Hospodársky denník
USD50,018 Sk
EUR42,983 Sk
CHF28,178 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  25.Mája 2001

Nepracujete? Podpora, odstupné

Minulý rok som sa hlásil na vysokú školu. Nebol som prijatý, a preto som sa zamestnal. Chcem však študovať formou externého štúdia, resp. popri zamestnaní. V prípade, ak by som sa napr. stal nezamestnaným (pripravujú sa organizačné zmeny), môžem byť popri štúdiu evidovaný na úrade práce a poberať podporu v nezamestnanosti?

- Od 1. 1. 2001 sa za sústavnú prípravu občana na povolanie na účely zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení zákona č. 450/2000 Z. z. považuje štúdium na strednej škole alebo na vysokej škole, t. j. bez ohľadu na formu štúdia (dennú, večernú alebo externú, alebo či ide o štúdium popri zamestnaní).

Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa považuje aj obdobie od skončenia sústavnej prípravy na povolanie na jednej škole do začiatku nasledujúceho školského roka, ak občan pokračuje bez prerušenia v sústavnej príprave na povolanie alebo do dňa doručenia rozhodnutia o neprijatí na štúdium, ako aj iné štúdium alebo výučba, ak sú rozsahom a úrovňou postavené na úroveň štúdia na stredných školách a vysokých školách v rámci jednotnej sústavy vzdelávacích programov schválenej Ministerstvom školstva SR. Ďalej sa zaň považujú aj opakované ročníky štúdia. Za sústavnú prípravu občana na povolanie sa však nepovažuje obdobie, po ktoré sa štúdium prerušilo. Sústavná príprava občana na povolanie sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka školy a v prípade študentov vysokých škôl sa začína dňom zápisu na vysokú školu.

Do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie sa však nezaradí občan, ktorý sa sústavne pripravuje na povolanie.

Z uvedeného vyplýva, že ak od septembra 2001 začnete študovať na vysokej škole akoukoľvek formou štúdia, t. j. napr. popri zamestnaní, resp. externou formou, v prípade skončenia pracovného pomeru napr. z organizačných dôvodov, nemôžete byť zaradený do evidencie nezamestnaných na príslušnom okresnom úrade práce, a teda nemôžete ani poberať podporu v nezamestnanosti, pretože sa budete sústavne pripravovať na budúce povolanie.

Som v preddôchodkovom veku. V zamestnaní sa chystajú organizačné zmeny. V prípade, ak budem prepustený z organizačných dôvodov, mám nárok aj na odstupné a na podporu v nezamestnanosti? Po aké obdobie sa mi bude podpora vyplácať? Ak sa opätovne zamestnám, mám opäť v prípade prepustenia zo zamestnania nárok na podporu?

- Odstupné pre zamestnanca plní funkciu satisfakcie, t. j. plní akúsi formu zadosťučinenia za ujmu, resp. ide o poskytnutie náhrady. Poskytovanie odstupného upravuje zákon č. 195/1991 Zb. o odstupnom pri skončení pracovného pomeru. Odstupné sa poskytuje zamestnancom, v prípade ktorých dochádza k rozviazaniu pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 46 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce alebo dohodou z tých istých dôvodov, t. j. pri organizačných zmenách a ženám, v prípade ktorých dochádza k rozviazaniu pracovného pomeru v dôsledku uplatnenia zákazu niektorých prác a pracovísk pre ženy.

Výška odstupného pri skončení pracovného pomeru je cit. zákonom stanovená na dvojnásobok priemerného mesačného zárobku zamestnanca. (Výšku odstupného možno zvýšiť maximálne o trojnásobok priemerného mesačného zárobku zamestnanca v prípade, ak je v organizácii - u zamestnávateľa uzatvorená kolektívna zmluva s takouto úpravou).

V prípade skončenia pracovného pomeru z organizačných dôvodov vám vznikne nárok najmenej na dvojmesačné odstupné a v prípade, ak si nenájdete sám vhodné zamestnanie, vám vznikne zároveň aj nárok na podporu v nezamestnanosti, ktorou sa zabezpečuje čiastočné a dočasné nahradenie zaniknutého zárobku, t. j. ide o prejav kompenzácie straty mzdy počas nezamestnanosti.

Základnou podmienkou vzniku nároku na podporu v nezamestnanosti je, že evidovaný nezamestnaný platil príspevok na poistenie v nezamestnanosti v dĺžke najmenej 24 mesiacov v posledných troch rokoch pred podaním žiadosti o sprostredkovanie zamestnania (§ 46 ods. 1 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov). Pri pracovnom pomere na dobu určitú uzavretom na sezónne práce je táto podmienka splnená, ak sa príspevok na poistenie v nezamestnanosti platil zo zamestnania v posledných troch rokoch pred podaním žiadosti o sprostredkovanie zamestnania najmenej šesť mesiacov.

Podpora v nezamestnanosti sa evidovanému nezamestnanému prizná po splnení podmienok ustanovených týmto zákonom odo dňa jeho zaradenia do evidencie nezamestnaných.

Výška podpory v nezamestnanosti za jeden kalendárny mesiac je počas prvých troch mesiacov 50 % a po zostávajúci čas 45 % zo základu na určenie podpory v nezamestnanosti.

Obdobie poskytovania podpory v nezamestnanosti (tzv. podporné obdobie) závisí od celkového obdobia platenia príspevku na poistenie v nezamestnanosti dosiahnutého v príslušnom kalendárnom roku do 15 rokov počas šiestich mesiacov, a nad 15 rokov počas deviatich mesiacov.

Do podporného obdobia sa nezapočítava čas, počas ktorého evidovaný nezamestnaný poberal nemocenské alebo peňažnú pomoc v materstve.

V prípade, ak evidovaný nezamestnaný prijal zamestnanie počas plynutia podporného obdobia, a toto zamestnanie trvalo kratší čas ako šesť mesiacov, podpora v nezamestnanosti sa poskytuje po zostávajúce podporné obdobie vo výške určenej v rozhodnutí o priznaní podpory v nezamestnanosti pred prijatím takéhoto zamestnania.

Ak evidovaný nezamestnaný prijal zamestnanie počas plynutia podporného obdobia, a toto zamestnanie trvalo dlhší čas ako dvanásť mesiacov, opätovne sa poskytuje podpora v nezamestnanosti po podporné obdobie predĺžené o podporné obdobie nevyčerpané počas predchádzajúceho poberania podpory v nezamestnanosti. Nárok na predĺženie podporného obdobia zaniká, ak sa neuplatní do troch rokov od prerušenia plynutia podporného obdobia.

Evidovanému nezamestnanému, ktorý posledné zamestnanie vykonával po uplynutí podporného obdobia na dohodnutom pracovnom mieste podľa tohto zákona, sa podpora v nezamestnanosti prizná po splnení ostatných zákonom ustanovených podmienok vo výške určenej v rozhodnutí o priznaní podpory v nezamestnanosti pred nástupom na dohodnuté pracovné miesto, ak je to pre evidovaného nezamestnaného výhodnejšie.

Evidovanému nezamestnanému vzniká nový nárok na podporu v nezamestnanosti, ak po vyradení z evidencie nezamestnaných platil príspevok na poistenie v nezamestnanosti najmenej počas šiestich mesiacov.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.