Hospodársky denník
USD50,155 Sk
EUR42,86 Sk
CHF28,097 Sk
CZK1,249 Sk
  Pondelok  28.Mája 2001

Čísla v rámci očakávaní

V piatok sa v Bratislave uskutočnilo 11. rokovanie Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS), kde na ktorej schválili Správu o menovom vývoji v SR za rok 2000. Plné znenie uvedenej správy uverejní NBS po jej schválení v NR SR. Banková rada ďalej schválila Konkretizovaný menový program NBS na rok 2001 a Situačnú správu o menovom vývoji za apríl 2001 a na základe aktuálneho, ako aj očakávaného ekonomického a menového vývoja rozhodla o ponechaní kľúčových úrokových sadzieb (6,00 % pre jednodňové sterilizačné obchody, 9,00 % pre jednodňové refinančné obchody a 7,75 % pre dvojtýždňové repo tendre s obchodnými bankami). Rozhodnutie vychádza z hodnotenia makroekonomického vývoja od začiatku roka, ktorý je v súlade s predpokladmi NBS. Mierne zvýšenie celkovej, ako aj jadrovej inflácie v apríli bolo determinované postupným prenosom zvýšených nákladov výrobcov vyplývajúcich z úprav regulovaných cien, čo sa prejavilo vo výraznejšom raste cien potravín, najmä v skupine chlieb a obilniny. Zvýšenie miery inflácie bolo ovplyvnené aj sezónne volatilným vývojom cien ovocia a zeleniny, ako aj rastom cien pohonných látok. Dynamika celkovej i jadrovej inflácie sa pohybuje v strede programových intervalov, pričom koncoročná miera inflácie by sa mohla nachádzať v dolnej polovici týchto intervalov.

Spotrebiteľský dopyt sa zatiaľ neprejavuje ako faktor vyvolávajúci rast spotrebiteľských cien, čo naznačuje mierny medziročný pokles tržieb v maloobchode, hoteloch a reštauráciách. To do určitej miery potvrdzuje aj vývoj priemernej nominálnej mzdy, ktorej rast sa v marci vo väčšine odvetví spomalil. Priemerné reálne mzdy prevýšili minuloročnú úroveň len v priemysle a vo veľkoobchode, v ostatných odvetviach klesli. Utlmujúco na vývoj spotrebiteľského dopytu pôsobila aj pretrvávajúca relatívne vysoká miera nezamestnanosti.

Vývoj zahraničného obchodu bol v marci charakterizovaný pokračujúcim predstihom rastu dovozu pred vývozom. Rast technologických dovozov súvisiaci s postupným oživovaním ekonomického rastu a reštrukturalizáciou ekonomiky sprevádzaný poklesom ekonomickej aktivity našich najväčších obchodných partnerov sa rozhodujúcou mierou podieľa na zvyšovaní deficitu obchodnej bilancie, ako aj bežného účtu.

V máji NBS očakáva stabilizovaný vývoj celkovej, ako aj jadrovej inflácie, pričom v druhom polroku by mohlo dochádzať k zmierňovaniu ich dynamiky. Cenový vývoj bude v ďalšom priebehu roka pravdepodobne ovplyvňovaný pohybom svetových cien ropy, čo sa môže prejaviť v miernej volatilite spotrebiteľských cien.

(do)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.