Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Konkurovať svetovým koncernom?

Konzorciom na reštrukturalizáciu českého hutníctva

Vytvorenie jednotného hutníckeho konzorcia zlúčením Třineckých železáren s Novou hutí - časťou Vítkovice, odporúča štúdia britskej firmy Euro Strategi. Ministerstvo priemyslu a obchodu si túto štúdiu objednalo v rámci svojho návrhu reštrukturalizácie českého hutníctva. Vznik megahút by tak však znamenalo privatizáciu hút na Ostravsku do českých rúk. Už skôr túto myšlienku presadzoval premiérov poradca Miroslav Šlouf a sám Miloš Zeman túto ideu podporuje. Predseda vlády síce v minulosti túto privatizáciu kritizoval, ale všetko v súčasnosti nasvedčuje tomu, že svoj pôvodný zámer zmenil. Huty by mali byť prevedené pod Třinecké železárny, pretože ako jediné sú už v súkromnom vlastníctve. V Nové huti a vo Vítkovických železárnach má štát stále významný akcionársky podiel. Naproti tomu vlastníkom Třineckých železáren je firma Moravia Steel, ktorá je neslávne známa z niekdajšieho sponzorovania ODS.

Zlúčenie hút do jedného celku odhadujú ekonomickí odborníci rádovo na miliardy korún. V danom prípade by podľa ich názorov išlo o veľmi drahú záležitosť, ktorá by išla pochopiteľne z vreciek daňových poplatníkov. Spoločnosti Vítkovice a Nová huť sú totiž zaťažené miliardovými dlhmi. Keby však predsa malo dôjsť k predaju Třineckým železárnam, tak by sa museli najprv oddlžiť. Iba oddlženie Nové huti by stálo viac ako 10 miliárd korún.

Odborníci preto tvrdia, že navrhované vytvorenie hutníckeho konzorcia by zbytočne zaťažilo štátnu pokladnicu. Naopak, prípadné zlúčenie by však prinieslo aj pozitíva. Tie by sa týkali vzniku subjektu so silou porovnateľnou so svetovými oceliarskymi koncernami a získala by sa tak väčšia sila vo svetovej konkurencii. Navyše by sa zlúčením hút dali získať nákladové úspory tým, že by sa odstránil trvajúci súbeh výroby v jednotlivých hutách. Pokiaľ sa vláda nakoniec pre zlúčenie hút rozhodne, treba upozorniť na skutočnosť, že by musela zmeniť svoje predchádzajúce rozhodnutie o predaji Nové huti strategickému zahraničnému investorovi. V súčasnosti sa totiž už vyberá pre túto privatizáciu Nové huti poradca.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.