Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001

Európa v pevnom zovretí dolára

Vysoká spotreba, málo nezamestnaných, rast ekonomiky

K dnešnému dňu to bol presne jeden rok, čo Národná banka Slovenska stanovila kurz slovenskej koruny oproti doláru na 46,884 SKK/1 USD. Po rýchlej sérii ziskov sa korune podarilo posilniť pod úroveň 45 SKK/1 USD, ktorá bola v tých dňoch psychologickou hranicou. Z mierneho zotavenia sa však koruna dlho netešila a po takmer dvoch mesiacoch fluktuácií v okolí pásma 43 až 45 korún za dolár prerazila začiatkom augusta 2000 hranicu 46 SKK/1 USD. Netajená nespokojnosť analytikov, podnikateľov, ale aj občanov s týmto vývojom bola neprehliadnuteľná, ale to ešte málokto tušil, že víťazné ťaženie fenoménu so skratkou USD sa práve iba

Nevídaný rast hospodárstva Spojených štátov, nízka miera nezamestnanosti, vysoká spotreba konzumentov a dobré výsledky domácich spoločností, to sú iba niektoré faktory, ktoré poskytli doláru výživnú pôdu na pokorenie ostatných svetových mien. Úspešnému ťaženiu americkej meny nedokázal zabrániť ani zamýšľaný konkurent starého kontinentu - euro, keď sa po zdolaní parity prepadol kurz eura koncom októbra minulého roka na životné minimum 0,8270 USD/1 EUR. Sen Európskej centrálnej banky o rovnocenných menách s potenciálnou nadvládou eura bol pre dohľadné obdobie dosnívaný a ECB sa konečne odhodlala k intervencii, aby opäť vylovila kurz nad hranicu 0,85 USD/1 EUR.

V oceľovom zovretí dolára sa ocitla aj slovenská koruna, ktorá je od 1. 1. 1999 viazaná na spoločnú európsku menu. Nočná mora „predraženého“ dolára najprv pohltila psychologickú hranicu 50 SKK/1 USD, aby vzápätí katapultovala korunu na životné minimum 52,561 SKK/1 USD. Nepriaznivý vývoj slovenskej koruny oproti doláru však nebol zapríčinený ani tak výsledkami nášho hospodárstva, ako skôr pozitívnym vývojom ekonomiky Spojených štátov a neschopnosťou eurozóny držať krok so svojím najväčším konkurentom.

Ustavičné zrýchľovanie rastu amerického hospodárstva však nebolo možné dlhodobo udržať, čo si s príchodom hrozby inflácie a možnej recesie uvedomili aj svetoví analytici. Ku slovu sa dostala americká centrálna banka FED, ktorá sa sériou zvyšovania kľúčových úrokových sadzieb snažila zastaviť ekonomický boom a ochladiť prehrievajúce sa hospodárstvo. Nielen odborná, ale aj široká verejnosť si v tomto čase osvojila pojem „soft landing“, hladké pristátie, ktoré malo podľa scenára FED zabezpečiť spomalenie rastu a zabrániť hrozbe inflácie.

Možnosť recesie v Spojených štátoch síce ohrozovala rast celosvetového hospodárstva, zároveň však prestavovala pre ostatné meny vytúženú príležitosť vymaniť sa spod nadvlády dolára. Novým optimizmus na devízových trhoch sa rýchlo odzrkadlil aj na výmenných kurzoch. Európska mena sa vydala na cestu k parite a slovenská koruna sa zotavila viditeľne pod psychologickú hranicu 50 SKK/1 USD. S postupným ochladzovaním amerického hospodárstva a absenciou známok recesie a kríz sa negatívny trend dolára zastavil. Kurz eura oproti doláru sa priblížil k životnému minimu a oproti korune prekonal dolár opäť psychologickú hranicu 50 SKK/1 USD. S výdatnou podporou slabých makroekonomických ukazovateľov eurozóny sa dolár opäť vydal na svoju cestu k hviezdam.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.