Hospodársky denník
USD49,193 Sk
EUR43,248 Sk
CHF28,197 Sk
CZK1,26 Sk
  Pondelok  21.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako prerozdeliť peniaze EÚ?

Verheugen: Španielsko upriamilo pozornosť na „reálny problém“

Brusel (TASR) - Okolo 1500 zástupcov členských štátov Európskej únie a kandidátskych krajín bude dnes a zajtra diskutovať v Bruseli o budúcnosti tzv. kohéznej politiky EÚ, teda o tom, či a v akom rozsahu zachovať po rozšírení finančnú podporu zaostalejším regiónom. EÚ v súčasnosti vynakladá takmer tretinu svojho rozpočtu (asi 30 miliárd eur) na pomoc v rámci štrukturálnych fondov, z ktorých väčšina peňazí smeruje na rozvoj regiónov, kde HDP na osobu nepresahuje 75 percent priemeru celej únie. Na Slovensku by do tejto kategórie patrili všetky regióny okrem Bratislavy. Okrem toho existuje tzv. vyrovnávací fond, z ktorého sú spolufinancované veľké verejné stavebné projekty v štátoch, kde priemerná hodnota HDP nepresahuje 90 percent. Práve jeho budúcnosť je najviac ohrozená.

Po rozšírení o chudobnejšie krajiny strednej a východnej Európy sa počet obyvateľov a rozloha EÚ zvýšia o tretinu, ale HDP narastie iba o päť percent. Zároveň sa prehĺbia rozdiely medzi najbohatšími a najchudobnejšími regiónmi.

Priemerná hodnota HDP v únii výrazne klesne a dnes najzaostalejšie oblasti Španielska, Talianska či Grécka sa dostanú nad hranicu 75 percent a stratia tak nárok na podporu. Práve toho sa obáva najmä Španielsko, ktoré už v uplynulých týždňoch dalo svoje znepokojenie najavo a požaduje záruky, aby sa tento problém riešil už v tomto roku. Podľa predstáv Madridu by mali byť kritériá pre rozdeľovanie pomoci novým a starým členom rozdielne. Týmto a ďalším otázkam bude venované bruselské fórum, na ktorom sa okrem iných zúčastní komisár pre rozšírenie Günter Verheugen, predseda Európskej komisie Romano Prodi či poľský premiér Jerzy Buzek.

Španielsko, ktoré v pondelok v Bruseli zablokovalo dohodu o budúcom režime voľného pohybu pracovných síl v krajinách Európskej únie, upriamilo pozornosť na „reálny problém“, vyhlásil včera v rozhovore pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen. Ďalej povedal, že uvedený problém by sa mal vyriešiť do leta. Verheugen konštatoval, že problém, na ktorý Španielsko upriamilo pozornosť, je reálny. Fakt, že niekoľko chudobnejších krajín sa stane členmi EÚ, znamená, že štatistickým jazykom povedané životná úroveň v celej EÚ sa v priemere zníži.

Európsky komisár ďalej vysvetlil, ako chápe obavy Španielska: po rozšírení EÚ nemôžu nastať čisto mechanické postupy, ktoré zodpovedajú pravidlu: Pretože životná úroveň sa znižuje, Španielsko sa stáva bohatšie a už nedostane subvencie. „Myslím si, že je to správne,“ vyjadril sa Verheugen. Politika španielskeho blokovania dohody o voľnom pohybe pracovných síl neohrozuje kalendár rozšírenia. „Nazdávam sa, že máme dobré šance vyriešiť tento problém počas švédskeho predsedníctva EÚ (skončí sa 30. júna) a dodržať časový rozpis, ktorý sme si stanovili,“ zdôraznil komisár EÚ pre rozšírenie. Predstaviteľ EK vyzval členské krajiny EÚ na väčšiu solidaritu, pričom podotkol, že solidarita nie je len výrazom charitatívnym, lebo vyrovnávanie životných noriem v Európe je rozumným cieľom aj z ekonomického hľadiska: vedie k väčšej dynamike ekonomického rozvoja, ekonomickému rastu a zamestnanosti.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.