Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001

Chcete si pohovoriť s delfínmi? Stačí zapískať

Na Havaji „kráča“ dopredu míľovými krokmi nový výskum. Americkí vedci tu vyvíjajú jazyk, založený na pískaní, ktorý umožní komunikovať ľuďom s delfínmi. Podrobné postupy nájdete na internetovej stránke CNN.

Delfín skákavý pomenovaný Maui sa naučil hrať počítačovú hru, ktorá pomáha vedcom vytvárať unikátny jazyk, ktorému - ako pevne veria - porozumejú ľudia i delfíny. „Slovᓠv tejto reči sú pískané.

Delfíny sa medzi sebou, ako je známe, pod vodou dorozumievajú pískaním. Podľa vedcov majú tieto zvuky svoj špecifický význam. Každý delfín sa napríklad naučí od svojej matky pískať svoju vlastnú „značku“. Takže v „človečenskom“ jazyku povedané, keď sa navzájom zdravia, nehovoria si iba „ahoj“, ale dodajú aj svoje meno.

Ken Marten a jeho tím vo vedeckom laboratóriu Earthtrust and Sea Life Park Research Laboratory na Havaji sa snažia čo najlepšie pochopiť, ako delfíny komunikujú.

„Zasvätil som svoju životnú dráhu dorozumievaniu s týmito ťchlapíkmiŤ takže si myslím, že by ste mi mohli vravieť Mr. Doolittle,“ hovorí Ken Marten. Po dlhom starostlivom štúdiu komunikácie delfínov začal Ken rozlišovať jednotlivé pískania označujíce rôzné objekty, ktoré delfíni poznajú.

„Takže napríklad zdvihnem loptu a zapískam ťslovoŤ, ktoré ho označuje. No a potom vyčkávám a dúfam, že ho delfíni po mne zopakujú,“ vysvetľuje metodiku.

Zrejme to nejaký čas potrvá. Ken má dokonca malú figúrku delfínka, pomocou ktorého sa snaží naozajstných delfínov získať a nalákať ich, aby odpovedali.

Delfíni nikdy presne nezopakujú pískanie človeka, ale vytvárajú svoje vlastné variácie, vraví Ken. Vedci sa im však rýchlo prispôsobujú. „Používam vlastne Mauiho výslovnosť,“ vysvetľuje.

Aby bolo vyučovanie pestrejšie a zábavnejšie, vyvinuli vedci špeciálnu podvodnú obrazovku reagujúcu na dotyk, ktorá dáva delfínom ďalsiu možnosť ukázať, či „pískaný“ výraz pochopili. Ken napríklad predvedie na obrazovke štyri predmety, a potom zapíska výraz znamenajúcí „krčah“.

Ak sa dotkne delfín obrázku krčahu na obrazovke, krčah zaplní celú obrazovku a roztančí sa. Delfínom sa táto prax ocividne páči.

Ken Marten je presvedčený, že delfíni sa učia, je to však pomalý, zdĺhavý proces. Bádatelia sú presvedčení, že sa im podarí vytvoriť spoločnú reč a pomocou nej chcú zistiť, ako títo prítulní a hraví savci uvažujú.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.