Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001

Živý záujem o kontrakty ropy

Očakávania nepriaznivých noviniek v podobe správy American Petroleum Institute (API) vyvolali v utorok na newyorskej komoditnej burze NYMEX živý záujem o kontrakty ropy. Cena jedného barelu čierneho zlata tak následne stúpla vyššie o takmer pol centa. Od začiatku týždňa si ropa pripočítala k dobru už 67 centov. Obchodníci na burze predpokladali, že pravidelná správa API, ktorá bola zverejnená až po zatvorení brán burzy, odhalí významný pokles zásob ropy a na druhej strane mierny vzostup rezerv benzínu. Pod týmto tlakom si júnové futuritné kontrakty ropy pripísali 48 USc na konečných 28,94 USD za barel. Júnový benzín si zasa naopak odpočítal zo svojej ceny 0,18 centa na konečných 1,0584 USD za galón. Dôvodom jeho poklesu boli nielen očakávania, že jeho minulotýždňové zásoby zaznamenali vzostup o 1,2 mil. barelov, ale aj vyberanie ziskov, ktoré nasledovalo po pondelkovom vzostupe jeho ceny na historické maximum. Obavy z jeho nedostatku v letnej sezóne sa však nevytratili, a preto si kontrakty benzínu s dodávkou v neskorších mesiacoch pripočítali zisk 0,25 až 0,45 centa. Vykurovací olej s dodávkou v šiestom mesiaci sčasti vymazal pondelkové straty, keď si v utorok pripočítal 1,16 USc na 76,47 USc za galón.

Prekvapivé čísla

Konečné znenie správy však nakoniec mnohým obchodníkom takmer vyrazilo dych. Zásoby ropy namiesto očakávaného poklesu o 3,5 mil. barelov vykázali nárast o viac než 8,3 barelu. Aj rezervy benzínu stúpli vo výrazne vyššej miere, ako sa očakávalo a síce o 3 mil. barelov. Dozvuky tejto potešiteľnej správy by mali v najbližších dňoch uvoľniť napätie na trhu a extrémne ceny ropných derivátov by sa mali mierne konsolidovať.

Kontraktom medi na americkom COMEX-e sa v utorok podarilo prekonať hranicu rezistencie, keď mohutný záujem zo strany fondov vytlačil cenu júlových kontraktov nad jej desať- a dokonca aj tridsaťdňové kĺzavé priemery. Aktívne júlové futurity poskočili o 0,70 USc na 78,40 USc za libru, čo je najvyššia úroveň od polovice apríla. Hnacím motorom ziskov červeného kovu bolo posilnenie sa akciových titulov na americkom Wall Street, ako aj vzostup medi na Londýnskej burze kovov (LME).

Apatická nálada

Pokles hodnoty dolára v porovnaní s ostatnými menami sa v utorok pozitívne podpísal pod vzostup zlata, hoci nálada na trhu zostala z dôvodu absencie veľkej časti obchodníkov viac-menej apatická. Júnové zlato poskočilo o 40 centov na 264,80 USD za troyskú uncu. Z oslabenia dolára profitovali najmä zámorskí obchodníci, pre ktorých sa tak zlatý kov stal relatívne lacnejší. Efekt slabého dolára bol však čiastočne eliminovaný poklesom jednomesačných úrokových sadzieb na zapožičanie zlata z pondelkových 3 % na utorkových 2,12 %. Zníženie sadzieb znamená rozšírenie úrokového diferenciálu medzi zlatom a dolárovými depozitmi, čím sa následne zvyšuje contango, čiže prémia pri forwardovom predaji zlata. rastúci trend zlata čiastočne ovplyvnil aj vývoj obchodovania so striebrom. Júlové striebro si tak pripísalo miernych 2,7 USc na 4,385 za troyskú uncu, čím vygumovalo svoje pondelkové straty. Aktivita na trhu s drahými kovmi však bola extrémne flegmatická. Zobchodovalo sa menej než 5000 kontraktov zlata a asi 7 000 kontraktov striebra.

(I. Sedliaková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.