Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovnaft pomohol SAX-u

České akcie na začiatku týždňa zaznamenali prepad až k hodnotám trojtýždňového minima. Príčinou bol nezáujem najväčších hráčov o tituly na trhu. Účastiny najsledovanejšej emisie - Českých telekomunikácií sa oslabili o 1,2 % a v závere pondelkovej seansy kótovali na 362 CZK. Ešte minulý piatok boli tieto akcie lákavé pre obchodníkov po priaznivých informáciách zo svetových búrz. Avšak v pondelok pod vplyvom zverejnených výsledkov hospodárenia firmy za prvý kvartál záujem o ne opadol. Výsledky hospodárenia boli horšie ako analytici predpovedali. Čistý zisk Telekomu klesol o rovných 10 %. Pokles sa dotkol aj akcií elektrárenskej spoločnosti ČEZ. Tie si odrátali 2,3 % a v posledný aprílový deň zatvárali na hodnote 103,3 CZK pri veľmi nízkom obrate. Aj vďaka tomu hlavný index pražskej burzy PX 50 stratil 1,14 % a jeho hodnota pred Sviatkom práce bola 415,2 bodu.

Pondelok neprial ani cenným papierom na varšavskej burze. Kľúčový index parketu WIG 20 si odpočítal 2,1 % na 1441 bodov pri nízkom obrate na burze. Takýto nezáujem sa očakával pred včerajším Sviatkom práce. Čo však hráči na parkete neočakávali, boli nelichotivé kvartálne výsledky najväčšej rafinérie v krajine PKN Orlen. Tituly tejto tretej najväčšej emisie na varšavskej burze skončili o 2,1 % nižšie na hodnote 18,6 PLZ, po zverejnení predpokladanej straty 15,7 mil. zlotých za prvý štvrťrok tohto roka. Pred rokom mala skupina okolo PKN čistý zisk pred zdanením 131,7 mil. PLZ. Vo všeobecnosti sa očakávali horšie hospodárske výsledky, ale nie až v takej miere. Ani ďalšie emisie sa netešili záujmu investorov. Elektrárenská spoločnosť Elektrim sa oslabila až o 5,5 % a na začiatku nového týždňa kótovala na 27,5 PLZ.

Nálada na bratislavskej burze bola v pondelok oveľa priaznivejšia ako u našich susedov. Hlavný index parketu SAX ako jediný v regióne poskočil o 0,32 % a pred dňom voľna skončil mierne nad hodnotou 91 bodov (91,12). Najviac sa o to zaslúžili akcie najdôležitejšej emisie na trhu. Účastiny Slovnaftu sa aj pod vplyvom priaznivých správ o možnej šanci pre našu najväčšiu rafinériu na poľskom trhu posilnili o 0,46 %. Na konci apríla bola ich hodnota 436 korún.

Na budapeštianskej burze sa v pondelok a v utorok pre sviatok neobchodovalo.

(M. Laznia/ REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.