Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Stratové lodné trajekty

Neúnavný boj Švédov za liberalizáciu obchodu s liehovinami

Vo Švédsku platí pravidlo, že občania môžu voliť od osemnástich, ako všade inde, no piť a opíjať sa až od dvadsiatich rokov. Lebo každý zákazník v niektorom z 365 štátnych obchodov s alkoholom (s troškou irónie možno skonštatovať, že na každý deň v roku jeden) musí preukázať, že má minimálne dvadsať rokov. A to platí aj pre cudzincov! A ani táto štátom kontrolovaná sieť obchodov, tzv. Systembolaget obchody, nie je veľmi ústretová k predstaviteľom „mokrej štvrte“. Okrem toho je všeobecne známe, že vo Švédsku opíjať sa je nielen drahé, ale hlavne neslušné.

To, čo však platí doma, mimo hraníc krajiny prestáva byť morálne tabu. Donedávna prevádzkovatelia lodných trajektov veľmi slušne profitovali na smäde švédskych turistov. Výlety do alkoholicky liberálnejšieho Dánska, Nemecka či baltských krajín boli pre mnohých Švédov výpravami za alkoholickým dobrodružstvom. Vďaka bezcolným zónam boli výlety na more viac ako vítanou príležitosťou na nakúpenie zásob alkoholických produktov. Lebo nákup alkoholu je vo Švédsku takmer luxusom. Ceny, hlavne tvrdého alkoholu, sú vysoké. A okrem toho, väčšina švédskych predajní s alkoholom je cez víkend zatvorená a rady pred obchodmi - najmä v piatok popoludní - bývajú dlhé.

Pravdaže, Švédi už dlhší čas neúspešne bojujú s vládou, aby liberalizovala predaj obchodu s liehovinami. Najväčšou nádejou bol vstup Švédskeho kráľovstva do Európskej únie v januári 1995, keď si švédski vyznávači alkoholu, odvolávajúc sa na práva ostatných Európanov, mysleli, že pravidlá na dovoz, výrobu a predaj alkoholu budú značne liberalizované. Nestalo sa tak. Štokholmský kabinet sa v roku 1995 s Bruselom dohodol na päťročnej výnimke z pravidiel, a tak Švédi - na rozdiel od obyvateľov iných členských krajín EÚ - zo svojich zahraničných ciest si môžu so sebou oficiálne priviezť iba jeden liter tvrdého alkoholu, maximálne päť litrov vína a desať litrov piva. Toto obmedzenie vypršalo v júni tohto roka, avšak švédska vláda, obávajúc sa následkov nekontrolovaného dovozu alkoholu, požiadala o ďalšiu päťročnú alebo aspoň trojročnú výnimku.

Pre „smädom trpiacich“ Švédov, ktorí nechcú čakať až do roku 2005 na zmenu vládnej alkoholovej politiky, však vlani pribudlo aj ďalšie obmedzenie. Vďaka Schengenskej dohode a posilňovaniu vnútorného trhu únie bol vlani zrušený bezcolný predaj na hraniciach medzi členskými štátmi EÚ. Takzvané freeshopy v bezcolných zónach stratili zmysel. Toto opatrenie však vážne zasiahlo švédskych prevádzkovateľov lodných trajektov. Najmä na trase spájajúcej Dánsko a Švédsko. Obľúbené jednodňové výlety, ktorých neodmysliteľnou súčasťou bol nákup lacných cigariet a alkoholu vo freeshopoch na trajektoch a výletných lodiach, po zrušení bezcolného predaja stratili na atraktivite. Výnosnému priemyslu odzvonilo. Podľa správ prevádzkovateľov trajektov spred roka prílev turistov zo Švédska do Dánska sa denne zredukoval o 5000 ľudí. Najdrastickejší pokles príjmov zaznamenala trajektová spoločnosť SeaCat, ktorej lode premávajú medzi dánskym Frederikshavnom a švédskym Göteborgom, keď oproti predchádzajúcim rokom zaevidovala pokles počtu cestujúcich až o 47 percent.

Aj napriek tlaku Bruselu a protestom zahraničných firiem vyrábajúcich a obchodujúcich s liehovinami, pre ktoré je Švédsko s 8,5 milióna obyvateľmi lákavým trhom, je švédska vláda neoblomná. Domáci antialkoholici upozorňujú, že liberalizácia obchodu s liehovinami môže viesť k zvýšeniu úmrtnosti na následky pitia alkoholu až o 20 percent a k vzrastu kriminality ako následku vystupňovania agresivity. Na druhej strane kritici takejto politiky tvrdia, že snahy obmedziť výrobu, predaj a dovoz alkoholu umožňujú rozkvet pašeráckej výroby bez kontroly kvality a zvyšujú tým riziko ohrozenia zdravia domáceho obyvateľstva.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.