Hospodársky denník
USD49,686 Sk
EUR43,249 Sk
CHF28,219 Sk
CZK1,263 Sk
  Streda  23.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Súlad medzi prácou a rodinou

Známi sú víťazi nultého ročníka súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine

V súčasnosti mnohí, najmä súkromní zamestnávatelia od svojich zamestnancov očakávajú, že budú pracovať desať až dvanásť hodín denne, pričom preplatenie nadčasov, ktoré sú oveľa vyššie, ako povoľuje zákon, sa na výplatnej listine objaví len málokedy. „Novodobí otrokári“ jednoducho považujú za samozrejmé, že ak pracovníka „potrebuje firma“, musí jej byť kedykoľvek k dispozícii. Ako však pre Hd povedala PhDr. Mária Chaloupková, riaditeľka odboru rovnosti príležitostí Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, zamestnanie by nemalo byť o otroctve, ale o tom, aby človek vytváral hodnoty, sebarealizoval sa a popritom sa mohol venovať aj svojmu osobnému životu.

Zamestnávatelia by si podľa nej mali uvedomiť, že Zákonník práce platí pre všetkých bez výnimky a ak ho nedodržiavajú, môžu z toho pre nich vyplynúť isté dôsledky. Na druhej strane si zamestnanci musia byť vedomí toho, že hoci sa im v istom okamihu zdá byť výhodné, ak prijmú akékoľvek pracovné podmienky bez ohľadu na svoje práva, pretože sa boja nezamestnanosti a potrebujú peniaze, v dlhodobom horizonte to poškodzuje ich zdravie a rodinu. „Ak ťvyžmýkanýŤ pracovník viac nevládze a začne sa búriť proti podmienkam, ktoré nie sú v súlade s pracovnoprávnymi predpismi, býva veľmi často neskoro, pretože zamestnávateľ s ním už nepočíta a na jeho miesto prijíma nového človeka plného sily,“ hovorí Dr. Mária Chaloupková.

Audit Rodina a práca

Možno aj pre postupné odstránenie takýchto praktík z každodenného života iniciovalo MPSVR vznik auditu Rodina a práca zameraného na oceňovanie zamestnávateľov ústretových k rodine (podrobné informácie priniesol Hd ako jeden z mediálnych partnerov 21. júna 2000). Audit je koncipovaný ako dvojstupňový model a bude mať kontinuálny priebeh. Jeho prvý stupeň predstavuje súťaž Zamestnávateľ ústretový k rodine, ktorá sa uskutoční každý rok. Jej nultý ročník prebehol v roku 2000 a od roku 2001 sa začína rátať jej skutočný historický vek. Druhý stupeň tvorí vlastný audit sociálnej politiky zamestnávateľov, ktorý sa začne až po uzatvorení tretieho ročníka súťaže.

Ako povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Peter Magvaši, základným cieľom projektu je motivácia zamestnávateľov k vytváraniu pracovných podmienok citlivých k rodinným povinnostiam zamestnancov a verejné ocenenie zamestnávateľov, ktorí venujú systematickú pozornosť harmonizácii pracovného a rodinného života svojich zamestnancov. Dôležitá je tiež snaha rozšíriť uplatňovanie nových modelov podnikovej kultúry. Každý ročník súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine sa skončí vyhlásením víťazov v troch kategóriách: rodinná politika, rovnosť príležitostí žien a mužov a najoriginálnejšie opatrenia pre rodinu, a ich zapísaním do Zoznamu zamestnávateľov ústretových k rodine.

Aký bol nultý ročník

Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny bol v máji 2000 vyhlásený nultý ročník súťaže, ktorého mottom sa stalo heslo Spokojná rodina - spokojný zamestnávateľ. Vyplnené dotazníky prihlásených zamestnávateľov hodnotila Komisia na vykonanie auditu, ktorú vymenoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny a ktorá pracovala ako nezávislý orgán pri Medzinárodnom stredisku pre štúdium rodiny, kde sa evidovali, spracovali a vyhodnocovali všetky došlé prihlášky. Výsledky nultého ročníka sa slávnostne zverejnili 15. mája 2001, presne po roku od jeho vyhlásenia - opäť pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny.

V prvej kategórii Rodinná politika sa bodoval počet poskytovaných služieb, úľav a príspevkov v jednotlivých sledovaných dimenziách a ich dostupnosť pre zamestnancov. Medzi sledované dimenzie patrili: flexibilnosť pracovného času a organizácie práce, profesionálny rozvoj zamestnancov, pomoc pri starostlivosti o deti a členov rodiny, pomoc pri zabezpečovaní chodu domácnosti, finančné príspevky rodinám zamestnancov, podpora voľnočasových a rekreačných aktivít, vzťahy rodinných príslušníkov k organizácii a úprava, informovanosť a zainteresovanosť vedenia na podpore rodín. Víťazom prvej kategórie sa stal Volkswagen Slovakia, a. s., Bratislava.

V druhej kategórii Rovnosť príležitostí žien a mužov sa bodovala štruktúra zamestnancov podľa pohlavia v dimenziách: celková štruktúra zamestnancov, štruktúra zamestnancov na vedúcich funkciách, veková štruktúra zamestnancov, vzdelanostná štruktúra zamestnancov, odmeňovanie, štruktúra pracovných úväzkov, pracovné úrazy a prijímanie do zamestnania. Víťazom druhej kategórie sa stal Whirlpool Slovakia, s. r. o., Poprad. V tretej kategórii Najoriginálnejšie opatrenie pre rodinu sa vychádzalo z tých zamestnávateľov, ktorí sa v prvej kategórii umiestnili na popredných miestach, pričom sa posudzovala originalita vyplývajúca z kombinácie viacerých opatrení. Víťazom tejto kategórie sa stali Slovenské magnezitové závody, a. s., Jelšava.

Rodina nie je hendikep

Na základe skúseností z nultého ročníka vyhlásilo MPSVR na rok 2001 prvý ročník súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine. Jeho mottom je heslo Rodina nie je hendikep a konečným termínom podania prihlášok je 31. december 2001, pričom výsledky sa opäť vyhlásia 15. mája nasledujúceho roka. Iniciátor celého projektu predpokladá, že aj u nás sa podobne ako v Nemecku, vo Veľkej Británii, v Rakúsku či Maďarsku táto súťaž stane súčasťou pozitívneho hodnotenia zamestnávateľov a prispeje k ich propagácii. V mnohých krajinách EÚ má označenie Zamestnávateľ ústretový k rodine svoju hodnotu, na ktorej si mnohé firmy budujú svoj imidž.

Práve tento fakt môže zamestnávateľov motivovať k ústretovosti k svojim zamestnancom nad rámec zákonom stanovených povinností. Smerom dovnútra podniku môže zapojenie do auditu slúžiť ako významný diagnostický nástroj pri identifikácii slabých miest a rozvoji ľudských zdrojov. Smerom navonok môže výrazne prispieť k jeho pozitívnemu obrazu v očiach verejnosti. Rozumní zamestnávatelia vedia, že dobrý výkon podajú iba stabilizovaní pracovníci, ktorí cítia spolupatričnosť s firmou, majú podmienky na regeneráciu pracovných síl a cítia sa šťastní a spokojní v práci, aj v rodine.

Jana Hyžová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 19 až 24, na Kysuciach, Orave, v Liptove a na Spiši okolo 17 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 9 stupňov. Slabý, na východnom Slovensku severný vietor 2 až 5 m/s. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 11 až 7, v údoliach okolo 5 stupňov. Denná teplota 21 až 25, na severe miestami okolo 19 stupňov. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 13 až 9, v údoliach okolo 7 stupňov. Denná teplota 23 až 27, na severe okolo 21 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.04 a zapadne o 20.34 hod.

Amsterdamjasno19
Atényoblačno27
Belehradjasno20
Berlínjasno20
Bratislavajasno24
Bruseljasno19
Budapešťjasno23
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtjasno23
Helsinkioblačno8
Istanbuloblačno20
Kodaňpolooblačno18
Lisabonpolooblačno22
Londýnjasno20
Madridpolooblačno25
Milánooblačno19
Moskvaoblačno14
Oslopolooblačno13
Parížpolooblačno24
Prahajasno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno18
Štokholmoblačno14
Varšavapolooblačno16
Viedeňjasno23
Záhrebpolooblačno21
Ženevapolooblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.