Hospodársky denník
USD48,862 Sk
EUR43,46 Sk
CHF28,277 Sk
CZK1,259 Sk
  Streda  2.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Berlusconiho tromfy možno ako mínus

Cap ubezpečuje, že chce byť dobrým záhradníkom. Aj takto by sa dalo vnímať pondelkové vyhlásenie kontroverzného talianskeho politika, podnikateľa a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho.

Najbohatší politik v Taliansku, kandidát bloku strán pravého stredu na úrad premiéra ubezpečil voličov, že v prípade volebného víťazstva sa do 100 dní od začiatku pôsobenia vo funkcii zasadí za prijatie zákona o konflikte záujmov. Aby mu nikto nič nemohol vyčítať. Lebo politickí lídri ôsmich strán vládnucej koalície ľavého stredu upozorňujú na nezlučiteľnosť funkcie šéfa vlády bijúcu do očí, majiteľa futbalového klubu AC Miláno a veľkopodnikateľa v oblasti médií, poisťovníctva, bankového a finančného sektora. Kritickí nie sú len jeho domáci politickí rivali, ale aj zahraničie. Vhodnosť Berlusconiho premiérovania spochybnili prestížne periodiká ako The Economist, El Mundo a Le Monde, čo podľa Berlusconiho bude mať zrejme súdnu dohru. Periodiká poukazujú najmä na jeho prípadnú kontrolu médií, keďže Berlusconiho rodina vlastní holdingovú spoločnosť Finninvest, pod ktorú patrí mediálne impérium Mediaset. A pod Mediaset patria tri súkromné televízne kanály. Silný arzenál v čase, keď informácie hýbu svetom!

Obavy sú namieste aj preto, lebo v prípade Berlusconiho inštalácie na čelo vlády, by sa pod jeho nepriamu kontrolu dostala aj talianska štátna televízia RAI. V Taliansku tak oprávnene rastú obavy z možnej kontroly a cenzúry médií. Veď RAI spolu s Berlusconiho kanálmi pokrývajú v Taliansku 90 % všetkého vysielania. Nezávislí pozorovatelia zverejnili začiatkom tohto roka správu, podľa ktorej vysielanie na všetkých troch kanáloch dávalo Berlusconimu priestor a reklamu ako žiadnemu inému politikovi. Pravicový líder to však poprel.

Berlusconiho najvážnejší protikandidát na premiérsky post rímsky starosta Francesco Rutelli v pondelok apeloval na voličov, aby 13. mája, v deň parlamentných volieb, zbytočne neplytvali hlasmi pre „beznádejných“ kandidátov, lebo by mohlo dôjsť k rovnakej situácii ako v prezidentských voľbách v USA, keď hlasy pre lídra zelených Ralpha Nadera pripadli Bushovi. Rutelli chce čestný duel s Berlusconim, dúfajúc, že mediálny magnát doplatí na vlastné tromfy. Talianska opozícia na čele s Berlusconim si však aj naďalej zachováva vyše štvorpercentný náskok pred Rutelliho blokom ľavého stredu.

Iaromír Novák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.