Hospodársky denník
USD49,193 Sk
EUR43,248 Sk
CHF28,197 Sk
CZK1,26 Sk
  Pondelok  21.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko očami ministerky

Ministerka financií SR Brigita Schmögnerová je presvedčená, že vláde SR sa podarí udržať tohtoročný plánovaný schodok verejných financií vo výške 3,9 % hrubého domáceho produktu (bez zarátania nákladov na finančnú reštrukturalizáciu). Hoci v tomto roku došlo k výraznému výpadku príjmov v dôsledku zníženia daňového zaťaženia a dovoznej prirážky, nemá ministerka žiadny dôvod, aby dosiahnutie stanoveného cieľu spochybňovala. B. Schmögnerová však oceňuje upozornenia niektorých medzinárodných organizácií, ktoré vyzývajú SR k prísnejšej fiskálnej disciplíne.

Celkový konsolidovaný schodok verejných financií SR na hotovostnom princípe v roku 2000 dosiahol 3,5 % HDP. Po odpočítaní nákladov spojených s reštrukturalizáciou a záruk na Vodohospodársku výstavu, š. p., verejný schodok za minulý rok tvoril 3,4 % HDP. Tento schodok je však podľa B. Schmögnerovej možné korigovať smerom hore o nárast neuhradených záväzkov zdravotných poisťovní. Fiskálny deficit za minulý rok by sa v takom prípade priblížil k úrovni 3,6 % HDP. Podľa vyjadrenia ministerky potvrdil rok 2000 aj napriek rôznym negatívnym predikciám zo strany expertov a politických oponentov tendenciu z roku 1999, keď sa podarilo výrazne zredukovať schodok verejného rozpočtu na 3,6 % HDP. Na základe vládou prerokovaných východísk štátneho rozpočtu na rok 2002 chce vláda SR v budúcom roku dodržať limit deficitu verejných financií vo výške 3,5 % HDP.

Ministerka financií sa vyjadrila aj ku kurzu slovenskej koruny, ktorý nie je umelo nadhodnocovaný a odráža pozitívny vývoj základných makroekonomických indikátorov, ako sú rast priemyselnej produkcie alebo znižovanie inflácie. Podľa nej by na slovenskú korunu nemali mať v blízkej budúcnosti veľký vplyv ani úrokové sadzby, pretože sa nepredpokladá výrazný pohyb ich súčasných úrovní. Na určité riziká však upozornila v súvislosti s vývojom zahraničného obchodu. Analýzy ukazujú očakávaný pokles zahraničného obchodu krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ako aj zníženie dovozu do štátov OECD. Napriek tomu, že SR je členským štátom, pravdepodobne bude trpieť týmto spomalením hospodárskeho rastu a spomínaným poklesom vzájomného obchodu. Najvýznamnejším exportným partnerom SR je totiž Európska únia (EÚ) a OECD, kde SR vyváža až 90 % produkcie. Spomalenie rastu vývozu zo SR sa tak môže negatívne odraziť na vývoji bežného účtu platobnej bilancie, ale aj na raste hrubého domáceho produktu (HDP).

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.