Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Poštová reforma po švédsky

Internetizácia a globalizácia menia aj služby

Proces globalizácie a internetizácie nabúrava miestne špecifiká. Natoľko ovplyvní švédsku spoločnosť, že zasiahne aj do rezortov, ktoré v iných štátoch týmto trendom zatiaľ odolávajú. Napríklad poštové úrady. Vo Švédsku ich evidujú 900, v budúcom roku však podľa hlavného riaditeľa pošty Lennarta Grabeho nemusí existovať nijaký takýto úrad. Čo však neznamená, že pošta ako taká zanikne. Nie, iba sa má prispôsobiť novým podmienkam a dokonca má byť zisková.

Mimochodom, vo Švédsku sa uskutočňuje reforma poštových služieb už šesť rokov a na budúci rok sa má z nej zrealizovať jej najzávažnejšia etapa. Poštové úrady zaniknú. Poskytovanie poštových služieb prevezmú potravinárske obchody, kaviarne a stanice pohonných látok. Pre občana to bude pozitívny posun, lebo sa odbúrajú fixné úradné hodiny (na benzínových pumpách napríklad vzniká možnosť nonstop služieb) a zväčší sa počet miest s poštovými službami. Namiesto 900 poštových úradov budú mať Švédi k dispozícii až 3000 poštových prevádzok. Jednou z hlavných príčin tejto reformy je nová politika štátnej banky Nordbanken, ktorá doteraz fungovala spolu s poštou. Globalizačné trendy však neobchádzajú túto časť sveta. Nordbanken fúzovala s fínskou Meritou a dánskou Unibankou, čím sa vytvoril najväčší škandinávsky finančný ústav. Nordbanken má teraz iné priority, už nebude závislá od vkladoch obyvateľov odľahlých dedín a dediniek, kde fungovala prostredníctvom pošty, a tak svoje pobočky v malých obciach ruší. Svojou časťou prispel aj fenomén internetizácie, lebo rozsiahlym využívaním širokodostupného internetu sa rozsah poštových služieb badateľne zredukoval.

A tak podľa tvorcov poštovej reformy od budúceho roka budú Švédi posielať balíky prostredníctvom tabakových stánkov a listové zásielky prostredníctvom rôznych obchodov. Budovy vyprázdnených poštových úradov sa budú môcť prenajať alebo predať. Tento zámer sa však zatiaľ obyvateľstvu veľmi nepáči. Najmä staršia generácia si nevie predstaviť, ako to bude s platbou inkasa a vyplácaním dôchodkov. Časť politikov zasa trápi, ako to bude s hlasovaním, keďže doteraz Švédi mohli voliť na poštách na diaľku. Voliť na benzínovej pumpe či u mäsiara?

História dokázala, že inovácie vždy narážali na nepochopenie a odpor verejnosti. Dnes však hlavné slovo má efektivita, a preto majú plánované zmeny veľkú šancu na úspech. A je viac ako logické, že ak sa švédsky model poštovej reformy úspešne uplatní, čoskoro ho môžu nasledovať aj iné krajiny.

(jnk)

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.