Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nové prognózy o vývoji ekonomiky

ČR dosiahne úroveň EÚ o dvadsať až tridsať rokov

Vo svojej pravidelnej prognóze predvída Európska komisia (EK) Česku na tento rok 3,5-percentný hospodársky rast a 4-percentný na budúci rok. Aj tak ČR zostane pod priemerom rastu desiatich kandidátskych krajín strednej a východnej Európy, avšak čo sa týka HDP na jedného obyvateľa, ČR je so 65 % priemeru EÚ na druhom mieste za Slovinskom a so značným odstupom od Poľska i Maďarska. Podľa niektorých expertov by tak ČR mohla dosiahnuť úroveň vyspelých krajín EÚ za dve až tri desaťročia.

Všetko však bude závisieť od toho, ako dokáže efektívne po vstupe do EÚ využívať jej štrukturálne fondy a prílev zahraničných investícií. EK má pritom obavy z tohtoročného českého rekordného rozpočtového deficitu odhadovaného na 9,4 a na ďalší rok na 9 % HDP. Schodok bežného účtu, ktorý bude prekračovať 4 % a zahraničného obchodu okolo 8 %, ich už znepokojuje vzhľadom k rekordnému prílevu priamych zahraničných investícií. Obchodný deficit by mal byť regulovaný zvýšeným záujmom o domáci tovar, ale i tak sa však očakáva, že import tento rok vzrastie o 17,4 % a v roku 2002 bude stále prekračovať 15 %. EK pritom očakáva iba mierny vzrast inflácie na 4,3 % tohtoročnej a o desatinu väčšej v budúcom roku. Očakáva v dôsledku ekonomického rastu i pokles nezamestnanosti, ktorá by tento rok mala predstavovať 8,5 a v budúcom roku 8,3 %.

Českých ekonómov však teraz znervózňuje najmä konjunkturálny pokles predovšetkým v Nemecku, ktorý je najväčším obchodným partnerom. Varovným znamením je práve zverejnený výsledok zahraničného obchodu za tento marec, ktorý zaznamenal pasívum vo výške 13,9 mld. Kč, a najmä potom skutočnosť, že saldo obchodnej bilancie s Nemeckom sa zmenilo z kladného vo výške 6,8 mld. Kč v marci minulého roka na záporné vo výške 1,1 mld. Kč. Na deficit mali vplyv najmä skupiny strojov, dopravných prostriedkov a polotovarov, teda komodít žiadaných v obdobiach konjunktúry. To sa potom odrazilo v tejto skupine tovarov všeobecne, keď sa v nej ešte februárové aktívne saldo vo výške 1,9 mld. Kč zmenilo na pasívne vo výške 2,1 mld. Kč. Inak za prvý kvartál tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol dovoz o 26,6 % a vývoz o 23,3 % a pasívum obchodnej bilancie bolo celkom 30,1 mld. Kč, čo je o 12,9 mld. Kč vyššie ako v rovnakom kvartáli v roku 2000. V porovnaní s rovnakým obdobím sa zhoršil obchod s Nemeckom o 12,1 mld., aj keď bilancia zostáva zatiaľ aktívna vo výške 8,9 mld. Kč, s Ruskom o 3,5 mld. Kč a v dôsledku zvýšeného dovozu ropy a zemného plynu, s Čínou 1,9 mld. Kč a dokonca i s Poľskom vo výške jednej miliardy korún. Zlepšila sa bilancia s Maďarskom o 5,1 mld., so Slovenskom o 3,1 mld. a s USA o 2,7 mld. Kč. Za posledných dvanásť mesiacov v porovnaní s predchádzajúcim vzrástol dovoz o 27,4 % a vývoz o 22,5 % a pasívum obchodnej bilancie predstavovalo 136 mld. Kč. Výrazne sa na tomto raste obchodu podieľajú predovšetkým krajiny s vyspelou trhovou ekonomikou. Niektorí českí ekonómi sú preto v súčasnosti dosť skeptickí než EK a očakávajú zatiaľ iba trojpercentný rast hospodárstva.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.