Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Švédi na internete nakupujú a obchodujú s akciami

Švédi, ktorí vo svete patria k najväčším používateľom internetu, strávia viac ako polovicu času na sieti obchodovaním s akciami a nakupovaním. Výskumná organizácia Sifo vo februári tohto roka oznámila, že z celkovej švédskej populácie (skoro 8,9 milióna) v januári až 3,47 milióna ľudí používalo sieť v priemere deväť hodín mesačne a 1,3 milióna Švédov vykonávalo určitú formu obchodovania. Podľa údajov švédskeho Výskumného ústavu pre maloobchod a veľkoobchod (HUI) štvrtina všetkých transakcií s akciami sa vo Švédsku koná práve na internetovej sieti. Podľa agentúry Reuters tento podiel v percentuálnom vyjadrení prevyšuje úroveň v USA.

Štúdia však uvádza, že internetoví makléri vo Švédsku získali len 15 % svojich maklérskych provízií, keďže väčšina transakcií bola v nízkych sumách. Výkonný riaditeľ HUI Stefan Folster to vysvetľuje obavami veľkých investorov, že v krízovej situácii nebudú schopní dostatočne rýchlo predať akcie cez internet. Podľa neho jednou z príčin vysokého záujmu o akcie cez internet vo Švédsku, na rozdiel od USA, je fakt, že tradiční americkí makléri sú oveľa prístupnejší a orientovaní na služby. Internetoví makléri vo Švédsku teraz priťahujú nových klientov, ktorí predtým s akciami neobchodovali vôbec. Avšak tradičným maklérom môžu nastať ťažké časy, keď ich internetoví kolegovia začnú ponúkať rovnako spoľahlivé služby.

Švédska Obchodná organizácia v nezávislej správe uviedla, že sa rozrastajú nákupy cez internet a tento spôsob je čoraz ziskovejší, hoci jeho podiel na celkovom predaji stagnuje.

(TASR/Hd)

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.