Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001

Planéty alebo hviezdy?

Najprv to bola senzácia, potom ju dementovali, a teraz ju opäť potvrdili. Reč je o viacerých planétach, ktoré na prekvapenie vedcov voľne letia vesmírom.

Týchto 18 objektov objavili astronómi v októbri 2000 v súhvezdí Orión. Nasledovali pochybnosti, no britskí vedci nakoniec dospeli k istote, že prinajmenšom pri 13 zvláštnych objektoch ide naozaj o planéty.

Ako hviezdy ich nie je možné klasifikovať z dvoch dôvodov: Analýzy vlnovej dĺžky vyžiareného svetla ukázali, že objekty sú v porovnaní s bežnými hviezdami príliš chladné. Okrem toho sú malé - len niekoľkokrát väčšie ako Jupiter.

„Sú ako hviezdy, ktorými sa však nikdy nestali,“ píše jeden z ich objaviteľov Philip Lucas z University of Hertfordshire v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Principiálne sa teda podobajú hnedým trpaslíkom (prechodný typ medzi hviezdou a planétou), no aj táto klasifikácia pokrivkáva. Ak totiž planéty skutočne existujú len v okolí hviezd, potom máme pred sebou extrémne ľahkých hnedých trpaslíkov. Keď však zoberieme hmotnosť ako kritérium, musia to byť planéty.

„Celé je to teda len terminologickým problémom,“ uviedla María Rosa Zapaterová Osoriová zo španielskeho Instituto de Astrofísica de Canarias, ktorá v súčasnosti pracuje v California Insitute of Technology. Možno ide o úplne nový typ vesmírnych objektov. Podľa Lucasa je dokonca možné, že takýchto planét je oveľa viac, ako si v súčasnosti vieme predstaviť.

Ako teda nové objekty pomenovať? Medzi vedcami už koluje niekoľko návrhov, napríklad siví trpaslíci alebo masívne planetárne objekty. Lucas a jeho kolega Patrick Roche z Oxfordskej univerzity uprednostňujú druhý termín. Či sa presadí, nevedia: „Niektorým sa páči, iní ho nenávidia.“

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.