Hospodársky denník
USD50,274 Sk
EUR43,183 Sk
CHF28,258 Sk
CZK1,262 Sk
  Štvrtok  24.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rovní, ale i ,,rovnejší" kandidáti v Európskej únii

Luxemburská skupina až tak nevyčnieva z radu snaživcov

Iba pripravení vstúpia do Európskej únie, tvrdí únia kandidátskym krajinám, tlačiac im do uší aj to príslovečné, že sú nielen všetci rovní, ale že sa ohľady budú brať len na tri princípy: hodnotenie podľa vlastných zásluh, diferenciácia (individuálne rokovacie tempo) a možnosť dostihnutia štátov, ktoré rokujú dlhšie. Práve na tomto poslednom princípe visí očami aj Slovensko, ktorému sa, ako vieme, podaril husársky kúsok, keď teoreticky prešprintoval v počte uzavretých kapitol (z 29 už 16) aj susedné Česko a Poľsko. Pravda, na praktické preskočenie oboch členov tzv. luxemburskej skupiny je potrebné uzavrieť aj také kapitoly, ktoré sú bolestnejšie na prechodné obdobia (no obaja susedia ich už nahryzli), nehovoriac o tom, že aj rýchle uzavretie ešte neznamená vyhratý boj. Krajina či únia ich môže otvoriť, kým definitívne kandidát neuzavrie všetkých 30 (posledná kapitola poskytuje priestor na doladenie možných problémov vzniknutých v prístupovom procese). Hocako, krajiny V4, medzi ktoré sa hrdo hlási aj Slovensko, či dokonca V4 + 1, teda aj so Slovinskom, neraz deklarovali, že solidarita je pre nich dôležitejšia, a to dokonca už pred vstupom do EÚ. „Radi by sme videli Slovensko v EÚ spolu s Poľskom, Maďarskom a Českom,“ potvrdil nám nedávno bývalý šéf poľskej diplomacie B. Geremek. V podobnom duchu sa pre denník pred časom vyjadrili aj hlavní vyjednávači Poľska a ČR J. Kulakowski a P. Telička.

Sú teda zrazu aj kandidáti rovnejší? Ministerské zasadanie v Prahe, kde konzultuje len tzv. luxemburská skupina (Maďarsko, Poľsko, Česko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus začali rokovania ako prvé v roku 1998) o nespokojnosti s úniou o jej manévrovaní s odďaľovaním rozšírenia a spoločnom postupe, aby pre ne EÚ otvorila skostnatenú náruč už v roku 2003, veľmi do konceptu stredoeurópskej solidarity nezapadá. Krajiny majú právo na konzultácie, o tom potom, veď v podobnom duchu sa nesú aj zasadnutia V4. Avšak, Slovensko dnes nie je v pozícii roku 1998, keď mu EÚ načas zaplesla pred nosom dvere, dokonca Helsinki a Lisabon jasne potvrdili tzv. systém Regata a zmluva z Nice pripravila pôdu prinajmenšom pre desať kandidátov (počíta s ich pripravenosťou do roku 2002).

Takže, luxemburská skupina si uvedomuje v mnohom to, čo aj samotní komisári a členské krajiny EÚ. Bez niektorých kandidátov rozšírenie nebude, nehľadiac na dočasné problémy, požiadavky či stratenie rokovacieho tempa. Podobne, ako sa v prípade Slovenska počíta s istotou v roku 2002 s pozvánkou do NATO, pretože aliancia potrebuje zaplniť medzeru vytvorenú územím Slovenska (prinajmenej na pozemné spojenie zvyšku aliancie s Maďarskom), tak v prípade EÚ je to najmä Poľsko a Česko. Keď si porovnáme ich vývoj rastu HDP - Poľsko 3,2 %, ČR 3,2 % - až tak sa od SR údaje neodlišujú (2,8 %), aj inflácia SR osciluje niekde medzi parametrami oboch krajín a podobne je to aj s deficitom bežného účtu. Deväť prechodných období, ktoré žiada, je výlučne v oblastiach vyžadujúcich si obrovské investície. Ak má mať niektorá z krajín istotu rýchleho vstupu, je to predovšetkým Slovinsko. Ako prvé uzavrelo jednu z najťažších kapitol - životné prostredie, následne voľný pohyb tovaru a z rokovacieho stola vzápätí zmietlo aj voľný pohyb kapitálu. Len na okraj, práve dané kapitoly spolu s voľným pohybom osôb tvoria štyri základné slobody, na ktorých je založený vnútorný trh EÚ. Ale predstavte si, že by bolo Slovinsko pripravené na vstup skôr ako Poľsko. To k ťažkej kapitole životné prostredie pristúpi až v júni a experti tvrdia, že ju tak rýchlo neuzavrie, ako tvrdí. No Kulakowski v spomínanom rozhovore s istotou poznamenal, že pätnástka by prvú vlnu rozšírenia bez Varšavy neurobila, nielen z geografického, ale aj ekonomického hľadiska. Veď Poľsko so sebou prinesie obrovský nenasýtený trh pre Európu s nadbytkom tovaru. Mierne zdvíhanie prsta EÚ a udobrovanie sa kompromismi vzdávania sa prechodných období v ťažších kapitolách zo strany Poľska je len zvykanie si na realitu. Ako trochu ironicky poznamenal Financial Times, kandidáti zredukujú požiadavky o prechodné obdobia, pretože sa „za každú cenu chcú dostať do Eړ. A potom napr. Nemecko by si odmietnuť Poľsko rozhodne nedovolilo.

Napriek nášmu úvodnému proklamovaniu tak nie je desať najpokročilejších kandidátov až takých odlišných, aby únia zvolila variant otvárania ťažkej závory každý rok, resp. len čo bude ktorákoľvek krajina pripravená. Okrem toho aj sám R. Prodi potvrdil, že to nebude síce big bang, ale pôjde o „veľkú skupinu krajín“. EÚ zrejme naozaj urobí maximum pre to, aby sa vyhla opakovanému prerozdeľovaniu kresiel európskych komisárov, a rovnako bude mať záujem aj na tom, aby sa na voľbách do EP už zúčastnili viacerí noví členovia. A uvedomuje si aj fakt, že prijatím Česka a Maďarska a obídením napríklad Slovenska, si spôsobí zbytočné finančné a organizačné náklady na rok-dva v budovaní hraníc. Hoci pozorovatelia majú pravdu, že EÚ zrejme podriadi technické kritériá politickej vízii, navonok by rovných a rovnejších kandidátov byť nemalo. Resp. aspoň nie takých, ktorí sú si s nájmom v klube pätnástky istí. Ak nie pre nič iné, tak preto, že úniu to stavia do zlého svetla, aby vysvetľovala, prečo niektorých snaživcov prehliadla.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 22 až 26 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 13 stupňov.V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach a kotlinách okolo 4, denná teplota 23 až 27 stupňov. V sobotu bude jasno až polojasno. Nočná teplota 10 až 6, v údoliach a kotlinách okolo 4, denná teplota 23 až 27 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.03 a zapadne o 20.35 hod.

Amsterdamjasno19
Atényoblačno27
Belehradjasno20
Berlínjasno20
Bratislavajasno24
Bruseljasno18
Budapešťjasno23
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtjasno23
Helsinkizamračené8
Istanbuloblačno20
Kodaňpolooblačno17
Lisabonpolooblačno22
Londýnjasno20
Madridpolojasno25
Milánooblačno19
Moskvaoblačno14
Oslopolojasno13
Parížpolojasno24
Prahajasno18
Rímoblačno24
Sofiaoblačno18
Štokholmzamračené14
Varšavajasno16
Viedeňjasno23
Záhrebpolojasno21
Ženevapolooblačno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.