Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Biomasa stromov je všade rovnaká

Majú stromy v povodí Amazonky viac biomasy ako na brehoch kanadského jazera Opeongo? Alebo je viac biomasy v povodí Konga ako v lesoch na severovýchode Francúzska? Odpoveď by mala znieť áno, ale v tomto prípade by to nebola pravda.

Rovníkové tropické lesy neobsahujú viac biomasy ako tie v Severnej Amerike, Európe alebo Ázii. Množstvo biomasy na porovnateľne veľkých územiach je prakticky rovnaké nezávisle od podnebia. Potvrdzujú to výsledky vedeckej štúdie Karla J. Niklasa, profesora na Cornell University's Liberty Hyde Bailey, a Briana J. Enquista, biológa na Arizonskej univerzite, ktorú zverejnil časopis Nature.

Termínom biomasa sa označuje organická hmota jednotlivých rastlín alebo porastu na určitej ploche, ktorá sa dá premeniť na energiu. Vo väčšine prípadov ide o drevo, ale môže to byť aj obilie a zvyšky po spracovaní poľnohospodárskych plodín.

„Väčšina ľudí si myslí, že biomasa stromov pribúda smerom k rovníku a ubúda smerom na sever,“ konštatuje Niklas. „Aj ja som si myslel, že je to pravda. Ale najnovší výskum ukázal, že v množstve biomasy na rovnako veľkých lesnatých územiach nie sú takmer žiadne rozdiely - nezávisle od toho, kde sa nachádzajú.“

Z toho vyplýva, že hustejší les na nejakej ploche automaticky neznamená viac biomasy. Tento model platí tak pre praveké lesy, ako aj pre súčasné lesné porasty.

Niklas a Enquist analyzovali štatistické dáta z 227 miest v rôznych podnebných zónach na šiestich kontinentoch. Tieto dáta zhromaždil renomovaný biológ Alwyn Gentry, ktorý zahynul v roku 1993 pri leteckom nešťastí v Ekvádore. Zahŕňali informácie o lesoch medzi 60. stupňom severnej zemepisnej šírky a 40. stupňom južnej zemepisnej šírky, v nadmorských výškach od 20 do 3050 metrov. Na niektorých plochách rástli iba dva druhy stromov, na iných, hlavne v blízkosti rovníka, viac ako 300.

Z týchto informácií vypočítali najprv počet a približný priemer stromov na každej ploche. Potom vyrátali množstvo biomasy viditeľnej nad zemou v tropických, suchých, vo vlhkých a v dažďových lesoch. Pritom zistili, že ani rôznosť druhov nemá vplyv na objem biomasy na určitom území. „Druhové rozdiely nie sú dôležité, pretože všetky stromy bojujú o slnečné svetlo a o miesto na rast rovnako,“ hovorí Enquist.

(TASR)

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.