Hospodársky denník
USD50,018 Sk
EUR42,983 Sk
CHF28,178 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  25.Mája 2001

Dramatik provokuje vedcov

Nie „Byť, či nebyť?“, ale „Je, či nie je?“. Tak znie otázka, ktorú si vedci kladú nad portrétom muža, o ktorom jeho kanadský majiteľ tvrdí, že ide o 400 rokov starý pravý portrét najznámejšieho svetového dramatika Williama Shakespeara.

Reprodukciu Shakespearovej mladistvo pôsobiacej podobizne už zverejnila väčšina kanadskej tlače. Obraz usmievajúceho sa muža vzápätí rozdelil spoločnosť na veriacich a skeptikov: môže ísť o jediný existujúci portrét namaľovaný ešte počas Shakespearovho života. Historici sa zatiaľ nedohodli, či maľba, ktorá bola po celé stáročia ukrytá v komore alebo pod posteľou, skutočne zobrazuje barda z Avonu. „Tento obraz ma presvedčil viac, ako ktorýkoľvek iný, no zatiaľ nevynesiem konečné rozhodnutie,“ vyhlásil Morgan Holmes z Reyerson University v Toronte, ktorého zaujali oči pripomínajúce predchádzajúce dve známe podobizne. Ešte pred uznaním pravosti sa však už o maľbu zaujímajú aukčné siene, napríklad Sotheby´s má vážny záujem o kontakt na neidentifikovaného majiteľa.

Maľba na dubovej doske údajne zobrazuje 39-ročného dramatika. Vraj ju v roku 1603 vytvoril neznámy herec a maliar menom John Sanders, predok súčasného majiteľa. Členovia rodiny Sandersovcov si obraz i jeho históriu odovzdávali aj potom, keď sa z Británie presťahovali do Kanady, kde sa usadili v Montreale. Stopovaním autora obrazu, ktorý bol vraj členom Shakespearovej divadelnej družiny King´s Men by sa mali ujať i divadelní historici.

Mladistvo vyzerajúci Shakespeare s vlnitými červenohnedými vlasmi, zelenými očami a malou ryšavkastou bradou z obrazu hľadí s náznakom úsmevu. V pravom hornom rohu obrazu je dátum 1603 a vzadu, na ľanovej etikete je nápis: „Shakspere, narodený 23. apríla 1564, zomrel 23. apríla 1616, 52-ročný. Jeho podobizeň namaľovaná 1603, keď mal 39 rokov,“ uverejnila kanadská tlač. Shakespeare mal ako 39-ročný už za sebou hry ako Skrotenie zlej ženy, Sen noci Svätojánskej i Rómea a Júliu.

Marie-Claude Corbeilová z Kanadského reštauračného inštitútu v Ottawe, ktorá na objavenej Shakespearovej podobizni v priebehu šiestich rokov vykonávala testy pravosti, povedala, že nepochybuje o veku dubovej dosky a maľby. Stále však existujú pochybnosti, či portrét, hoci starý, naozaj zobrazuje slávneho dramatika. Pravosť obrazu spochybňujú najmä Shakespearove kučeravé vlasy (na oboch autentických zobrazeniach má dramatik rovné vlasy) a jeho mladícky výzor príliš svieži na 39-ročného muža. Tiež lingvisti upozornili, že výraz „namaľovaná podobizeň“ (likeness taken) sa začal používať až v 18. storočí. To naznačuje, že etiketu k obrazu pridali až neskôr.

Ľanovú etiketu s nápisom ťažko čitateľným voľným okom testy datovali medzi roky 1475 - 1640, atrament však rozborom nebol podrobený. Rádiokarbónové skúšky určili, že etiketa tam mohla byť pridaná v rokoch 1603 - 1640.

Ak je kanadská maľba pravá, zobrazený očarujúci energický muž sa absolútne líši od slávneho portrétu staršieho plešivejúceho Shakespeara s vážnym výrazom a upätým golierom. Je to iný Shakespeare, na akého sme zvyknutí, čo však vôbec nie je zlé.

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.