Hospodársky denník
USD50,155 Sk
EUR42,86 Sk
CHF28,097 Sk
CZK1,249 Sk
  Pondelok  28.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nové minimá spoločnej meny

Pomerne hektický týždeň na svetovom devízovom trhu, v ktorom dolár stratil takmer štyri percentá zo svojej hodnoty oproti jenu a euro padlo na tohoročné minimá oproti svojim hlavným konkurentom z Ázie a Ameriky, končil pokojnejším obchodovaním vo vidine predĺženého víkendu v USA a Británii.

Možná intervencia

Už v pondelok v ázijskom obchodovaní na seba jen upozornil pozvoľným rastom tak oproti doláru, ako aj oproti euru. Podporu získal v rastúcom akciovom indexe Nikkei, ktorý profitoval zo správy investičnej spoločnosti MSCI o aktuálnom podiele japonských aktív vo svetovom akciovom indexe. Tento napriek očakávaniam neznížil pomer japonských, ale európskych aktív v investičnom koši. Jen tak v pondelok z otváracích 123,50 JPY za dolár posilnil o viac ako jeden jen, oproti spoločnej európskej mene končil tesne pod figúrou 107,00 JPY. V súvislosti s nadchádzajúcim vývojom počas týždňa sa dá povedať, že naberal dych. V utorok si pripísal oproti euru ďalší jen k dobru a v stredu sa dostal tesne k hranici hodnoty 103,00 jenu za jedno euro. Radosť jenovým býkom by podľa premiéra Koizumiho mohli skaliť zlé úverové portfóliá japonských bánk premietnutím do ich hospodárskych výsledkov. Stlmiť rýchly postup jenu sa ponáhľal v stredu predstaviteľ japonského ministerstva financií Haruhiko Kuroda oznámením, že oslabenie eura je nežiaduce a podľa jeho názoru nezodpovedá hospodárskym výsledkom dosiahnutým v eurolande. Napriek snahe politikov pokračovalo víťazné ťaženie jenu aj vo štvrtok, keď sa dostal na hranicu 101,40 za euro, oproti doláru prenikol až k hodnote 119,00 jenu. Vo svojom štvrtkovom príhovore Kuroda naznačil možnú intervenciu v neprospech jenu, keď zdôvodnil potrebu menovej stability pre jen.

Medvedí trend

Euro-dolár začínal týždeň na hodnote pod figúrou 88,00 centa za jedno euro. Očakávania nadchádzajúcich ekonomických údajov z eurozóny neboli príliš optimistické, rovnako trend, v ktorom sa euro ocitlo bol medvedí, takže už pred zverejnením najdôležitejšieho - hodnôt Ifo indexu a vyhlásenia ECB o sadzbách - sa uro predávalo. Zapôsobil aj spomínaný MSCI-index, osobitne nepriaznivý pre akcie pochádzajúce z Nemecka, Francúzska a Talianska, naopak, mierne si polepšili britské cenné papiere. V utorok mníchovský Ifo-Institut zverejnil svoj hlavný index, jeho najautoritatívnejšia zložka o dôvere podnikateľov v západnej časti krajiny sa zosunula k hodnote 92,5 (očakávania mierne nad 93), a tak sa otvoril priestor k novým predajom eura. V priebehu európskeho obchodovania sa kotácie dostali na 86,50, neskôr sa prepad zastavil na 86,30 centa za euro, čomu pomohol aj americký minister financií O´Neill vo svojom vystúpení. Podľa jeho názoru sa vďaka opakovanému znižovaniu úrokových sadzieb v americkej ekonomike spomaľovanie hospodárstva zastavilo. Ani v stredu sa nastúpený trend oslabovania eura nezmenil.

Sadzby nezmenili

Po zasadnutí ECB, ktoré do hodnoty svojej kľúčovej úrokovej miery nezasahovalo (aktuálne 4,50 %) a sérii nepriaznivých údajov o výške inflácie v Nemecku, hospodárskom raste Francúzska a Nemecka sa euro oslabilo k 85,60. Tieto makroekonomické údaje nedávajú veľký priestor na nový pokles sadzieb v europriestore, čo spolu so silnými nákupmi jenov z eura vyvrcholilo poklesom eura k tohoročnému minimu na 85,02 centa vo štvrtok v ázijskom obchodovaní. Z dna ho vytiahlo uzatváranie pozícií v dôsledku vyberania zisku a obavy z možnej intervenčnej aktivity ECB. V piatok sa očakávali údaje o výške HDP v USA, počas dňa euro profitovalo najmä z intervenčných obáv vyvolaných komentárom predstaviteľa ECB Ernsta Weltekeho o rastúcich inflačných vplyvoch vyvolaných slabnúcim eurom. V rozhovore pripomenul, že úroveň výmennej hodnoty eura je pre ECB stále dôležitým faktorom. Faktom ostáva, že minulý rok ECB intervenovala práve na takých úrovniach, aké sa obchodujú teraz. Je možné, že centrálna banka sa pokúsi ovplyvniť trh práve v pondelok, keď bude úzke obchodovanie (britské a US trhy sú pre sviatok uzavreté) a aj pri nižších intervenčných objemoch je možné dosiahnuť silný efekt. Zverejneniu HDP v USA za 1. kvartál tiež predchádzala nervozita. Široko sa očakávali slabšie čísla ako pôvodné dve percentá ohlásené ministerstvom, väčšina trhu sa zhodovala asi na 1,4-percentnom raste. Napokon sa na monitoroch objavil údaj 1,3 %, bezprostredná reakcia poslala dolár k figúre 86 centov, nakoniec sa obchodovanie v Európe uzatváralo pri 85,70 centa za euro.

Zmiešaná libra

V pondelok index Morgan Stanley Capital International pomohol aj britskej libre. Tá sa s úrovňami na 60,90 pence za euro dostala na päťmesačné maximá na tomto krose. Na dolár však libra nestačila a stratila v pondelkovom obchodovaní k 1,4350 dolára. V utorok klesla hodnota libry o ďalších sto bodov a v stredu sa kótovalo najnižšie na 1,4220 dolára za libru. GBP naopak získavala oproti euru, v stredu až tesne k hodnote 60,00 pence za euro. Vo štvrtok sa libra pohybovala rovnakým smerom, avšak nie až tak výrazne. V americkej časti obchodovacieho dňa sa spamätala z hodnôt pod figúrou 1,41 a nastúpila korekciu pokračujúcu aj v piatok. Obchodovanie sa končilo v menej výraznej aktivite pri 1,4220 USD za 1 GBP. Správa, ktorá prebehla trhom, označila japonskú Nomuru za pôvodcu prepadu euro-libry a spolu s japonskými investormi nakupujúcimi jeny za hybnú silu spôsobujúcu všeobecné oslabenie eura na svetovom trhu.

Na trhu s českou korunou sa v súlade s trendom koruna posilnila z ranných 34,400 a takmer 100 bodov, potvrdila sa pozitívna korelácia pohybu menového páru s EUR/USD, oproti doláru sa CZK priblížila k hodnote 40,00 koruny. Počas celého týždňa sa CZK pohybovala v úzkom pásme nad 34,200 do 34,350 CZK za euro, aktivita na tomto menovom páre nebolo príliš výrazná.

Nervozita investorov

Slovenská koruna sa aj v pondelok udržala nad hodnotou 43,200 koruny za euro, dolár však atakoval magických 50 korún. Utorkové obchodovanie s korunou sa začalo nákupmi zahraničnej meny z korún, čo vytlačilo referenčné euro na hodnotu 43,250/280, ku koncu obchodovania sa pod tlakom miernych predajov vrátila o 30 bodov nižšie. U niektorých účastníkov trhu bolo badať nervozitu pred stredajším vnútropolitickým virvarom, aktivita sa ku koncu dňa minimalizovala. V stredu trh ovládlo presvedčenie, že na politickej scéne k žiadnym kotrmelcom nepríde. Silný dolár a následné príkazy klientov na jeho predaj do korún poslal korunu k šesťmesačným maximám pod figúru 43,000 SKK za euro. Vo štvrtok pod vplyvom miernych nákupov (uzatváranie dlhých korunových pozícií) sa euro korigovalo späť nad 43 korún, no v druhej polovici dňa predaje devíz posunuli kotácie až k hodnote 42,900. Oslabovanie eura pokračovalo aj v piatok, korune sa prechodne podarilo získať ďalších 100 bodov, no po vlne nákupov uzatvárala nad 42,900.

Mario Mika

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, na severe ojedinele slabé prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, v severných okresoch miestami okolo 19 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. V utorok bude polojasno, na severe a východe až oblačno a v tejto časti územia sa miestami vyskytnú prehánky. Najnižšia nočná teplota 13 až 9, najvyššia denná teplota 19 až 23. V stredu bude polojasno, na severe a východe až oblačno a v tejto časti územia sa miestami vyskytnú prehánky. Najnižšia nočná teplota 13 až 9 stupňov, v horských dolinách okolo 7 stupňov. Najvyššia denná teplota 19 až 23 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5,00 a zapadne o 20,39 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 24. 5. 2001: Bratislava 100, 32, Sliač 98,31, Košice 99,35, Poprad 93,85, za 25. 5. 2001: Bratislava 99,78, Sliač 97,70, Košice 98,67, Poprad 93,34, za 26. 5. 2001: Bratislava 100,28, Sliač 98,15, Košice 99,24, Poprad 93,78.

Amsterdamdážď17
Atényjasno25
Belehradoblačno25
Berlínzamračené 18
Bratislavaoblačno24
Bruseldážď18
Budapešťbúrky25
Bukurešťpolooblačno25
Frankfurtoblačno25
Helsinkyjasno10
Istanbuljasno24
Kodaňdážď18
Kyjevzamračené17
Lisabonjasno31
Londýnoblačno19
Madridjasno31
Milánooblačno31
Moskvajasno13
Oslodážď 14
Parížoblačno27
Prahazamračené23
Rímpolooblačno28
Sofiapolooblačno19
Štokholmdážď12
Varšavaprehánky17
Viedeňoblačno24
Záhreboblačno26
Ženevapolooblačno28

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.