenie jednotného postupu pri uplatňovaní § 6 ods. 12 písm. b) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení zákona č. 466/2000 Z. z. (č. 2 662/2000-72). Ide o možnosti, ako má zamestnávateľ postupovať pri uplatnení odpočítateľnej sumy z čiastkového základu dane (ďalej „ČZD“) z príjmov zo závislej činnosti a z funkčných požitkov (ďalej len „príjmy zo závislej činnosti“), ktorá sa týka príspevkov na doplnkové dôchodkové poistenie zamestnancov (ktoré si platí zamestnanec). Pripomíname, že od 1. 1. 2001 došlo k zmene v tejto oblasti v tom zmysle, že výška tohto „odpočtu“ je limitovaná u zamestnancov sumou 2 % ČZD, najviac 24 000 Sk ročne.

Pokyn obsahuje:

1. Postup na uplatnenie dlhopisu Fondu národného majetku (FNM) na úhradu príspevku na doplnkové dôchodkové poistenie, ktorým platil zamestnanec príspevok podľa zákona č. 123/1996 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom poistení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 409/2000 Z. z. (ďalej len „zákon č. 123/1996 Z. z.“).

- Uvedený problém sa však týka len minulého zdaňovacieho obdobia (roku 2000). Ak zamestnanec predložil zamestnávateľovi príslušné doklady o použití dlhopisu FNM na tento účel (v prospech príslušnej doplnkovej dôchodkovej poisťovne), tak sa mu jeho hodnota uplatnila ako odpočítateľná položka na účely výpočtu ČZD z príjmov zo závislej činnosti.

Ak nebolo možné v priebehu minulého roka hodnotu dlhopisu FNM zohľadniť v čase plnenia (v mesiaci, v ktorom bol prevod dlhopisu uskutočnený, napr. pre nízky alebo žiadny zdaniteľný príjem), mohol sa zohľadniť odpočet dodatočne v plnej výške pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti za rok 2000 alebo pri podaní daňového priznania, ak sa ročné zúčtovanie nevykonávalo. V prípade podania daňového priznania mal zamestnávateľ uviesť do potvrdenia o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti a zrazených preddavkoch na daň celú sumu (hodnotu dlhopisu FNM), t. j. vrátane neuplatnenej výšky.

Poznamenávame, že ak zamestnávateľ alebo zamestnanec nepostupovali uvedeným spôsobom, je možné napraviť to formou dodatočného daňového priznania alebo opravou ročného zúčtovania (§ 46 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov).

2. Postup pri uplatnení ustanoveného limitu príspevkov na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa zákona č.123/1996 Z. z., platný od 1. januára 2001.

- Postup vychádza z novelizovaného ustanovenia § 6 ods. 12 zákona č. 366/1999 Z. z. s účinnosťou do 1. 1. 2001, podľa ktorého je možné z príjmov zamestnanca (pri výpočte ČZD) odpočítať ním uhradené (platené alebo zrážané zo mzdy) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, najviac vo výške 10 % príjmov zo závislej činnosti, a z toho najviac 24 000 Sk ročne.

V zmysle tohto postupu je možných niekoľko možností:

a) v rámci kalendárneho mesiaca uplatniť limit 10% príjmu, najviac 2000 Sk (1/12 z 24 000 Sk);

b) ak má zamestnanec príjem od viacerých zamestnávateľov súčasne (zdaňovaných preddavkovo, nie 10-percentnou sadzbou dane) a platí si uvedený príspevok, môže zamestnávateľ postupovať nasledujúco:

Ak prinesie v kalendárnom mesiaci potvrdenie o vyplatených zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti od ďalšieho zamestnávateľa, môže zamestnávateľ tomuto zamestnancovi zohľadniť pri odpočte príspevok na účely výpočtu ČZD úhrn týchto príjmov (pri dodržaní hranice 10 % príjmov od všetkých zamestnávateľov, najviac 2000 Sk mesačne).

(Tento postup má význam v prípade, ak u zamestnávateľa, u ktorého si zamestnanec platí tento druh poistenia, má nízky príjem.)

c) Ďalšia možnosť umožňuje pri vyššom príjme [resp. úhrne príjmov, ak pôjde o prípad pod písm. b)] odpočítať príspevok v plnej výške, najviac 10 % príjmu a najviac 24 000 Sk (od začiatku roka). Ak suma zaplatených príspevkov presiahne od začiatku roka 24 000 Sk, ďalej sa odpočet už logicky nezohľadňuje (je vyčerpaný).

d) Ak zamestnanec zmení v priebehu roka zamestnávateľa, je povinný vo vyhlásení na zdanenie príjmov zo závislej činnosti [na str. 3 v riadku c) alebo d)] uviesť tomuto novému zamestnávateľovi úhrn zaplatených a daňovo uznaných príspevkov u predchádzajúceho zamestnávateľa. Nový zamestnávateľ postupuje pri výpočte ČZD za príslušný mesiac podľa uvedených spôsobov. T. j. buď postupuje bežne - najviac do výšky 10 % príjmov a najviac 2000 Sk, alebo ak postupuje podľa písm. c), tak je povinný predložiť potvrdenie o úhrne príjmov zo závislej činnosti a o výške zaplatených príspevkov od predchádzajúceho zamestnávateľa (aby nebola prekročená hranica 24 000 Sk).

e) Pri vystavovaní potvrdení o zdaniteľnom príjme zo závislej činnosti zamestnávateľ uvedie skutočne uplatnené (odpočítané) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie. Ak zamestnanec zaplatil preukázateľne viac, zamestnávateľ mu neuplatnenú sumu príspevku uvedie v potvrdení osobitne (podľa tohto pokynu na opačnej strane potvrdenia s podpisom a odtlačkom pečiatky).

f) Pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti sa pri výpočte ČZD odpočíta len zákonná výška zamestnancom zaplatených príspevkov (t. j. v skutočnej výške, najviac 10 % príjmov zo závislej činnosti a najviac 24 000 Sk).

g) Pri podaní daňového priznania si zamestnanec uplatní opäť len maximálnu možnú výšku zaplatených príspevkov (v skutočnej výške, najviac 10 % príjmu, z toho najviac 24 000 Sk).

Dagmar Piršelová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.