Hospodársky denník
USD49,686 Sk
EUR43,249 Sk
CHF28,219 Sk
CZK1,263 Sk
  Streda  23.Mája 2001

Cena benzínu nepoľavuje v raste

Napätie na newyorskej komoditnej burze NYMEX nepoľavilo ani v pondelok. Obavy obchodníkov, že rezervoáre benzínu budú v letných mesiacoch, keď je dopravná špička, zívať prázdnotou, vytiahli cenu futuritných kontraktov benzínu na trojtýždňové maximum. Cena júnových dodávok benzínu sa v priebehu dňa vyštverala na 1,105 USD za galón, čo je najvyššia úroveň od konca apríla tohto roka, keď sa cena jedného galónu tejto strategickej tekutiny ocitla na svojom životnom maxime 1,163 USD. Býčí trend vyvolávajú najmä obavy, že americké rafinérie majú problémy s výrobou.

Vyťažené kapacity

Ich súčasná produkcia kulminuje, vysoké tempo výroby však so sebou prináša aj nežiaduce účinky v podobe nečakaných porúch strojov a zariadení. Skepsu v radoch investorov navyše vyvoláva aj Bushov energetický plán, ktorý podľa nich nerieši problémy nedostatku benzínu v krátkom časovom horizonte, čo je v súčasnosti na trhu najpálčivejší problém. Obavy obchodníkov sú tak silné, že ani správa American Petroleum Intitute o pokračujúcom vzostupe oficiálnych zásob benzínu, ba ani upokojujúce slová z radov jej predstaviteľov, nedokážu stlačiť horúce ceny benzínu nižšie. Svoju úlohu v tejto hre nervov totiž zohráva aj postupne narastajúci politický konflikt na Blízkom východe, kde hrozí, že tamojšie krajiny obmedzia dodávky ropy na svetové trhy. Mnohí odborníci sa dokonca obávajú, že ropné krajiny opäť zavedú ropné embargo, tak ako to bolo v 70. rokoch. Cena júnového benzínu sa v pondelok nakoniec ustálila na 1,0997 za galón, pričom denný zisk predstavoval 3,07 USc. Júnové kontrakty ropy, ktoré včera exspirovali, si počas svojho posledného dňa na trhu pripísali mierny zisk 7 USc na 29,98 USD za barel.

Dočasné maximum

Na piatkový mohutný vzostup nadviazali aj kontrakty zlata na americkom COMEX-e. Svoju razantnú cestu nahor korunovali na 10-mesačnom maxime, keď sa ocitli len na krôčik od psychologickej hranice 300 USD. Vyberanie ziskov v závere seansy však nakoniec stiahlo cenu zlata do červených čísel, a tak si júnové kontrakty nakoniec odpočítali 2 USD na 285,80 USD za troyskú uncu. Veľké nákupné objednávky predovšetkým zo strany fondov stratili s približovaním sa k hranici 300 USD na intenzite. V piatok zaznamenalo zlato rapídny 5-percentý vzostup svojej ceny, analytici sa však rozchádzajú v názoroch, čo vyvolalo taký silný dopyt. Podľa niektorých išlo čisto o technickú záležitosť, pretože teraz neexistujú žiadne dôkazy, že by tohto tovaru malo byť v blízkom čase na svetovom trhu málo. Iní sú zas presvedčení, že hnacím motorom rastu ceny zlata boli obavy z inflácie, ktorá by mohla dosiahnuť hrozivé prírastky. Pondelkový záverečný prepad žltého kovu však tento názor naštrbil.

Pondelkové pohyby na trhu so zlatom zanechali stopy aj na čiastkovom trhu s meďou. Futuritné kontrakty červeného kovu na COMEX-e finišovali v pozitívnom pásme, kde ich vyslala silná nákupná vlna spojená s pokrývaním krátkych pozícií. Aktívna júlová meď poskočila o 1,55 USc na 80,30 centa za jednu libru. Hoci trhu chýbali akékoľvek fundamentálne správy, posilnenie zlata bolo pre obchodníkov postačujúcim motívom na realizáciu nákupov. Hráči na trhu pozatvárali krátke pozície, ktoré si otvorili počas minulého týždňa, keď sa júlová meď predávala za minimálnu cenu a spustili nákupnú vlnu.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.