CZK1,262 Sk
  Štvrtok  24.Mája 2001

Obhajca opäť vo finále

Diabli nedali šancu tučniakom

Finálová séria Východnej konferencie play-off NHL medzi New Jersey a Pittsburghom je skončená. Domáci Devils dosiahli v sérii štvrté víťazstvo (4:2) a postúpili do finále o Stanleyho pohár celkovým pomerom 4:1. Za Penguins zohral s najväčšou pravdepodobnosťou posledný zápas Čech Jágr. Lenže niekoľkonásobný premiant produktivity súťaže zostal aj v tomto zápase, ako i v celej sérii bez bodu. Obhajcov majstrovskej trofeje vo finále čaká víťaz základnej časti Colorado Avalanche (vyradil z bojov St. Louis), prvý zápas sa hrá v noci na nedeľu v Denveri. V sérii proti Coloradu hovoria v prospech diablov oba vzájomné súboje zo základnej časti - Devils v nich naložili zhodne brankárovi Colorada Royovi po poltucte gólov (6:1 a 6:3). Kým tentoraz sa vo finále Stanlay cupu nepredstaví ani jeden náš hokejista, z Čiech ich bude päť. Za Coloredo nastúpi Hejduk a Škoula, v dresu New Jersey se o zisk titulu opäť pokúsi Eliáš, Holík a Sýkora.

O úvodné dva góly Devils v poslednom zápase sa postaral Arnott. Na prvý mu prihral Rafalski, ktorý s 15 bodmi v play-off vedie v rebríčku produktivity obrancov. Brankár Devils Brodeur po 151 minútach a 19 sekundách bez inkasovaného gólu kapituloval už v I. tretine po strele Morozova. Aj v piatom zápase defenzíva diablov spoľahlivo, a bez prehnaného bránenia hviezdnych útočníkov hostí Lemieuxa a Jágra, ktorí v kanadskom bodovaní kraľovali v základnej časti. Majiteľ tučniakov Lemieux mal v II. tretine asistenciu pri góle Straku, ale skôr štatistickú, lebo autor gólu vlastne od neho prevzal puk v strednom pásme a po sóle skóroval. Oveľa negatívnejšie sólo predviedol Lemieux minútu pred koncom, keď neovládol sklamanie z vyradenia a prezentoval sa dvojnásobným surovým seknutím a následne zbytočným krosčekom na Maddena, ktorý sa mu vraj vysmieval. „Napriek všetkému bolo naše účinkovanie v play-off úžasným úspechom a hlavne pre mňa po 3,5-ročnej pauze. Chceli sme postúpiť, no zdolal nás skutočne veľký súper,“ poznamenal Lemieux. Pre Jágra to bol asi posledný zápas v drese Penguins. Lemiexov klub si v budúcej sezóne nebude môcť dovoliť plniť jeho 10 miliónový kontrakt (v USD).

„Poznáme našu silu a pre nás nie je žiadnym prekvapením, že sme opäť vo finále,“ prehlásil strelec víťazného gólu B. Holík a dodal: „Všetko bolo len otázkou toho, či vo finále chceme byť alebo nie.“ Obranca domácich Sean O´Donnel ho doplnil: „Tento tím chce hrať perfektný hokej a nikdy sa neuspokojí. Ak vyhrávame 3:1, nestačí to, lebo chceme vyhrať 5:1, a to je poznávací znak majstrovského celku.“

New Jersey- Pittsburgh 4:2 (1:1, 2:1, 1:0).

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov.V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach a kotlinách okolo 4, denná teplota 23 až 27 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach a kotlinách okolo 4, denná teplota 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.03 a zapadne o 20.35 hod.