Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Budapešť do Komárna

Vyučovanie najmä v maďarčine

Detašované pracovisko Budapeštianskej ekonomickej univerzity, ktoré zriadia od nového školského roka v Komárne, bude vôbec prvým na území SR, kde bud. . .

Ročne tri novely jedného zákona

Začiatkom roka (po prvý raz 9. januára) sme upozorňovali, že zákon č. 446/2000 Z. z., ktorý menil zákon o sociálnom zabezpečení č. 100/1988 Zb. v znení neskorších pr. . .

Mať 75 % nie je žiadne terno

HDP podľa Európskej komisie, EBOR a vlády SR

Slovensko čaká v tomto roku hospodársky rast vo výške 3,0 % HDP, inflácia by mala dosiahnuť 7,5 % a nezamestnanosť 18,4 %,. . .

Na diaľniciach stále po starom

Penále sú vždy zbytočne vyhodené peniaze, dá sa tomu predísť

Ak si niekto objedná nejaké práce či služby, tak sa patrí za to dodávateľovi aj zaplatiť. Na Slovensku. . .

Najdôležitejšie v daňovej sfére?

Do ankety Hd pred piatkovým 44. zhromaždením Hospodárskeho klubu o prístupoch k daňovej reforme s ministerkou financií SR B. Schmögnerovou prispel aj nominovaný na Z. . .

Deficit rozpočtu

Vláda ČR skončila svoje hospodárenie za prvý štvrťrok s deficitom 16,8 mld. CZK, kým ešte pred mesiacom bol rozpočet prebytkový 2,4 mld. Najväčší vplyv na schodok mala úhrada príspe. . .

Poľská bilancia

Deficit obchodnej bilancie Poľska dosiahol v marci 742 mil. USD, kým vo februári to bolo 461 mil. USD. Za prvé tri mesiace bol celkový rozdiel 2159 mld. USD. Export za toto obdobie. . .

Bez majority

Nemecká vláda rozhodla o predaji ďalšieho balíka akcií Deustche Post už v budúcom roku. Tento krok znamená, že sa štát vzdá majoritného podielu v tejto spoločnosti. Od novembra minuléh. . .

Horšie výsledky

Hodnota Indexu nákupných manažérov (PMI) klesla v apríli v eurozóne na 49,3 bodu a prvýkrát po dvoch rokoch sa tak dostala pod hranicu 50 bodov. Minulý mesiac bol na úrovni 51,2 , ký. . .

A predsa zmeny

Výrobné ceny v Taliansku stúpli v marci medziročne o 4,1 %, čo je najmenší nárast od začiatku roku 2000. Analytici predpokladali takýto vývoj. V medzimesačnom porovnaní, podľa nich,. . .

Zo septembra sa stane máj?

Zmeny v podávaní majetkových priznaní

Podľa súčasne platnej daňovej legislatívy by sa majetkové priznania mali podať k 30. septembru 2001. Pretože sa predpokladá sch. . .

Ústupky sú podanou rukou

Ďalšie kolo vysokoškolského zákona

Do návrhu nového vysokoškolského zákona, ktorý ostro kritizovala akademická obec, zapracovalo ministerstvo školstva väčšinu jej pripo. . .

Ako-tak nás zatiaľ drží DPH

Po štyroch mesiacoch schodok 14,9 mld. Sk

Hospodárenie vlády SR skončilo za prvé štyri mesiace tohto roka s deficitom 14,916 mld. Sk. Z uvedenej sumy predstavuje scho. . .

Ekológia, ale aj ekonomika

Bratislava pripravuje autobusy na zemný plyn

„Postupne chceme všetkých našich 520 autobusov prerobiť na stlačený zemný plyn (medzinárodne označovaný ako CNG). V súčas. . .

Na adresu SR

Vláda USA vyzvala vládu SR, aby prijala opatrenia na posilnenie ochrany duševného vlastníctva a zaradila Slovensko na tzv. Special 301 Watch List. Znamená to, že USA budú pozorne moni. . .

Nový most

Vyše 2,5 mil. Sk si vyžiadala výstavba nového 42 m dlhého mosta, ktorým preklenuli rieku Hron na ceste vedúcej do Iliaša, mestskej časti Banskej Bystrice. Pre havarijnú situáciu museli s. . .

Kvóta na cukor

MH SR zaviedlo s účinnosťou od 1. mája 2001 množstvovú kvótu vo výške 3900 ton ročne na dovoz cukru a chemicky čistej sacharózy zo všetkých krajín okrem Česka. Na dovoz z Poľska pr. . .

„Pokuta“ UPC

Telekomunikačný úrad SR rozhodnutím z 24. apríla uložil UPC Slovensko Bratislava pokutu vo výške 50-tisíc Sk za porušenie cenovej disciplíny podľa zákona o cenách. Podľa zákona . . .

Objavujú Senicu

Výstavba areálu pre americkú spoločnosť Delphi Automotive Systems v Senici by mala tvoriť základ budúceho priemyselného parku v tomto meste. Podľa primátora Ľ. Parízka budú mať inv. . .

Na päť rokov

Zmluvu o skladovaní zemného plynu v zásobníkoch Nafta Gbely na obdobie piatich rokov podpísal s jej predstaviteľmi Slovenský plynárenský priemysel. Zmluva bola zvyčajne podpisovaná ib. . .

Bez likvidácie

Zrušenie spoločnosti bez likvidácie bude zajtra jediným bodom programu mimoriadneho valného zhromaždenia Nafta Trade Bratislava. Iniciátorom je Nafta, a. s., Gbely, ktorá vlastní v . . .

Na Čiernom Váhu

Približne 250 mil. Sk budú stáť rekonštrukčné práce na Prečerpávacej vodnej elektrárni Čierny Váh (okres Liptovský Mikuláš). Z toho takmer 160 mil. Sk vynaložia na výmenu asfaltobe. . .

Dominantný plyn

Určujúcu úlohu v spotrebe primárnych energetických zdrojov na Slovensku preberú plynné palivá, z ktorých najvýznamnejší je zemný plyn. Sú jedinou možnosťou pre trvalo udržateľný ro. . .

Zuzana v Grécku

Jeden modernizovaný tank T 72 pod označením M 2 už Armáda SR dostala a ďalšie budú nasledovať.

ASR nebude potrebovať súčasných 272 tankov, ale počty tejto ťažkej bojovej tech. . .

Takmer sto

Zatiaľ 98 bodov zostalo v návrhu programu nadchádzajúcej 48. schôdze parlamentu, ktorú včera zvolal so začiatkom 9. mája predseda NR SR Jozef Migaš. O obsahu zasadania rozhodlo poslanec. . .

Za nápady koruny

Komentuje Rudolfa Vallová

Cestovný ruch vo svete v minulom roku zaznamenal neuveriteľne vysoké tempo rastu. Príjmy zo zahraničného cestovného ruchu v dolárovom vyjadrení vzrástl. . .

Lákavé štiepky

Plným využívaním zdrojov domácej drevnej suroviny na energetické účely vo forme spaľovania lesnej štiepky by sa pre budúcnosť mohlo pokryť až 10 % celkových energetických potrieb . . .

Čo s čiernou prácou?

Komentuje Ladislav Kulik

„Fenomén práce, ktorá sa vykonáva v nesúlade s legálnymi podmienkami zamestnať sa a zamestnávať, čiže čiernej, vari najviac „zamestnal“ vládny kab. . .

Infraštruktúra tŕňom v päte

Komentuje Robert Róm

Vývoj ekonomiky v roku 2000 z hľadiska cieľov hospodárskej, daňovej a menovej politiky a ich dosahu na hospodársku a sociálnu sféru bol značne ro. . .

V službách podnikateľského prostredia

ATOP je garantom rovnosti slovenského členstva v Európskej únii

Asociácia textilného a odevného priemyslu (ATOP) Slovenskej republiky združuje podnikateľsk. . .

Celá výroba ide na export

Bavlnené plášte, bundy a rovnošaty

Nové výrobné priestory otvárala v minulých dňoch firma Gemor Fashion Prešov, výrobca pánskych bavlnených plášťov, búnd a rovnošiat pr. . .

Nápady a finančné suchoty

Malý podnikateľ musí denne zápasiť o prežitie

Firmu NTC (New Technology Centre) založili štyria spoločníci, medzi nimi Ing. Jozef Vrlík, na prelome rokov 1991 a. . .

Rozšírili činnosť ústavu

Medzi európske skúšobnícke centrá

Technický skúšobný ústav Piešťany, š. p., ktorý bol oceneným finalistom v súťaži o Národnú cenu za kvalitu za rok 2000, má za sebou min. . .

Bez investícií by stagnovali

V tomto roku 210 ton na zamestnanca

Rekordných 100-tisíc ton odváženej produkcie vysokokvalitných, povrchovo zušľachtených a predovšetkým ofsetových papierov, plánuj. . .

Bol by to výhodný obchod

Ruský trh je pre nás tradičný a výhodný

Spoločnosť Estap Bratislava vyváža do Ruskej federácie 30-tisíc vaní ročne, a pritom má zabezpečené platby. Ruskí partneri, naprí. . .

Turčianske obilné mlyny

Stály okruh zákazníkov a vždy niekto nový

Majiteľa firmy som oslovil na nedávnom potravinárskom veľtrhu v Nitre. Tobiáš Fúčela mi ukázal jeden malý mechanický mlynček s o. . .

Vyhlásenie verejného prísľubu na kúpu verejne obchodovateľných akcií podľa ustanovenia § 79a zákona č. 600/1992 Zb. o cenných papieroch v znení neskorších predpisov

Navrhovateľ BETABYT Prešov, s. . . .

Krásne tóny i unavia, ale silné môžu ohlušiť

„Na Slovensku je veľmi dobrá spevácka operná škola. Po získaní ceny Jarmily Novotnej na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových. . .

Životy krvou pokropené

Pamätáte sa ešte na prvou svetovou vojnou kruto prerušený príbeh lásky francúzskej šľachtičnej Centaine de Thiry a mladého britského letca Michaela Courtneya, ktorý tragicky. . .

Biomasa stromov je všade rovnaká

Majú stromy v povodí Amazonky viac biomasy ako na brehoch kanadského jazera Opeongo? Alebo je viac biomasy v povodí Konga ako v lesoch na severovýchode Franc. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 1. 5. 2001: Bratislava 100,14, . . .

Internetová reklama, výška poplatkov

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 07/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Informačná explózia smeruje k zrýchľovaniu procesov a. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Pieseň, hudba a my. Folklórne aktuality

10.00 Minižurnál

10.30 Impulzy. Súťažná rel. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Galina

v piatok Florián

V Českej republike

dnes Alexej

v piatok Květoslav. . .

TWIST - štvrtok

 6.00  Twist s Gregorom Marešom

 6.30  Prehľad tlače

 7.00  Žurnál Rádia Twist

 7.15  Šport

 7.33  Trendy v ekonomike

 9.30  Čierna skrinka

10.00  Twist s Vladom . . .

. . .

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.