Hospodársky denník
USD49,849 Sk
EUR42,853 Sk
CHF28,052 Sk
CZK1,248 Sk
  Utorok  29.Mája 2001

Čím nižšie dane, tým lepšie...

Eleonóra Bujačková

Posledné roky pred novembrom 1989 sme celkovou ekonomickou úrovňou dosahovali 70 % susedného Rakúska i Nemecka a mnoho dnešných členov EÚ sme predstihovali (Portugalsko, Grécko, Španielsko). Životná úroveň bola solídna, žiadna väčšia núdza nebola, verejnosť však hnevalo, že i napriek plnej zamestnanosti a veľkému investičnému ruchu kvalita našej životnej úrovne za západnými susedmi výrazne zaostávala. Ponuka na ich trhu, stav životného prostredia i sociálna starostlivosť boli u nich lepšie. Samozrejme, predovšetkým išlo o slobodou a demokraciu. To teraz nepochybne máme, ale s ekonomikou to nie je dobré. Ponuka sa síce zlepšila, celková spotreba viac ako polovice národa je však skôr horšia. Zamestnanci s mesačnou mzdou do 11-tisíc Sk, plus viac ako milión dôchodcov, plus pol milióna nezamestnaných sú reálnou úrovňou príjmov nižšie ako kedykoľvek predtým. Pritom toto zníženie reálneho príjmu je sprevádzané redukciou sociálnych príspevkov v bývalých bohatých položkách ako napríklad rekreácie, závodné a školské stravovanie atď.

V niektorých regiónoch s 20-percentnou (i vyššou) nezamestnanosťou je dusno, úzkosť neistoty zasahuje aj tých, čo prácu majú. Obecne to potom vyzerá tak, že namiesto niekdajších 70 % sme teraz, merané nevýhodným oficiálnym kurzom, na 20 percentách, a podľa reálnej kúpnej sily meny (parity) na necelých 40 percentách úrovne západných susedov. MMF i Svetová banka nám popri „poradenstve“ prihodili aj nejaké pôžičky... Išlo však o oveľa viac. O pochopenie celkovej zmeny, predídeniu komplikáciám - najmä z rozpadnutia obrovského východného trhu a jeho desaťročia vytváraných a ustálených kooperačno-dodávateľských vzťahov. To chcelo veľkorysé projekty štrukturálnych zmien, od predimenzovaného metalurgicko-strojársko-zbrojného priemyslu vtedajšieho ZSSR i RVHP. Nastúpiť smer k moderným odborom, spotrebe a infraštruktúre, ich finančné naštartovanie a prepojenie s plynulým uskutočnením zmien vlastného mechanizmu riadenia. Pokorné čakanie na prijatie do EÚ za 4-5 rokov (a či vôbec), to je málo. Veď na riešenie sociálno-ekonomického problému bývalej NDR vynaložilo Nemecko už viac ako bilión mariek - a ešte to nestačí. Takto by však EÚ na prijateľné začlenenie východnej Európy musela vynaložiť bilióny dolárov, a toľko predsa nemá. Problém je teda viac ako otvorený. Dnes ide o návrat slovenskej ekonomiky a spoločnosti medzi rozvinuté krajiny západnej Európy, kam zákonite patríme.

Takéto riešenie však chce veľkorysú obsahovú koncepciu rozumného dokončenia štrukturálnych zmien a podpory sofistikovaných odborov výroby a služieb, zodpovedajúcich našej vzdelanosti a kvalifikácii. Chce to, samozrejme, naštartovať aj zodpovedajúce makroekonomické podmienky. Ruka v ruke to potrebuje zásadnú zmenu v prístupe k zníženiu daní, ale s vyváženým rozpočtom, pokiaľ možno pomocou ďalšej privatizácie a znižovania sociálnych výdavkov. Všetci vieme, že čím nižšie dane, tým lepšie pre podnikanie, ale večné opakovanie tohto zaklínadla a podobné rituálne tančeky finančníkov nám nepomôžu.

Eleonóra Bujačková

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.