Hospodársky denník
USD49,193 Sk
EUR43,248 Sk
CHF28,197 Sk
CZK1,26 Sk
  Pondelok  21.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Najbohatší sú Švajčiari

Medzi rekordmi aj najvyšší počet zahraničných študentov

Švajčiari sú najbohatší ľudia na svete. Ich príjmy dosahujú 38 380 dolárov v prepočte na osobu a rok, takže zanechávajú za sebou aj také krajiny, ako Nórsko, USA, Dánsko, Japonsko, Švédsko a Nemecko. Ako v tejto súvislosti uviedol zürišský denník Zürichexpress, podľa údajov SB 1,2 miliardy ľudí na svete má menej ako 1 dolár na deň. 10 miliónov detí ročne zomrie pred svojimi 5. narodeninami a 113 miliónov detí nenavštevuje školu. Svetové hospodárstvo v roku 1999 so svojím úctyhodným objemom 32,5 bilióna dolárov reálne viac ako štvornásobne prevýšilo objem svetového hospodárstva v roku 1960. Už dávno sa však hovorí o tom, že keby bohaté krajiny sveta zvýšili objem pomoci rozvojovým krajinám na hodnotu 0,7 % svojho HDP, získala by sa suma 100 miliárd dolárov na pomoc rozvojovým krajinám.

Pomoc svetu

Švajčiarska spolková rada sa preto rozhodla použiť ďalších 8,5 milióna frankov na nákup prebytočného švajčiarskeho hovädzieho mäsa v rámci medzinárodnej potravinovej pomoci pre KĽDR. Už vo februári bolo do KĽDR odoslaných 700 ton mäsa. Okrem toho Švajčiarsko podporilo sumou 1 milión frankov projekt odmínovania severného Albánska. Švajčiari pomáhali aj zaplavenej západnej Ukrajine na začiatku roku sumou pol milióna švajčiarskych frankov. Švajčiarska organizácia medzinárodnej pomoci Glückskette zaznamenala v roku 2000 nový rekord a zozbierala úctyhodnú sumu 86,2 milióna frankov. Vďaka týmto finančným prostriedkom mohla pomáhať hladujúcim vo východnej Afrike, záplavami postihnutým obyvateľom Mozambiku a ľuďom v núdzi v rôznych končinách sveta.

Rok rekordov

Rok 2000 bol vôbec rokom rekordov v tejto krajine. Švajčiari zaznamenali rekord v ročnej spotrebe elektrickej energie, švajčiarske jadrové elektrárne dosiahli rekord v ročnej produkcii elektriny, organizácia Glückskette zozbierala najviac finančných prostriedkov vo svojej 54-ročnej histórii atď. a rekord padol aj pokiaľ ide o vzťah k cudzincom. V roku 2000 stúpol počet osôb, prijatých za štátnych občanov Švajčiarska o 40,3 percenta na rekordný počet 30 452 osôb. Z toho 9759 osôb získalo švajčiarske štátne občianstvo zjednodušeným procesom. Ide predovšetkým o zahraničných manželských partnerov Švajčiarok a Švajčiarov, ako aj o zahraničné deti švajčiarskych rodičov. Kým v roku 1990 dostalo švajčiarske občianstvo „iba“ 8658 osôb, v roku 1999 už 20 363 osôb a v roku 2000 až vyše 30-tisíc osôb. Okrem toho, podľa tejto štatistiky OECD študuje na švajčiarskych vysokých školách percentuálne najviac cudzincov na svete. Približne každý šiesty švajčiarsky vysokoškolák (presne 15,9 %) je cudzinec. Na ďalších miestach v štatistike figurujú Austrália (12,6 %), Rakúsko (11,5 %), Veľká Británia (10,6 %) a Nemecko (8,2 %). V takej vychvaľovanej „perle“ demokracie, v USA, študuje na vysokých školách len 3,2 percenta cudzincov.

Karol Dučák ml.

Zürich, Švajčiarsko

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.