Hospodársky denník
USD49,357 Sk
EUR43,244 Sk
CHF28,235 Sk
CZK1,26 Sk
  Utorok  22.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Porcie kvetnatých sľubov

O konkrétnej pomoci najchudobnejším až o rok

„Výsledky konferencie sú veľmi biedne a sú sklamaním. Takmer všetko, čo sa tu prezentovalo, sme si vypočuli už predtým.“ Slová britského účastníka tretej konferencie OSN o najchudobnejších krajinách, ktorá sa počas uplynulých dní konala za účasti 157 krajín sveta v Bruseli, Davida Earnshawa, sú naozaj na uváženie. Prijatý Akčný program na roky 2001 - 2010 je nielen iba prianím bohatých krajín, ako by chceli pomôcť najchudobnejším príbuzným, ale obratne kľučkuje pomedzi záväzky a spôsoby, ako dosiahnuť ciele. Jediné, čo deklaruje, je, že podobné „méty“ stanovené v Paríži v roku 1990 sa nesplnili. Ak teda aj má člen EK Poul Nielson „dosť odvahy, aby som povedal, že za desať rokov budeme mať menej chudobných“, v Paríži sa táto požiadavka premietla do faktu, že chudoba zaplienila za desať rokov nie 25, ale 49 krajín s počtom obyvateľov 600 miliónov.

A tak konferencia poslúžila, aby bohaté krajiny zistili, koľko ktorá obetuje najchudobnejším. V prijatej deklarácii veria, že zvýšenie životnej úrovne možno dosiahnuť len kontinuálnym ekonomickým rastom, štátom práva, dodržiavaním ľudských práv, investíciami do zdravia, vzdelania a sociálnej infraštruktúry a pod. Hoci je plán do roku 2010, účastníci v deklarácii stanovujú deadline na zníženie úmrtnosti, dosiahnutie základného vzdelania, poskytnutia zdravotného poistenia obyvateľstvu najchudobnejších krajín či boja proti aids (z 36 mil. HIV pozitívnych vo svete je tri štvrtiny v Afrike, ktorá však zo zdravotnej pomoci OSN 3,5 mld. USD ročne dostáva len štvrtinu) až do roku 2015. Pýšenie sa účastníkov, že ich oficiálna rozvojová pomoc (ODA) bude do roku 2010 nie 0,15 % ich HDP, ale 0,20 %, je milé. Pravda, ak odmyslíme fakt, že tak urobia iba v prípade, že tento stav nedosiahli (len Nórsko, Švédsko, Luxembursko a Dánsko odvážne zdvihli pomoc na 1 % z HDP). To, čo najchudobnejšie krajiny potrebujú - prístup na trhy vyspelých krajín (v dôsledku vysokých kvót strácajú ročne 2,5 mld. USD, pričom na trhy USA, Kanady a Japonska, kde im povolili 3-percentný export, nemôžu ísť s najväčším importným tovarom - textilom a ryžou), zrušiť zahraničný dlh (150 mld. USD) či zvýšiť pomoc pre rozvoj, na konferencii - možno chybou akustiky - nepočuli. Hádam vyčkajú na summit o financovaní rozvoja stanovenej na rok 2002 v Mexiku. Veď sa neraz potvrdilo, že im trpezlivosť nechýba.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno a ešte ojedinele zrážky. V priebehu dňa od severu vyjasňovanie. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v nížinách na juhu západného a stredného Slovenska okolo 20 stupňov. Severný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 9 až 5, v údoliach okolo 3, denná teplota 19 až 23, na severe miestami okolo 17 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 19 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.05 a zapadne o 20.33 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.