Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Slovensko urobilo pokrok, ale...

Carl Spielvogel: Spojené štáty vyvíjajú aktivity podpory SR v troch smeroch

Slovensko-americké vzťahy sa väčšinou charakterizujú ako dobré, a to na všetkých úrovniach - ekonomickej, politickej či kultúrnej. Napriek tomu, ako poznamenal aj veľvyslanec USA v SR Carl Spielvogel, Slovensko potrebuje najmä propagáciu krajiny ako takej. V spoločnom rozhovore nám objasnil podporu v tomto smere zo strany veľvyslanectva a prezradil aj podrobnejšie aktivity počas nadchádzajúcej návštevy jeho, premiéra M. Dzurindu a vicepremiéra I. Mikloša v USA.

Napriek nárastu investícií na Slovensku sa stále upozorňuje na slabú otvorenosť krajiny voči zahraničiu, a to najmä v porovnaní so susedmi.

- Organizácia SARIO, určená na podporu zahraničného obchodu, vyvíja neustále úsilie. Jedna z vecí, na ktorých pracujeme s agentúrami pre reklamu a propagáciu, je projekt kampane pre Slovensko, aby sa Slovensko mohlo “predať” aj navonok. Pretože ako vieme, za čias revolúcie a vlády Vladimíra Mečiara nepovažovala väčšina investorov túto krajinu za vhodné miesto, kde by uložila svoje investície. Teraz sú tu noví hráči a možnosť nových investícií. Ale o tom by sa malo vedieť. Spôsob, ako sa to dozvedia, je aj cez vhodnú propagáciu, nutne aj cez návštevy investorov, no aj cez spomínanú reklamu krajiny. Máme zaujímavú skupinu mladých talentovaných slovenských výskumníkov a tvorivých ľudí, ktorí urobili úžasnú kampaň. Ale aj odkryli problém. Volal som nedávno pani ministerke financií B. Schmögnerovej a povedal, že je ironické, že sa v kampani nemôžu pohnúť ďalej pre existenciu 10-percentnej DPH z dotácií. Prisľúbila, že ak jej spomínaní ľudia uskutočňujúci kampaň pripravia pripomienky, pozrie sa na ne, čo sa s tým dá robiť. Ale skutočnou pravdou je, že vláda musí mať štátny rozpočet aj na podporu turizmu či kultúry. Rozpočet je však dosť napätý. Preto sa možné finančné prostriedky hľadajú aj v SARIO.

S predstaviteľmi SARIO sme v kontakte, pretože im pomáhame pri štruktúre ich aktivít a pri vytváraní posolstva navonok. Susedné krajiny - Poľsko, Česká republika či Maďarsko však pracujú na podobných aktivitách už oveľa dlhšie. Je len zrejmé, že pre investorov zaváži vždy fakt prijateľnejších a lepších podmienok. Ak susedná krajina ponúkne investorom 10-ročné daňové prázdniny, je zrejmé, že tak musíte urobiť aj vy. Investori hľadajú benefit, ktorý vláda môže ponúknuť. Vedú sa napríklad veľmi dôležité rozhovory s jednou firmou z Kalifornie, ktorá sa rozhoduje medzi Slovenskom a Maďarskom. Dlhoročným problémom je aj získanie veľkých kusov pôdy na investície na zelenej lúke. Podnikateľ, ktorý sem príde, bude vždy hľadať priestor na expanziu. Práve teraz však Volkswagen spolu s U.S. Steel a Whirpool spolu budujú priemyselný park. Ale napríklad v prípade Whirpool trvalo rok, kým získal dodatočnú pôdu, ktorú potreboval na väčšie investície. Myslím, že sa veľa robí na prípravu krajiny pre prílev ďalších strategických investícií, ale ešte stále treba veľa urobiť.

Oproti svojim predchodcom ste známy práve svojou aktivitou v prilákaní investícií.

- Viete, predchádzajúci dvaja veľvyslanci sa zameriavali predovšetkým na zjemnenie problémov, ktoré vznikli ako odpoveď na vládu V. Mečiara. Teraz však napriek demokratickej spoločnosti vyvstávajú ďalšie závažné otázky, ako napríklad 20-percentná nezamestnanosť. To je vážny problém, ktorý som sa snažil vysvetliť aj premiérovi Dzurindovi či vicepremiérovi Miklošovi. Obaja ma sprevádzajú aj na budúcotýždňovej ceste do USA, kde sa zúčastnia na investičnej konferencii Inwest Forum Central Europe a následne spolu so mnou navštívia mestá New York, Pittsburgh, Cleveland, Sant Louis, kde sa stretnú s predstaviteľmi potenciálnych investičných spoločností.

To znamená, že sú pripravené aj stretnutia s predstaviteľmi daných podnikov?

- Áno. Hoci je hlavným cieľom návštevy predstaviť Slovensko Američanom, pretože veľa z nich ani nevie, kde Slovensko leží, vaša krajina má čo ponúknuť. Jednotlivé mestá boli vybrané jednak na základe existencie ťažkého priemyslu a jednak na základe silnej slovenskej komunity. Veď len v Pittsburghu je pol milióna Slovákov, pričom v celých USA ich podľa štatistík žije vyše dva milióny. Pittsburgh je zároveň sídlo U.S. Steel, pričom predseda US Steel ponúkol pripraviť večeru s predstaviteľmi kľúčových podnikov, s ktorými by sa I. Mikloš stretol. V Clevelande je naplánované stretnutie s majiteľom významných novín Cleveland Plain Dealer, ktorý bude hostiteľom pracovného obeda pre slovenskú delegáciu a predstaviteľov podnikateľskej sféry z Clevelandu. Saint Louis má rovnako aktívne obchodné oddelenie. Pred troma mesiacmi tu bola delegácia, ktorá sa zaujímala o priame investície, napr. aj do oblasti chovu moriek.

Napriek minuloročnému rozhodnutiu vlády USA o zániku programu finančnej a technickej pomoci (USAID) pre krajiny stredoeurópskeho regiónu, v akých smeroch sa dnes pomoc rozvíja?

- V podstate v troch smeroch: podpora SR pri vstupe do EÚ, podpora prípravy Slovenska pre vstup do NATO - a tu zámerne používam slovíčko prípravy, pretože my môžeme Slovensku poskytnúť len pomoc pri príprave. Máme špecializovanú spoločnosť CUBIC zameranú na prípravu krajiny na vstup do aliancie. A pokiaľ ide o tretiu oblasť, toto veľvyslanectvo venovalo veľa času a peňazí na podporu priamych investícií, aj prostrednictvom našeho obchodného oddelenia.

To znamená, že je ťažké, napriek všetkým želaniam slovenskej vlády, s istotou tvrdiť, že SR bude prijatá v ďalšej vlne rozšírenia aliancie?

- Je veľa faktorov, od ktorých závisí kedy a či Slovensko vstúpi do NATO. Okrem toho, proces vstupu neschvaľuje len americký Senát, ale v podstate zákonodarné zbory všetkých členských štátov. Odporučil by som modernizovať vojenskú výzbroj, kompatibilnú s tou v NATO, až neskôr. Prečo to odporúčame neskôr je, že peniaze nie je potrebné minúť na nákup nadzvukových lietadiel, pretože nevidím nikoho, kto by chcel zaútočiť bombami na Slovensko. A po druhé, je tu oveľa viac iných priorít, ktorými by sa bolo treba zaoberať pred tým, než spomínané drahé lietadlá nakúpite. Prijal som fakt, že ministerstvo obrany chce nakúpiť lietadlá. Je to rozhodnutie vlády, do ktorého my nemôžeme zasahovať, môžme len odporúčať. Avšak, myslím, že sú tu iné priority, ako výcvik, školenie a inštruktáž. Ale rozpočet je veľmi tesný.

Vrátila by som sa ešte k vzájomným obchodným vzťahom. Napriek progresu vo vývine, prekážky existujú. Stačí spomenúť problémy amerických firiem farmaceutického priemyslu.

- Áno, tu existujú skutočne seriózne problémy, ktoré sme spolu s pripomienkami našich farmaceutických spoločností - keďže našou úlohou je zároveň propagovať na Slovensku aj americké firmy - tlmočili vášmu ministrovi zdravotníctva R. Kováčovi. Firmy nie sú s týmto stavom v zdravotníckej oblasti spokojné. Bolo by pre Slovensko veľmi zlé, keby niektorá z týchto veľkých farmaceutických spoločností musela povedať, že je pre ňu príliš ťažké podnikať na Slovensku. Kedykoľvek sa také niečo stane, uvrhne to tieň na krajinu. Napriek tomu, Slovensko robí veľmi dobrý pokrok, ak uvážime, že má demokratickú vládu len dva a štvrť roka. No je veľa vecí, ktoré je potrebné doladiť. Viete, vláda je príliš roztrieštená, a aj frakcie sú delené na ďalšie frakcie, čo spôsobuje, že je veľmi ťažké dosiahnuť konsenzus. V určitý moment si treba povedať, že verejné blaho by malo byť základom. Aj v USA majú republikáni a demokrati odlišné predstavy, avšak v určitých otázkach na dosiahnutie verejného blaha zvolia spoločnú taktiku. Tu je veľa vážnych problémov, kde je ťažké dosiahnuť konsenzus. Jedným z vážnych problémov je aj redukcia 20 % nezamestnanosti. Tu by malo dôjsť k spojeniu medzi politickou vôľou a verejným blahom.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.