Hospodársky denník
USD49,193 Sk
EUR43,248 Sk
CHF28,197 Sk
CZK1,26 Sk
  Pondelok  21.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prodolárová nálada na trhoch

Japonský jen si v piatok pripísal na svoj účet ďalšie straty, keď sa oslabil o približne pol percenta na úroveň 123,40 JPY/ 1 USD. Tento pád prišiel po oznámení Bank of Japan (BoJ) o tom, že plánuje zlepšenie opatrení týkajúcich sa likvidity. Peňažnú zásobu tak japonská centrálna banka zrejme plánuje dopĺňať zvýšeným nákupom vládnych bondov. V piatok bolo tiež zverejnené jej oznámenie, že bude akceptovať aj 2-, 4-, 5- a 6-ročné bondy, keď doteraz nakupovala len desaťročné a dvadsaťročné. Oznámenie centrálnej banky znovu upriamilo všeobecnú pozornosť na aktuálnu ekonomickú situáciu krajiny vychádzajúceho slnka. Predstaviteľ ministerstva financií Kuroda vyhlásil, že je spokojný so súčasnou stabilizáciou kurzu japonského jenu a odmietol úvahy o tom, že vláda mala záujem na prípadnom oslabovaní sa jenu. Na páre JPY/EUR nedošlo k žiadnym výraznejším zmenám. Japonská mena si udržiavala stabilnú pozíciu oproti euru na úrovniach 108,50 JPY/ 1 EUR.

Euro opäť stráca

Americký dolár zaznamenal opätovné zlepšovanie pozície oproti jednotnej európskej mene. Podporným faktorom bol vzostup cien amerických akcií, keď technologicky ladený index NASDAQ získal počas štvrtkovej obchodnej seansy 1,26 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrila Average poskočil o 0,29 %. Trh bol ovplyvnený aj oznámením o pripravovanej kúpe americkej spoločnosti Lucent Technologies, ktorá sa zaoberá telekomunikačnými technológiami, zo strany francúzskeho technologického koncernu Alcatelu v odhadovanej výške 40 miliárd amerických dolárov. Vzájomný výmenný kurz amerického dolára a jednotnej európskej meny tak v priebehu predpoludnia klesol až na 0,8760. Ďalší pád eura bol zastavený aj pod vplyvom zverejnenia priemyselnej produkcie v eurozóne za marec. Táto zaznamenala pokles len o 0,2 %, čo bolo lepšie ako všeobecné očakávania analytikov. Následne sa pozornosť upriamila na výsledky obchodnej bilancie USA za marec. Dáta priniesli saldo obchodnej bilancie 31,17 miliardy USD, keď ešte vo februári to bolo 26,86 miliardy. Aj napriek tomu, že ide o vyššie saldo obchodnej bilancie ako očakávali odborníci, dolár zostával stabilný na úrovniach okolo 0,8775. Oproti jenu zostal dolár tiež na nezmenenej úrovni.

Ústup z maxima

Britská libra zaznamenal ústup z týždenných maxím a klesla na úroveň 1,4280 USD/ 1 GBP. Na trhu zarezonovala informácia o snahe jednej britskej hotelovej siete o prevzatie amerického reťazca v hodnote 4 miliárd USD. Libra zaznamenala mesačné maximá oproti euru, posilnením sa na 0,6120 GBP/ 1 EUR. Česká koruna, potom ako sa jej vo štvrtok nepodarilo pokoriť úroveň 34,200 CZK/ 1 EUR, sa ocitla pod tlakom a zaznamenala pád na 34,350 CZK/ 1 EUR. Rast amerického dolára oproti euru mal následne vplyv na oslabovanie sa českej koruny až k úrovni 39,150 CZK/ 1 USD. Slovenská koruna sa vzdialila od úrovne 43,200 SKK/ 1 EUR, keď sa oslabila na 43,290, pod vplyvom nákupov devíz zo strany domácich bankových domov.

Branislav Mišík

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.