Hospodársky denník
USD50,274 Sk
EUR43,183 Sk
CHF28,258 Sk
CZK1,262 Sk
  Štvrtok  24.Mája 2001

Podrobne o obličkách

Americkým vedcom z UCSD School of Medicine v San Diegu sa prvýkrát podarilo postupne opísať vývoj obličky cicavca. Tím pod vedením nefrológa Roberta Stuarta to dosiahol použitím génových čipov a špeciálnym softvérom, informoval časopis Proceedings of The National Academy of Sciences (PNAS). Závery výskumu budú mať zásadný význam pre medicínsku prax.

V laboratóriu vedci študovali potkany, aby identifikovali gény, ktoré sú počas rastu aktívne a neskôr sa „vypnú“. V asi tretine prípadov chronických ochorení obličiek u detí sa zistila spojitosť s poruchami vo vývoji tohto orgánu. Aktuálna štúdia je podľa Stuarta prvým podrobným opisom génovej expresie, teda intenzity uplatnenia určitého génu vo vývoji konkrétneho telesného orgánu.

Najväčšie problémy spôsobovalo obrovské množstvo dát, z ktorých bolo treba vyfiltrovať asi tridsaťtisíc premenných. Dáta sa získali nasadením génových čipov, ktoré umožňujú v jedinom teste sledovať expresie tisícov génov.

Naozajstnou výzvou však bola interpretácia komplexných údajov z génových čipov. V tejto fáze pomohli Stuartove programy Equalizer a eBlot, ktoré vystopovali génové expresie a výsledky zoradili do skupín. Cieľom bolo rozlíšenie aktivovaných génov od tých nemenných.

Vedci najprv izolovali ribonukleovú kyselinu (RNA) z potkaních embryí v 13., 15., 17. a 19. dni vývoja, ako aj v deň narodenia, vo veku jedného týždňa a v období dospelosti pred porodením mláďat. Následne identifikovali 873 obličkových génov z 8740 génov, ktoré počas rastu orgánu výrazne zmenili svoju expresiu. Tieto gény boli zoradené do piatich odlišných skupín, podľa dosiahnutia vrcholu expresie. Podľa vyjadrenia R. Stuarta vo výskume budú pokračovať aj v najbližšom období.

(mb, TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.