Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Benzín prekonáva rekordy

Cena benzínu na americkej komoditnej burze NYMEX neprestajne stúpa. V pondelok sa jej už tretí krát za sebou podarilo prekonať historické maximum, keď v predpoludňajšej časti obchodovania sa jeden galón tejto dôležitej tekutiny predával až za neuveriteľných 1,163 USD. Pre porovnanie, v čase vypuknutia vojny v Perzskom zálive v auguste 1990 vyskočila cena benzínu na 1,11 USD/galón. Súčasné extrémne ceny sú dôsledkom obáv, že zásoby ropy a benzínu sú nedostatočné na to, aby dokázali uspokojiť stúpajúci dopyt, ktorý už tradične kulminuje v letnej sezóne. V snahe vyprodukovať dostatočné zásoby benzínu, tak americké rafinérie pracujú na plné obrátky, čo však následne prináša aj negatívne dôsledky. Posledným príkladom je rafinéria Tosco Corp. v štáte Missouri, ktorú počas uplynulého víkendu zasiahol ničivý požiar. V najbližších dvoch týždňoch tak bude spoločnosť pracovať len na 50 %, čo len zvyšuje pravdepodobnosť, že americký stredozápad sa aj v tomto roku ocitne vo vážnych problémoch. V minulom roku sa ceny benzínu na čerpacích staniciach v tejto časti USA vyšplhali na americké pomery do závratných výšok a jeden galón benzínu sa tam predával za 1,69 USD.

Vyberanie ziskov

V závere seansy na NYMEX-e sa strhla vlna vyberania ziskov, čo stiahlo cenu májového benzínu na konečných 1,13 USD/galón. Jeho denný zisk tak dosiahol 0,47 USc. Rovnako aj júnové futuritné kontrakty ropy uzatvárali mimo denného maxima 28,99 USD/barel na záverečnej úrovni 28,46 USD za barel, pričom ich vzostup predstavoval 19 USc. Pokles zaznamenali májové kontrakty vykurovacieho oleja, ktoré si odpočítali 1,40 USc na 74,34 USc.

Obchodovanie s meďou na americkom COMEX-e sa v pondelok vyvíjalo v stopách londýnskeho obchodovania. Na London Metal Exchange (LME) totiž cena hliníka zaznamenala výrazný vzostup, čo následne pozitívne ovplyvnilo aj ostatné kovy. Rast ceny americkej medi však bol limitovaný, a to predovšetkým vďaka tomu, že celkové zobchodované objemy zostali nízke. Júlové futuritné kontrakty červeného kovu si na COMEX-e nakoniec pripočítali 0,75 USc na 77,70 USc za libru.

Slabá aktivita

Medvedia nálada ovládla v pondelok americký trh so softkomoditami. Kontrakty kávy na CSCE sa pohybovali ako na hojdačke, keď smerom hore kávu striedavo ťahali nákupy komoditných fondov a skupovanie zahedžovaných pozícií niektorými producentmi, negatívny vplyv na jej cenu naopak mali predaje zo strany lokálnych hráčov a producentov. Aktívna júlová arabika tak nakoniec finišovala na 64,45 USc za libru, jej denný vzostup predstavoval 0,40 USc. Menej sa na CSCE darilo kakaovým bôbom, ktoré si v dôsledku slabej aktivity na trhu pripísali straty. Aktívne júlové kontrakty kakaa zaznamenali pokles o 14 USD na konečných 987 USD za tonu. Trh s cukrom uzatváral pondelkovú seansu so zmiešanými výsledkami. V centre pozornosti obchodníkov stála exspirácia spotových májových kontraktov. Májový cukor na CSCE sa vďaka obrovskému nákupnému záujmu zo strany fondov pred záverom seansy ocitol na dvaapolmesačnom maxime 9,50 USc za libru, čo predstavuje posilnenie sa o 0,13 USc. Na druhej strane zbavovanie sa júlových kontraktov obchodníkmi stlačilo cenu júlového cukru na 8,50 USc/libru, jeho denná strata tak dosiahla 0,12 centa.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.