Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

VOLVO TRUCK CORPORATION / VOLVO TRUCK SLOVAK

Volvo bolo založené v roku 1927 a dnes má približne 53 600 zamestnancov. Vyrába sa v 30 krajinách s celosvetovou organizáciou marketingu.

Volvo ako jeden z hlavných svetových výrobcov nákladných automobilov, autobusov a konštrukčných zariadení je na vedúcej pozícii aj v oblasti námorných a priemyselných motorov a leteckých komponentov.

V roku 1999 sa produktový program zameral na základné hodnoty značky Volvo, ktoré sú späté s kvalitou, bezpečnosťou a záujmom o životné prostredie. Boli vypracované celkové riešenia v oblasti finančnej, lízingovej a poistnej politiky s orientáciou na zákazníka. Ročný predaj Volvo Group sa v roku 1999 priblížil k 125 biliónom SEK.

V roku 1999 bolo úspešne predaných 85 087 produktov spoločnosti Volvo Truck, čo predstavuje zvýšenie o 2 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom a je dôsledkom aj rekordne úspešného predaja na silnom trhu Severnej Ameriky. Dodávky do východnej Európy predstavuje až 39 625 nákladných automobilov a v Severnej Amerike je to 34 303 truckov.

Karl-Erling Trogen, prezident Volvo Truck Corporation zdôraznil, že Volvo Truck víta nový rok 2000 so sebaistotou, so silnou škálou produktov pozostávajúcich z vynikajúcich materiálov a širokým výberom služieb.

Volvo Truck Slovak je dcérskou spoločnosťou Volvo Truck korporácie vo Švédsku. Je exkluzívnym importérom a distribútorom Volvo truckov na Slovensku.

Volvo Truck Slovak má jasnú dlhodobú stratégiu budovania a udržovania vedúcej pozície na trhu v Slovenskej republike.

Pozícia na trhu

Počas minulého roka sa na slovenskom trhu zvýšil dopyt o ťažké trucky Volvo. V súčasnosti Volvo Truck Slovak je na vedúcej pozícii na trhu s truckmi s hmotnosťou väčšou ako 18 t. Celkový počet registrovaných ťažkých truckov predstavoval minulý rok 314 vozidiel, z čoho 146 bolo značky Volvo, čo prestavuje 46 % trhového podielu.

Ponuka

V súlade s globálnou stratégiou firma Volvo Truck Slovak poskytuje pre klientov nielen kvalitné automobily, ale aj širokú ponuku služieb zameraných na zníženie finančných a operatívnych nákladov na dopravu.

Volvo Truck Slovak pre svojich zákazníkov ponúka široký výber modelov ako sú dopravné trucky nového radu FL, rad FM určený na stredné vzdialenosti, ako aj veľmi úspešný truck radu FH.

V kooperácii s vedúcimi lízingovými a poisťovacími spoločnosťami Volvo môže ponúknuť veľmi zaujímavé podmienky. Ponuka je prezentovaná v aktuálnych mesačných nákladoch, nie iba lízingovým koeficientom alebo percentuálnymi zrážkami.

Volvo poskytuje dvojročnú záruku a prvé pozáručné prehliadky sú poskytované zdarma. Z tohto dôvodu technické náklady počas prvých rokov sú udržované na minime.

Popredajné služby

Autorizované servisné centrá firmy Volvo Truck Slovak sú v Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Žiline a novootvorené centrum v Košiciach, ktoré prispievajú k vysokej kvalite služieb počas záručnej lehoty, ako aj po jej uplynutí. Všetci zákazníci sú následne automaticky prepojení na európsky 24-hodinový Volvo servis - „Volvo Action Service“.

Aby sa upokojili požiadavky zákazníkov, trucky sa stávajú čoraz náročnejšími. To znamená, že iba pracoviská spolu so skúseným a vyškoleným personálom a špeciálnymi prístrojmi budú schopné poskytovať služby a údržbu moderných truckov. Preto iba výrobcovia truckov, ktorí môžu ponúkať a poskytnúť sieť s rýchlymi a kvalifikovanými službami, budú schopní udržať si vedúce postavenie v predaji nových nákladných automobilov.

Produkty firmy Volvo

- Rad FH - vytvára základ pre automobilovú rodinu firmy Volvo

- Rad FL - nové Volvo, ktoré nahrádza Volvo FL6

- Rad FM - bol prezentovaný v roku 1998

- Rad VN - americká séria, ktorá bola uvedená na trh v roku 1996

- Rad NH - ktorý bol predstavený vo svojej európskej verzii v roku 2000 na Medzinárodnej automobilovej výstave v Amsterdame

Pretože Volvo VN je určené pre americký trh, Volvo NH pre Severnú Ameriku a Volvo FM z nižším predajom pre SR, podrobnejšie budú opísané Volvo FH12 a Volvo FL.

Volvo FH12

Volvo FH12 sa začalo sériovo vyrábať v roku 1994. Nové Volvo FH12 (z roku 1999) je nákladný automobil so zmeneným exteriérom, interiérom, s novým motorom D12C, novou prevodovkou a elektronikou a novým podvozkom s EBS.

Podľa Trans Euro testu, ktorý každoročne organizujú renomované európske časopisy o nákladných automobiloch, je FH12 najekonomickejší ťažký truck v Európe. V tomto roku Volvo FH12 420 bezkonkurenčne vyhralo test hlavne v kategórii spotreby pohonných látok. Cenu „Truck of the Year“ získalo Volvo päťkrát . Volvo FH12 je jeden z najpopulárnejších truckov v kategórii ťahačov.

Je to nákladný automobil ťažkého radu s celkovou hmotnosťou od 18 do 26 t, pričom celková hmotnosť súpravy môže byť 40 t, pri preprave ISO kontajnerov až 44 t. Volvo FH12 možno použiť ako ťahač v diaľkovej doprave, pre výmenné a skriňové nadstavby, nadstavby na prepravu dreva a na prepravu kontajnerov i voľne uložených (sypkých) materiálov.

Má 4 kabíny: krátku, dlhú, Globetrotter, Globetrotter XL, 2 motory: D12C s objemom 12 l, ktorý má 4 výkonové rozsahy - 250 kW/360 k, 279 kW/380 k, 309 kW/420 k, 338 kW/460 k, 8 prevodoviek - 7 mechanických a 1 automatickú. Kolesá sú v ponuke s konfiguráciou 4 x 2 (celková hmotnosť mc= 18 t), 6 x 2 (mc= 25 t), 6 x 4 (mc= 26 t) a rozsah rázvorov od 3000 do 6500 mm.

Kabíny - sú vynikajúco riešené nielen z hľadiska komfortu a ergonómie, ale aj z hľadiska bezpečnosti. Kabína a podvozok sú vyrobené z vysoko pevnostnej ocele, ktorá poskytuje nízku pohotovostnú hmotnosť vozidla a vysokú užitočnú hmotnosť.

Krátka kabína (L1H1) - sa používa pre miestnu a oblastnú dopravu a môže byť vybavená ležadlom.

Dlhá kabína (L2H1) - má dostatočný priestor na spanie počas dlhých transportov.

Kabína Globetrotter (L2H2) - je vhodná na diaľkovú a medzinárodnú dopravu a má pohodlné lôžkové priestory pre 2 osoby.

Kabína Globetrotter XL (L2H3) - je extra vysoká a má 2 pohodlné lôžka pre tých, ktorí vyžadujú maximálny komfort. Táto kabína robí z Volva jedno z najpohodlnejších vozidiel diaľkovej dopravy, pretože má výšku kabíny 193 cm.

Pohodlnosť zvyšuje aj výborná klimatizácia kabíny a veľký úložný priestor.

Motory - obidva motory majú oproti predchádzajúcim vyššiu účinnosť, nižšiu spotrebu paliva, znížené množstvo škodlivín vo výfukových plynoch, ešte väčšiu spoľahlivosť, elektronickú kontrolu funkcií motora a spĺňajú emisnú normu Euro 2. Motory D12C 340, 380, 430, spĺňajú požiadavky emisnej normy Euro 3. Všetky motory D12 majú originálnu motorovú brzdu VEB s výkonom 240 kW, ktorá plní funkciu retardéra.

Podvozok - vzhľadom na stále väčšie nároky na podvozok, zaviedlo Volvo v rade FH12 - ako prvom - nový podvozok, ktorý v mnohých ohľadoch zlepšuje bezpečnosť nákladnej dopravy. Jeho výhody sú: kratšia brzdná dráha o 10 - 15 %, lepšia stabilita pri brzdení, menšie riziko preťaženia bŕzd a lepšia priľnavosť k povrchu vozovky. Ide predovšetkým o novú generáciu kotúčových bŕzd, ktorých funkciu riadi elektronika. Všetky systémy podvozka - riadenie, nastavenie náprav a systém pruženia - boli vyvinuté s novými kotúčovými brzdami. Novým podvozkom sa dosiahlo zníženie hmotnosti o 100 kg, čo umožňuje zvýšiť užitočnú hmotnosť vozidla a dosiahlo sa aj podstatné zníženie prevádzkových nákladov.

Zadné nápravy majú 8 typov (RS1344SV, RS1352HV, RS1370HV, RAN371, RAN471, CTEV87, CTN372, RT3210HV).

Volvo FM12

Je vysoký, robustný truck vyrobený pre ťažkú miestnu dopravu a aj náročné stavebné operácie s možnosťou prispôsobiť nákladný automobil potrebám, nárokom a želaniam zákazníka. Zákazníkovi je prispôsobená úplne automatizovaná 6-stupňová prevodovka Powertronic, ktorá poskytuje hladký prevod.

Volvo FL

Nové Volvo FL nahradilo rad FL6, ktorý zaznamenal rekordný predaj vyše 110 000 vozidiel v 50 krajinách sveta. Volvo FL je určené pre miestnu alebo regionálnu nákladnú dopravu, prepravu komodít dennej spotreby, kusový tovar, stavebný materiál, odpad alebo iné druhy nákladu, ktoré si vyžadujú ľahko manévrovateľné vozidlo s dostatočnou rezervou výkonu.

V priebehu vývoja nového Volva FL sa integrovali mnohé vysokohodnotné riešenia tz väčších typov - Volvo FH a FM, ako napríklad dizajn, komfort, bezpečnosť, prístupnosť či moderná palubná technika. Snahou Volva bolo typom FL ponúknuť prvotriednu kvalitu, vysokú úroveň bezpečnosti a vynikajúcu ochranu životného prostredia. Zároveň sa vyvinulo veľké úsilie na to, aby bolo Volvo FL účelovo konštruované, vysoko produktívne a mimoriadne dobre prispôsobené svojim úlohám. Volvo FL nie je iba nákladný automobil, ale kompletné riešenie dopravnej služby.

Rad FL má 2 kabíny - krátku a dlhú, 1 motor s tromi výkonmi (132 kW/180 k, 162 kW/220 k, 184 kW/250 k), 6 mechanických a 3 automatické prevodovky. Volvo FL sa ponúka so základným dvojnápravovým podvozkom 4 x 2 s tromi modelmi: FL-L s celkovou hmotnosťou 7,5 až 12 t, FL-H s celkovou hmotnosťou 12 až 15 t, FL-E s celkovou hmotnosťou 16 až 19 t. Ako osobitná ponuka je pripravený aj trojnápravový podvozok 6 x 4 s celkovou hmotnosťou 24 t. Tieto štyri hmotnostné kategórie majú spolu 23 rázvorov, a to od 2800 do 6500 mm. Veľkým prínosom je, že celé vozidlo je vyriešené komplexne z hľadiska recyklácie.

Kabíny - sú vysoko hodnotené pre svoje vynikajúce ergonomické a komfortné riešenie, široký výhľad zo sedadla vodiča a vynikajúcu bezpečnosť.

Krátka kabína - poskytuje priestor pre dlhé nadstavby a veľkoobjemový tovar.

Dlhá kabína - s pohodlným lôžkom poskytuje viac priestoru s možnosťou prenocovania v nej.

Motory - všetky 3 verzie sa vyznačujú nízkymi emisiami - spĺňajú najnovšie požiadavky emisných noriem Euro 2 aj Euro 3, malou spotrebou paliva a pomáhajú zabezpečovať vynikajúce jazdné vlastnosti. Všetky sú veľmi pružné, majú vysoký krútiaci moment už pri nízkych otáčkach v ich širokom rozsahu.

Kde sa vyžaduje maximálna ochrana životného prostredia, tam sa ponúka motor na zemný plyn.

Podvozok - predná náprava má významné zlepšenie oproti modelu FL6, čo okrem iného umožnilo podstatne menší polomer otáčania a veľmi dobré manévrovacie vlastnosti pre mestskú prevádzku. Zadná náprava Volva FL môže mať 3 rôzne nápravy.

Nákladné automobily Volvo nedávno získali prestížne švédske ocenenie za kvalitu - Svedish Quality Award. Je to úspech, ktorý vyplýva z mnohoročnej usilovnej práce. Rovnako ako Volvo FH a FL, ktoré sú konštruované tak, aby uspokojili aj tých najnáročnejších kontrolórov kvality - Volvo

Počas druhého štvrťroku 2000 začalo Volvo dodávať väčšinu z jeho truck modelov, ktoré spĺňajú normu Euro 3 schválenú pre Európu na konci roku 1999.

Lars Erik Forsberg, Managing Director Volvo Truck Slovak povedal: „Pred niekoľkými rokmi Volvo začalo investovať hlavne vo východnej časti Európy. Spoločnosti Volvo sa táto stratégia vyplatila a v súčasnosti je na vedúcej pozícii v tejto časti Európy v oblasti ťažkých truckov.

Volvo Truck Slovak bude naďalej pokračovať v zlepšovaní svojich ako aj v rozširovaní ponuky produktov. Našim cieľom je udržiavať jasnú pozíciu v predaji ťažkých truckov.“

Spoločnosť Volvo Truck Slovak, s. r. o., získala certifikát ISO 9002 za systém riadenia kvality, čo potvrdzuje, že kvalita poskytovaných služieb vyhovuje medzinárodným kritériám.

Certifikát bol oficiálne odovzdaný spoločnosťou Lloyd`s (ktorá systém riadenia kvality hodnotila) v septembri na Autosalóne v Nitre.

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.