Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001

Klonovaním na bunky

Vedci z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center a Rockefeller University urobili dôležitý krok vo vývoji nového spôsobu liečby Parkinsonovej choroby a mnohých ďalších ochorení; využitím klonovacích techník na vytvorenie embryonálnych kmeňových buniek v laboratóriu. Tieto bunky majú významnú schopnosť vyvinúť sa na ľubovoľnú časť tela, môžu sa stať kosťou, pokožkou, krvou či mozgom. Vedci dúfajú, že klonovaním vlastných kmeňových buniek pacienta na potrebné tkanivá sa im podarí prekonať bežné problémy odmietania transplantátu. „Toto je úplne prvý krok v preukazovaní toho, že tento druh terapie môže fungovať,“ vyhlásil autor štúdie Lorenz Studer.

Vedci zobrali bunky z chvosta jednej myši a jadro z týchto buniek premiestnili do oocytov (vajcových buniek) druhej myši, ktoré boli zbavené vlastného jadra. Tento druh transferu jadra je prvým krokom v klonovaní celkom nového živočícha. Vedci však po niekoľkých dňoch odobrali embryonálne kmeňové bunky a potom ich dali do vyvíjajúcich sa nervových buniek, ktoré produkujú neurotransmiter dopamine. Toto je typ neurónu, ktorý pacienti s Parkinsonovou chorobou pomaly strácajú.

Ide o vysoko špecializované typy buniek. Dokonca aj v úplne vyvinutom mozgu iba približne 1 z 100 000 buniek je dopamínový neurón, a teda je ťažké vytvoriť ich. Vedcom sa predtým podarilo vytvoriť dopamínové neuróny iba z ťažko dostupných zárodočných mozgových buniek. Za pomoci grantu z Nadácie Michaela J. Foxa, Studer plánuje pokročiť v experimentoch ďalej: bude klonovať embryotické kmeňové bunky z myší s Parkinsonovou chorobou, pokúsi sa vytvoriť geneticky zodpovedajúce dopamínové neuróny a transplantovať ich naspäť do myší. Dúfa, že týmto spôsobom bude schopný vyliečiť chorobu.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.