Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Bol by to výhodný obchod

Ruský trh je pre nás tradičný a výhodný

Spoločnosť Estap Bratislava vyváža do Ruskej federácie 30-tisíc vaní ročne, a pritom má zabezpečené platby. Ruskí partneri, napríklad generálny riaditeľ Kalibrovského podniku z centra Moskvy, boli si v uplynulých dňoch pozrieť technológiu a kvalitu výroby oceľových smaltovaných vaní vo Fiľakove. Solventnosť ruských partnerov im umožňuje vyberať si technológie z celej Európy. Zo širokého spektra uvažujú o tom, že dodávateľom technológií na výrobu smaltovaných vaní bude Estap Bratislava. Situáciu však skomplikovala slovenská vláda (podľa názoru oboch strán) tým, že zaviedla vízovú povinnosť.Generálny riaditeľ Estapu Bratislava Alfonz Moravčík niekoľkokrát zdôraznil, že pre slovenských podnikateľov je ruský trh najdôležitejší a v európskom rozmere má najväčšiu perspektívu. Jurij Kalian, generálny riaditeľ Zao Mirex Moskva pri rokovaniach v Bratislave uviedol: „Nerozumiem tomu, zo slovenskej strany sa nerobí takmer nič, aby sme sa pokúsili o korekciu toho obrovského obchodného deficitu s Ruskou federáciou. My dnes dovážame takmer tritisíc oceľových vaní mesačne z Fiľakova. Cieľovým teritóriom je Ruská federácia a sčasti Ukrajina. Je to teritórium, na ktorom máme zabezpečené platby a náš partner Estap si zrejme váži našu korektnosť.“

Rozpad ekonomiky v Rusku samozrejme postihol aj túto oblasť priemyslu, keď v konkurenčnom boji a nešťastnou privatizáciou zanikli fabriky, ktoré vyrábali kúpeľňové vane. Donekonečna iba dovážať vane (v tomto prípade vysokokvalitne oceľové smaltované vane z Fiľakova, ovenčené viacerými európskymi certifikátmi), však tiež nemôžu. Okrem toho, ľudia v továrňach, kde sa vyrábali vane, teraz nemajú čo robiť. V priebehu uplynulých týždňov rozpracovali predbežnú dohodu, v ktorej by firma Estap dodala na kľúč výrobnú technológiu na 150 tisíc vaní ročne. Závody, ktoré ešte vyrábajú oceľové vane na území bývalého Sovietskeho zväzu, pracujú s veľmi nízkou kvalitou. Situácia, podľa názoru ruských partnerov, je pre spotrebiteľa veľmi zlá, nastúpili zahraničné európske i zámorské firmy, so svojimi výrobkami, ktoré sú však pre obyčajného ruského spotrebiteľa príliš drahé. Záujmom oboch strán je realizácia projektu organizácie zmiešaného podniku na výrobu a odbyt oceľových smaltovaných vaní a sprchovacích mís. Dohoda závisí od možností financovania. Dovtedy keby ruská strana chcela okamžite výrazne zvýšiť dovoz vaní, sú schopní začať vyrábať v druhej smene obrazne povedané už od zajtra.

Matúš Hrabal

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.