Hospodársky denník
USD49,357 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,235 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  22.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Väzba pôdy a živočíchov

Úspechy Výskumného ústavu rastlinnej výroby

Činnosť, ktorú vykonáva na ploche takmer 160 ha Výskumný ústav rastlinnej výroby (VÚRV) v Piešťanoch, prináša každoročne svoje ovocie v podobe ocenení. Po mnohých uznaniach, ktoré dostávali za odrody krmovín, hlavne ďateliny a expertného počítačového softvéru na riadenie rastlinnej výroby, tzv. Agroprofitu (v podstate je to spôsob pestovania od rozboru pôdy, voľby odrody cez správne hnojenie, sejbu, ošetrovanie, zber s ekonomickým vyhodnotením), si ústav na poslednom Agrokomplexe vyslúžil Zlatý kosák za lucernu siatu Syntéza 1 a uznanie ministra pôdohospodárstva za mak siaty Maratón. Práve v šľachtení tejto komodity boli dlhé obdobie jedinými šľachtiteľmi v SR. Ústav výskumne rieši pestovateľské technológie hlavných poľných plodín a chmeľu, sústavy rastlinnej výroby a hospodárenia na ornej pôde vrátane ekologických a alternatívnych systémov, ochrannej technológie obrábania pôdy a možnosti využitia biotechnológií v rastlinnej výrobe.

Paleta je širšia,

patrí sem genetická rezistencia a ochrana hlavných poľných plodín proti biotickým a abiotickým faktorom, problematika produkčnej fyziológie rastlín, selekčné postupy tvorby biologického materiálu pre rôzne systémy hospodárenia, vývoj a overovanie nových progresívnych metód šľachtenia a tvorbu nových genetických zdrojov s využitím poznatkov genetiky, cytológie, molekulárnej biológie a iných disciplín. Práve tu sa nachádza Génová banka pre potreby SR, ktorej úlohou je zhromažďovať, opisovať a chrániť (pri nízkych teplotách) genetické zdroje rastlín pochádzajúcich z oblastí Slovenska a celého sveta (divoké i šľachtené), poskytovať ich šľachtiteľom a zachovať pre ďalšie generácie. Svoju činnosť vykonáva na centrálnom pracovisku v Piešťanoch a na svojich Výskumno-šľachtiteľských staniciach v Borovciach, kde je umiestnená ako experimentálna báza hlavná časť pokusov, Malý Šariš a Vígľaš-Spruša. „V ústave máme

234 pracovníkov,

z toho 181 priamo vo výskume a v šľachtení. Po audite rezortné ministerstvo dospelo k riešeniu, na základe ktorého obhájilo opodstatnenosť existencie výskumných ústavov. Tak vznikol projekt vytvorenia Slovenského ústavu poľnohospodárskeho s centrom v Nitre s účinnosťou od 1. januára 2002, ktorého súčasťou bude aj náš ústav, spolu s Výskumným ústavom živočíšnej výroby, Výskumným ústavom trávnych porastov a horského poľnohospodárstva a Oblastný výskumný ústav agroekológie. Pravdepodobne stratíme právnu subjektivitu, ale náš ústav by mal koordinovať celý výskum rastlinnej výroby na Slovensku, teda aj činnosť terajších súkromných ústavov,“ konštatuje dlhoročný riaditeľ VÚRV v Piešťanoch Ing. Timotej Miština, CSc.

Za posledných desať rokov vo VÚRV Piešťany skončili 119 výskumných a iných úloh rôzneho charakteru, z čoho bolo 17 štátnych vedecko-technických projektov a projektov štátnych objednávok, sedem medzinárodných vedecko-technických projektov, 12 rezortných grantov, šesť priamych zadaní a 67 účelových činností ministerstva pôdohospodárstva a 10 iných funkčných úloh. Na šľachtiteľských pracoviskách bolo za obdobie jeho existencie vyšľachtených, následne zaregistrovaných a na pestovanie na Slovensku povolených spolu

62 nových odrôd

obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv a zelenín. V zahraničí (v piatich štátoch) mal ústav v roku 2000 zaregistrovaných 11 odrôd. Súčasne bolo v SR vlani zaregistrovaných 36 zahraničných odrôd od 9 firiem zo štyroch štátov, ktoré sú v SR zastupované prostredníctvom VÚRV Piešťany. Z ostatných aktivít za posledných päť rokov hodno spomenúť zorganizovanie 60 vedeckých a odborných konferencií, kongresov, seminárov, Dní poľa atď. Pri riešení úloh výskumu, šľachtenia, v obchodnej činnosti a pri ostatných činnostiach ústav v roku 2000 zmluvne spolupracoval so 69 pracoviskami v SR a s 35 pracoviskami v zahraničí. Súčasne sa pracovníci VÚRV podieľali aj na činnosti 15 medzinárodných vládnych a mimovládnych organizácií.

Ústav v minulom roku pracoval na štátnom vedecko-technickom projekte Agroenvironmentálny program pre Slovensko so zreteľom na biodiverziu a trvalo udržateľný rozvoj. V tejto oblasti má dobrú spoluprácu s holandskými a so švédskymi partnermi. Z medzinárodných projektov možno spomenúť rozvoj ekologického poľnohospodárstva s finančnou pomocou švédskych partnerov, Výskum a využitie metód hodnotenia a konzervácie genofondov rastlín v spolupráci s pracoviskom v Českej republike, s dánskymi odborníkmi sa podieľa na Štúdiu populácie vzduchom prenosných patogénov obilnín s cieľom zlepšenia stratégie ochrany rastlín

proti chorobám,

na trojročnom projekte Odstránenie fytátov a zvýšenie obsahu lyzínu v obilninách pomocou inzercie génov sa podieľalo sedem výskumných pracovísk zo SR, z ČR, Veľkej Británie, Nemecka, Poľska a Talianska.

„Vzťah prostredia a genotypu je veľmi blízky. Pôda, rastlina a živočíšna ríša je vo väzbe, a preto je potrebné zachovať a finančne podporovať vedecko-výskumnú základňu, ktorá ako taká signalizuje aj vzdelanostnú úroveň a kultúru národa,“ konštatuje T. Miština, riaditeľ popredného vedecko-výskumného pracoviska.

Zora Petrášová

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ešte ojedinele zrážky. V priebehu dňa od severu vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v nížinách na juhu západného a stredného Slovenska okolo 20 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3, denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.33 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.