Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Múdrych sa nebojíme, múdrych hľadáme

Príkladná sociálna starostlivosť o vlastných zamestnancov

Na Slovensku možno v poslednom období sledovať radikálne znižovanie sociálnej starostlivosti o pracovníkov tak v štátnych podnikoch, ako aj v súkromných, najmä v menších firmách a spoločnostiach. Firmy so zahraničnou účasťou sa podstatne viac venujú zamestnancom než naše fabriky, ktoré sa neraz potácajú na pokraji prosperity. Sú však aj u nás pozitívne výnimky, aj z hľadiska sociálnej starostlivosti. Jednou z takých spoločností je a. s. Duslo Šaľa. S jej generálnym riaditeľom RNDr. Jozefom Kollárom sme hovorili práve o týchto otázkach.

Aj pri najlepšej snahe môže fabrika venovať na sociálnu oblasť len toľko prostriedkov, koľko si je schopná svojou činnosťou zadovážiť. Krachujúce firmy nemajú ani na existenciu a nie ešte venovať ľuďom to, čo je vo vyspelej Európe samozrejmosťou.

- Aj my sme v Dusle prekonali mimoriadne náročné obdobie najmä po útlme fabriky v roku 1992 - 1993, ktorý spôsobilo vtedajšie vedenie. Situáciu sme v minulom roku plne stabilizovali, o čom svedčia aj veľmi dobré výsledky v rokoch 1999 a 2000 a dúfam, že aj tento rok nebude pre firmu výnimkou, aj keď na nás tvrdo dolieha

zvyšovanie cien

zemného plynu, ktorý je pre nás hlavnou surovinou na spracovanie. Z hľadiska sociálnych aktivít sledujem zaujímavý prístup mnohých manažérov k zamestnancom. Pre nesolventnosť alebo z tzv. racionálneho podnikateľského správania sa manažérov prenechávajú sociálnu starostlivosť na štát, ktorý sa jej však tiež výrazne vzdáva.

Čo ovplyvňovalo rozhodnutie manažmentu zabezpečiť nadštandardné sociálne aktivity v Dusle?

- Aj my sme stáli pred dilemou, ako pristupovať k sociálnym aktivitám. Nakoniec zvíťazila tradícia a pozitívne skúsenosti zo zahraničia, a tak napriek mnohomiliónovým výdavkom na sociálne aktivity má kreatívna sociálna politika v Dusle stále svoje miesto. Môžem to dokumentovať na príklade stravovania zamestnancov. V záujme zdravej výživy je stravovanie dotované fabrikou a zamestnanci platia 37 % ceny jedla. Denne sa varí päť druhov jedál a stravovať sa možno aj v druhej a tretej zmene. Nezmenená zostala aj cena stravných lístkov. Preto tieto výhodné možnosti fabrického stravovania využíva vyše 80 % pracovníkov.

O sociálnom programe fabriky prezradí vari najviac kolektívna zmluva.

- Kolektívna zmluva v našej akciovej spoločnosti predstavuje súhrn vyše 150 záväzkov. Zamestnávateľ sa po dohode s odborovými organizáciami, ktoré pôsobia na jeho teritóriu, čiže Základnou organizáciou odborového zväzu Chémia a Asociáciou vedúcich zamestnancov chemického a farmaceutického priemyslu dohodol na ich plnení. V prevažnej miere ide o záväzky dohodnuté

nad rámec

zákona, ktorými sme sa zaviazali zlepšiť pracovné, mzdové a sociálne podmienky zamestnancov. Dodržiavanie záväzkov pravidelne kontrolujeme a môžu ich kontrolovať aj samotní zamestnanci, ktorí majú kolektívnu zmluvu k dispozícii.

V súčasnosti v Dusle platí kolektívna zmluva uzatvorená na obdobie od 1. marca 2000 do 28. februára 2003. Je to nemenný materiál?

- Samozrejme, že to nepovažujeme za dogmu a v prípade, ak sa zmenia podmienky, dohodneme nové znenie vo forme dodatku. Napríklad v najnovšom dodatku sa s termínom platnosti od 1. 1. 2001 do 31. 12. 2001 zamestnávateľ zaviazal zabezpečiť nárast priemernej mzdy o 8 %, pričom naším cieľom je nárast za rok 2001 celkovo o 10 %. V súvislosti s nárastom miezd sme zvýšili aj

príplatky za prácu

v sťaženom a zdraviu škodlivom prostredí, zvýšili sme aj príplatok za zmennosť, za prácu v sobotu a v nedeľu. Zvýšili sme tiež odmenu za pracovnú pohotovosť v sobotu, v nedeľu a vo sviatok.

Duslo bolo už dlhšie známe aj nadštandardnou starostlivosťou o osamelé matky.

- Prihlásili sme sa aj k tejto tradícii a naďalej sme sa zaviazali poskytovať osamelým zamestnancom, ktorí sa starajú o dieťa do 10 rokov, jeden deň pracovného voľna v mesiaci a ostatným ženám trvalo sa starajúcim o deti do 10 rokov jeden deň plateného voľna v roku. Poskytujeme aj jednorazovú výpomoc deťom, ktorých rodič prišiel následkom pracovného úrazu v Dusle o život a priznávame aj nenávratnú sociálnu výpomoc v mimoriadne závažných prípadoch.

Čoraz viac sa zhoršuje situácia v poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

- Zdravotná starostlivosť je u nás zahrnutá v programe zdravia, ktorý je súčasťou kolektívnej zmluvy. V rámci preventívnej starostlivosti sme pristúpili aj k plneniu onkologického a kardiovaskulárneho programu. Pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, pre bývalých zamestnancov a dôchodcov poskytujeme zdravotnú starostlivosť v podnikovom nadštandardne, technicky i odborne vybavenom Centre zdravotnej starostlivosti. Prevádzkujeme aj rekondičné sanatórium v Šoporni, ktoré

ponúka rehabilitácie,

športové vyžitie atď. Pracovníci z rizikových pracovísk majú dokonca povinné dvojtýždňové rekondičné pobyty v spomínanom sanatóriu v Šoporni.

Spomínali ste onkologický program. Zapojili ste sa aj do akcie Deň narcisov?

- Samozrejme, aj tu sa vytvára akási tradícia a konečný výsledok tohto podujatia, ktoré sa konalo pod záštitou Ligy proti rakovine, prekvapil aj usporiadateľov, keďže vyzbieraná sumu dosiahla 35-tisíc Sk. Naši zamestnanci veľmi dobre pochopili aj akciu Hodina deťom. Konečná sumu 86 680 Sk je skutočne prejavom veľkého humanizmu našich zamestnancov a určite aj pomocou deťom, ktoré sú v núdzi.

Zvykáme si na správy, v akom katastrofálnom stave sa nachádzajú učňovské školy u nás z hľadiska ich financovania. Ako pristupujete k učňovskému školstvu v Dusle?

- Pozitívnou výnimkou je Stredné odborné učilište chemické, ktoré v Dusle prevádzkujeme a financujeme. Patrí k najmodernejším a najprogresívnejším svojho druhu na Slovensku. Vzdelávací proces sa tu uskutočňuje na vysokej úrovni, s využitím najnovších poznatkov vedy a praxe. O mimoriadnej

úrovni učilišťa

svedčia aj mnohé úspechy v podobe ocenení na medzinárodných súťažných a výstavných podujatiach. Okrem vzdelávacieho procesu venuje vedenie učilišťa mimoriadnu pozornosť mimoškolským záujmom študentov a ich voľnému času. Pretože štát nedokázal doteraz doriešiť financovanie neštátnych učilíšť, od roku 1977 vychovávame v našom učilišti iba žiakov, ktorí sa pripravujú na prácu v Dusle. Štát nám dlhuje desiatky miliónov korún.

Tradíciou Dusla je ustavičné vzdelávanie zamestnancov.

- Dlhodobou prácou a vzdelávaním sa nám v Dusle podarilo vytvoriť káder kvalitných robotníkov, technikov a manažérov. Veľmi systematicky sa venujeme najmä výberu stredných manažérov. Vo fabrike sme neprerušili sústavné vzdelávanie, a to nielen v rámci podnikových zariadení, ale naši odborníci študujú postgraduálne aj na rôznych univerzitách, máme doktorandov atď. Riadime sa myšlienkou, že my sa múdrych nebojíme, ale v Dusle

múdrych hľadáme,

pretože len takíto ľudia dokážu udržať fabriku v trvalej prosperite. Podporujeme školy a materské školy v našom regióne a naša pomoc smerovala nielen na Univerzitu Cyrila a Metoda do Trnavy, ale aj do nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa.

Určite by sme mohli hovoriť o ďalších sociálnych aktivitách Dusla, avšak mnohí ľudia si aj tak najviac cenia vtedy fabriku, ak si ľudia dokážu dobre zarobiť.

- U našich pracovníkov sa mzda stále pohybuje nad priemerom nielen regionálnym, ale aj celoslovenským. Priemerný mesačný príjem zamestnancov spoločnosti bol za rok 2000 takmer 16-tisíc Sk.

Tohtoročné výsledky naznačujú, že napriek spomínaným problémom s výrazne zvýšenou cenou plynu dosiahnete pozitívne výsledky aj v roku 2001. Budete pokračovať vo svojich sociálnych aktivitách?

- V našom bohatom programe sociálnej starostlivosti o zamestnancov budeme v Dusle naďalej pokračovať, aj keď benefície poskytované pracovníkom spoločnosti sú vysoko nad priemerom iných podnikov, stále pracujeme na ďalšom zvyšovaní a skvalitňovaní starostlivosti. Pôjde najmä o aktivity v oblasti mzdovej politiky a celofiremného pôsobenia na zamestnancov s dôrazom na dobudovanie a rozvinutie vysokej podnikovej kultúry vo všetkých oblastiach. Vysokokvalifikovaní robotníci, technici a manažéri sú najdôležitejším faktorom úspešného rozvoja podniku aj v tvrdom konkurenčnom prostredí. Preto sa chceme na druhej strane aj vysokokvalifikovane o nich postarať tak zo sociálneho, mzdového, ako aj spoločenského hľadiska.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude spočiatku veľká oblačnosť, od západu postupne polojasno až oblačno. Na severe a východe na mnohých miestach, inde miestami prehánky a búrky, ojedinele s krupobitím. Najvyššia denná teplota 24 až 29, v severných okresoch a miestami aj na východe okolo 22 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 13 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 6, popoludní na západe 6 až 10, v nárazoch miestami 20 až 25 m/s. Na horách víchrica.Upozornenie: Rýchlosť vetra v nárazoch bude dnes miestami dosahovať 70 až 100 km/hod.V stredu bude jasno až polojasno. Miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 12 až 8, na juhozápade okolo 14 stupňov. Najvyššia denná teplota 20 až 24, na severe okolo 18 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno. Miestami prechodne oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 10 až 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 4.59 a zapadne o 20.40 hod.

Amsterdamjasno19
Aténypolojasno29
Belehradpolooblačno27
Berlínjasno22
Bratislavapolojasno27
Bruseltakmer jasno19
Budapešťdážď25
Bukurešťpolooblačno29
Frankfurtpolooblačno27
Helsinkipolojasno11
Istanbuloblačno24
Kodaňdážď14
Lisabonslnečno27
Londýnjasno21
Madridjasno32
Milánojasno29
Moskvaprehánky10
Oslodážď7
Parížpolooblačno26
Prahajasno26
Rímjasno29
Sofiapolooblačno20
Štokholmzamračené10
Varšavadážď17
Viedeňdážď27
Záhrebjasno27
Ženevajasno30

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.