Hospodársky denník
USD50,018 Sk
EUR42,983 Sk
CHF28,178 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  25.Mája 2001

USA: znovuzrodenie jadrovej energetiky

Atómový sektor dnes ťaží z dotovania kandidátov v minuloročných voľbách

Jadrová energia sa v USA opäť stáva hitom. Biely dom kontroverznému odvetviu určil pozoruhodné miesto v novej energetickej stratégii krajiny, vicepremiér Dick Cheney volá po rýchlom obnovení licencií starším elektrárňam, do Kongresu sa dostávajú návrhy zákonov, ktoré počítajú s daňovými úľavami a finančnou podporou pre „atómky“. Havárie v Three Mile Island a Černobyle už akoby neznepokojovali nikoho, nevznikajú filmy typu „Silkwood“ s Meryl Streepovou, poukazujúce na nebezpečenstvá jadrových elektrární . Pritom práve obavy a nálady verejnosti sa vo veľkej miere podpísali pod skutočnosť, že posledná licencia pre novú elektráreň bola udelená ešte v roku 1979.

Samozrejme, krátka pamäť Američanov nie je jedinou a už vôbec nie hlavnou príčinou zlepšenia imidžu jadrovej energie. Keď Biely dom začal zostavovať energetický plán, ktorý prezident Bush zverejnil minulý týždeň, nebolo takmer ani reči o jadrovej energii ako komponente národnej energetickej stratégie,“ píše The New York Times. Zlom nastal až polovicou marca, keď šéfovia siedmich jadrových elektrární absolvovali hodinové stretnutie s Karlom Rovem, Bushovým politickým poradcom a ďalšími vplyvnými mužmi Bieleho domu, dodáva denník. Výsledky prekonali všetky očakávania. „Keď som v marci opúšťal Biely dom, ani v najdivokejších snoch som si nepredstavoval, že získame takúto podporu,“ uviedol tento týždeň jeden z „jadrových lídrov“ Christian H. Poindexter po tom, čo si vypočul prejav Dicka Cheneyho na stretnutí asi 350 lídrov jadrovej energetiky vo Washingtone. Viceprezident tam okrem iného prisľúbil, že Bushova administratíva obnoví platnosť Price-Andersonovho zákona, ktorý limituje zodpovednosť prevádzkovateľov „atómiek“ za nehody. Zákon bol prijatý v roku 1957 s cieľom povzbudiť rozvoj jadrovej energetiky.

Čo sa teda také zázračné stalo v marci v Bielom dome? „Povedali sme, pozrite, sme významným hráčom v energetickom tíme, tu sú naše najdôležitejšie štatistiky a myslíme si, že by ste mali hovoriť aj o jadrovej energii, keď hovoríte o zvyšovaní domácej ponuky,“ tvrdí Poindexter, podľa ktorého prezident už ďalší večer v televíznom interview po prvý raz spomenul jadrovú energiu. Ako hlavné argumenty, ktoré zástancovia „atómiek“ uvádzajú, sú: zvýšenie ich bezpečnosti a ekonomickosti v posledných rokoch, ale aj pozitívny vplyv na životné prostredie! „Ak chcete urobiť niečo s emisiami kysličníka uhličitého, vybudujte atómové elektrárne, lebo neemitujú žiadny kysličník uhličitý, neemitujú skleníkové plyny,“ uviedol už „spracovaný“ viceprezident Cheney na spomínanom washingtonskom stretnutí. Odvetviu jadrovej energetiky do kariet zahrala aj energetická kríza v Kalifornii, ako aj strach, že by sa niečo podobné mohlo opakovať aj v ďalších štátoch.

Britský Financial Times sa pozerá na posledné politické úspechy odvetvia jadrovej energetiky aj z iného hľadiska - ako na ovocie štedrých dotácií do predvolebnej kampane. „Priemysel dal vlani vyše 13,8 milióna USD federálnym kandidátom, z toho asi dve tretiny republikánom,“ píše FT. Senátor Frank Murkowski, šéf senátneho energetického výboru, ktorý mal od atómovej záujmovej skupiny dostať na kampaň 16-tisíc USD, nedávno predložil návrh zákona obsahujúci významné daňové i a finančné úľavy pre jadrovú energetiku. Kongresman Jeff Sessions zasa navrhol legislatívu, ktorá počíta s 50 miliónmi USD na znovuotvorenie odstavených atómových elektrární.

Bushove názory na jadrovú energetiku neprijímajú všetci s nadšením. Odporcovia „atómiek“ tvrdia, že predlžovanie životnosti elektrární, po ktorom volá Biely dom, vonkoncom nie je bezpečné, zatiaľ čo výstavba nových sa neoplatí z ekonomického hľadiska. Pokiaľ ide o skleníkové plyny, nepovažujú „atómky“ za žiadnu záchranu, keďže podľa nich hlavnou príčinou globálneho otepľovania nie je spaľovanie uhlia, ale výfuky z áut a kamiónov. Najväčšou brzdou úplnej renesancie jadrovej energie je však jadrový odpad. Doteraz sa totiž nepodarilo uspokojivo vyriešiť otázku jeho skladovania. „Pokiaľ nevyriešia problém s odpadom, v oblasti jadrovej energie sa neudejú žiadne zmeny,“ tvrdí demokratický senátor Harry Reid.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.