Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Silnejúci hlas europesimistov

Nadpolovičná väčšina Švédov proti vstupu do EMÚ

Švédi ešte stále milujú svoju švédsku korunu viac ako jednotnú európsku menu euro. Vláda krajiny troch koruniek na čele s premiérom Göranom Perssonom vyvíja nemalé úsilie, aby voličov presvedčila o výhodnosti a nevyhnutnosti vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ). Proeurópskym úsilím vlády však otriaslo septembrové referendum v susednom Dánsku, v ktorom Dáni opäť odmietli vstup svojej krajiny do EMÚ. Reakcia Švédov na väčšinou odmietavý postoj Dánov nenechala na seba dlho čakať. Ak ešte v auguste tohto roka za vstup do eurozóny podľa prieskumov verejnej mienky bolo 37 percent Švédov a 40 percent proti, po dánskom „ohrdnutí“ eurozónou sa váhy vychýlili v prospech švédskych europesimistov.

Podľa štokholmského denníka Dagens Nyheter najmä u pravicovoorientovaných voličov sa posilnilo odmietavé stanovisko. To je zaujímavá skutočnosť, lebo doteraz boli prívrženci pravicového a stredopravicového tábora tradičnými fanúšikmi pripojenia sa do EMÚ. Názorový posun je od augusta viac ako evidentný. V lete až 51 percent švédskych pravičiarov súhlasilo s implementáciou eura, a proti bolo iba 32 percent. Dnes je rozdiel medzi Áno a Nie veľmi tesný, keď iba 42 % voličov pravicového tábora súhlasí s EMÚ a 40 % je proti. Aj ľavicový tábor zmenil názory. Znepokojením pre Perssonovu vládnucu Švédsku sociálnodemokratickú robotnícku stranu je skutočnosť, že dnes je proti EMÚ skoro až 60 % jej voličov. V auguste bolo proti iba 40 percent ľavičiarov.

Ak by sa referendum konalo už teraz, pripomína denník, za pričlenenie k EMÚ by hlasovalo už iba 30 percent Švédov a až 52 percent by bolo proti. To je pre Perssonov kabinet viac ako výstraha, lebo aj keby sa zvyšných 18 percent zatiaľ nerozhodných voličov priklonilo k vstupu do eurozóny, odporcov bude čoraz viac. Aj preto je logické váhanie vlády s vypísaním presného termínu referenda o vstupe do EMÚ. Fiasko referenda by bol jej neúspechom. Najpravdepodobnejším termínom je rok 2003. Dovtedy sa ešte všeličo zmení. Možno aj názory voličov...

(jnk)

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.