Hospodársky denník
USD49,193 Sk
EUR43,248 Sk
CHF28,197 Sk
CZK1,26 Sk
  Pondelok  21.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Domáca rafinéria dáva väčšiu istotu

Vláda schválila návrh predať celý 49-percentný balík akcií Transpetrolu strategickému investorovi. Hoci alternatívu predať 34 % akcií priamo a zvyšných 15 % prostredníctvom kapitálového trhu presadzovali viacerí členovia vlády SR, napokon predsa len akceptovali argumenty privatizačného poradcu. Medzi ne patrí maximálna výška výnosov z transparentného predaja a nevyhnutnosť zabezpečiť Transpetrolu dlhodobú budúcnosť a maximalizovať hodnotu 51 %, ktoré ostanú vo vlastníctve štátu zo strednodobého alebo z dlhodobého hľadiska. Vo svojom návrhu privatizačný poradca zohľadnil najmä fakt, že preprava ropy je v celom svete investične náročným odvetvím, ktoré si vyžaduje strategické rozhodnutia dlhodobého charakteru. Preto je dôležité mať vplyv na využitie kapacít, čo podľa dôvodovej správy znamená aj vplyv na sieť prepravy ropy z Ruska, a tým určovanie vývoja v regióne v tejto oblasti. Podľa názoru poradcu „bude strategický investor s dlhodobým obchodným zámerom pripravený zaplatiť oveľa vyššiu prémiu za majetok Transpetrolu súvisiaci s jeho hlavnou činnosťou“. Zatiaľ však oficiálne deklaroval záujem o vstup do privatizácie Transpetrolu len Slovnaft. Jeho strategický partner – maďarská ropná a plynárenská spoločnosť MOL potvrdila, že do tendra nepôjde. Niektoré médiá priniesli informácie, že o privatizáciu Transpetrolu sa bude uchádzať aj rakúska OMV, ale ťažko to považovať za oficiálne stanovisko. Prezident a. s. Slovnaft Slavomír Hatina dokonca povedal, že manažment Slovnaftu nemá inú voľbu, ako zúčastniť sa na medzinárodnom tendri. „Je to doslova naša povinnosť, lebo Transpetrol predstavuje pre Slovnaft dôležitú bránu k rope,“ zdôraznil S. Hatina. Dodal tiež, že súčasná úverová zaťaženosť Slovnaftu je optimálna. Vlani ju znížili o 110 mil. USD a tento rok už zaplatili ďalších 75 mil. USD, čo vytvára predpoklad, aby finančne dokázali zabezpečiť kúpu 49-percentného balíka akcií Transpetrolu.

Pokiaľ ide o rozdielnosť názorov na predaj formou celý jednému investorovi alebo 34 % investorovi a 15 % na kapitálovom trhu, odborníci zdôrazňujú, že z hľadiska uplatňovania akcionárskych práv nie je veľký rozdiel, či bude strategický investor vlastniť 49 % alebo 34 %. Oveľa dôležitejšie je, či strategický investor bude mať záujem v určitom časovom horizonte získať opciu na nákup akcií tak, aby sa pri splnení jasných podmienok mohol stať majoritným vlastníkom. Práve to môže výrazne zvýšiť cenu, teda priniesť väčšie výnosy z privatizácie. Samozrejme, za predpokladu, že štát si zabezpečí svoje záujmy a zároveň dokáže do nich zapojiť aj strategického investora.

Koľko záujemcov sa napokon bude uchádzať o Transpetrol, bude jasné až po vyhlásení medzinárodného tendra. Privatizačný poradca očakáva, že záujem prejavia najmä významné spoločnosti, ktoré investovali do prieskumu a ťažby ropy v oblasti Kaspického mora, ale ich možnosti dodávok na trh sú v súčasnosti obmedzené. No na druhej strane si nemožno zakrývať oči pred faktom, že zo strategických záujmov štátu je domáca rafinéria ako uchádzač o privatizáciu väčšia istota ako rafinéria zvonku. Prečo? Vždy sa bude snažiť, aby ropovod bol funkčný a živý, čo iný majiteľ nemusí.

Zdena Rabayová

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.