Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Počítač vidí do vesmíru

Vojenské letectvo USA vidí všetko, od vesmírnej lode po odpad

Centrum pre vysokovýkonné výpočtové aplikácie na Maui (MHPCC) vybralo výkonný superpočítač IBM SP na identifikáciu predmetov vo vesmíre, od starých satelitov a cudzích vesmírnych lodí po neidentifikované objekty. Inštalovaný počítač spracúva fotografie objektov sledovaných teleskopmi vojenského letectva, čím posilňuje bezpečnosť USA aj bezpečnosť vesmírnych letov NASA.

Nový superpočítač dokáže vykonať 480 miliárd výpočtov za sekundu. Ide o jeden z najvýkonnejších strojov v arzenáli výskumnej a vývojovej sekcie amerického ministerstva obrany. Je až 40-násobne rýchlejší ako počítač Deep Blue, ktorý v roku 1997 porazil vtedajšieho šachového veľmajstra Garryho Kasparova.

MSSS vyhľadáva, sleduje a fotografuje satelity pomocou pozemných teleskopov. Získané obrázky počítač digitálne spracúva a zlepšuje. Pri svojej obrovskej výpočtovej kapacite trvá podstatné zlepšenie každého obrázku pomocou zložitých algoritmov len tri až päť sekúnd. Medzi fotografovanými objektmi môžu byť stratené komunikačné satelity, vesmírny odpad, aj vesmírne lode iných krajín. Výrazné zvýšenie kvality obrázkov umožňuje americkej vláde rozpoznať, o aký vesmírny objekt ide. Okrem toho detailné zábery poškodených satelitov a lodí uľahčujú stanovenie rozsahu škôd.

Superpočítač na Maui dosahuje špičkový výkon 480 miliárd výpočtov za sekundu. Umožňuje mu to 320 procesorov IBM POWER3-II, 224 gigabajtov pamäte a 2,9 terabajtu diskového priestoru. Mikroprocesory používajú revolučnú medenú technológiu, čo znamená, že môžu dosiahnuť vyšší výkon oproti mikroprocesorom obsahujúcim len bežný hliník.

MHPCC je centrum Univerzity v Novom Mexiku, vytvorené dohodou o spolupráci s direktorátom pre výskumné laboratóriá amerických leteckých síl. Zároveň je distribuované centrum podliehajúce ministerstvu obrany, superprvok Národnej aliancie pre vedecké výpočty založenej Národnou nadáciou pre vedu, aj člen rozrastajúcej sa vedeckej a technologickej komunity na Havaji. Centrum je na zozname sto najvýkonnejších výpočtových stredísk na svete. Poskytuje americkému ministerstvu obrany, vláde, súkromnému sektoru a akademickej obci špičkovú, výkonnú technológiu.

(jz)

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.