Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Krásne tóny i unavia, ale silné môžu ohlušiť

„Na Slovensku je veľmi dobrá spevácka operná škola. Po získaní ceny Jarmily Novotnej na medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch, som sa rozhodla pre štúdium spevu v Bratislave". Takto sa vyjadrila o slovenskom opernom umení mladá, talentovaná poslucháčka, dnes už takmer absolventka Vysokej školy múzických umení, sopranistka Alena Medková. Absolventka konzervatória v Pardubiciach teraz končí štúdium v hlavnom meste SR pod vedením profesorky Hany Štolfovej-Bandovej. Perfektnou slovenčinou hovorí, že už v priebehu štúdia na konzervatóriu spievala v Nemecku, vo Švajčiarsku, Francúzsku a nedávno tiež v Kuvajte na tamojšom týždni českej kultúry. Po škole sa chce venovať nielen koncertnej činnosti, ale aj divadlu. „Ďakujem medzinárodnej Galérii MIRO, ktorá je doposiaľ mojim hlavným patrónom a pomáha mi. Koncerty a predstavenia si na seba síce môžu zarobiť, ale bez mecenášov a priateľov umenia by to išlo oveľa ťažšie,“ poznamenáva k úlohe sponzorstva v umení. O schopnosti spojiť spev aj s dobrým hereckým výkonom hovorí, že dnes, ak sa chce umelec v tejto brandži uplatniť, musí byť nielen dobrým spevákom, ale aj hercom. „Ak má spevák dobrú techniku, tak si môže na javisku všeličo dovoliť.“

Magistra Jana Hamplová, ktorá v Pardubiciach toto nadané dievča učila, potvrdzuje slová svojej zverenkyne o kvalite slovenského operného školstva. „Pražská škola je tvrdá, zdá sa mi príliš razantná, pričom sa ide po silných hlasoch. To nepovažujem za jediný zdroj speváckeho umenia. Ak hlas nemá ducha a cit, je to síce zaujímavé, ale... Viete, veľa krásnych tónov môže človeka unaviť, ale mnoho silných dokáže aj ohlušiť. Bratislavská škola bola pre nás ďalšou bránou, cez ktorú sme pokračovali ďalej v tom, čo sme začali v Pardubiciach,“ približuje nám rozdiely pani Jana Hamplová, pričom, ako povedala, nechce nikoho nadradzovať či kritizovať.

"Sťahujem sa do Prahy a od septembra začínam individuálne štúdium u svetoznámej opernej speváčky Gabriely Beňačkovej", povedala nám na záver rozhovoru Alena Medková.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.