Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Infraštruktúra tŕňom v päte

Komentuje Robert Róm

Vývoj ekonomiky v roku 2000 z hľadiska cieľov hospodárskej, daňovej a menovej politiky a ich dosahu na hospodársku a sociálnu sféru bol značne rozporný. Na jednej strane sa vďaka konkrétnym krokom vlády podarilo zlepšiť situáciu v oblasti vonkajšej platobnej a obchodnej bilancie a napriek inflačnému pôsobeniu ekonomických balíčkov a pohybu cien ropy a plynu na svetových trhoch sa spotrebiteľská inflácia udržala na úrovni približne 8,4 % a jadrová inflácia vo výške asi 4,6 %. Pozitívnym krokom sa ukázalo spustenie procesu reštrukturalizácie bankovo-finančného sektora. Privatizácia bánk a ich doprivatizácia sú však len prvým krokom, ktorý z hľadiska ekonomiky ako celku musí byť nasledovaný ozdravením podnikového sektora. Nevyjasnenosť s nakladaním viac ako stomiliardovým balíkom klasifikovaných úverov posunutých do Slovenskej konsolidačnej môže však pri paralelnom pôsobení zákona o konkurze a vyrovnaní vytvoriť kritickú situáciu v podnikovej sfére so všetkými dosahmi na stabilitu ekonomiky, ako aj rozpočtovú a sociálnu sféru. Podnikateľské subjekty uvítali zníženie dane z príjmu právnických osôb na 29 %. Pozitívny efekt tohto kroku je nielen na strane podnikateľov, ale aj štátneho rozpočtu, kde toto zníženie predstavuje zvýšenie príjmovej časti z tejto dane tak za minulý rok, ako aj prvý štvrťrok roku 2001. Je len na škodu veci, že toto zníženie bolo devalvované zvýšením nepriamych daní a odvodov, čím sa celkové daňové a odvodové zaťaženie mierne zvyšovalo, čo má z hľadiska oživenia ekonomiky negatívne dosahy.

Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory P. Mihók je toho názoru, že proinvestičné prostredie by pritom nemalo znevýhodňovať domáce podnikateľské subjekty, ktoré by mali mať rovnakú šancu na využitie tých výhod, ktoré sú poskytované zahraničnými investormi. V tejto súvislosti je však potrebné pripomenúť, že budovanie infraštruktúry na Slovensku zabezpečujú najmä zahraniční investori. Je nesporné, že sa tak stalo aj z toho dôvodu, že SR sa stala členom OECD a krajiny EÚ prejavujú väčší záujem o investovanie na Slovensku. Práve budovanie infraštruktúry je dôležité pri odstraňovaní izolácie mnohých miest na Slovensku, ktorá odrádza zahraničných investorov budujúcich priemyselné parky zabezpečujúce rozvoj podnikateľského prostredia a zamestnanosti.

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.