Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bushov protiraketový štít proti skutočným hrozbám

Bude nákladný systém aj efektívny?

„Musíme preskúmať všetky možnosti a vyvinúť obranu, ktorá bude efektívna proti skutočným hrozbám, musíme súčasne vyslať svetu signál, že naša krajina sa po skončení studenej vojny zhostí svojej zodpovednosti, ktorou je udržanie mieru vo svete, tým, že zníži počet svojich útočných jadrových zbraní.“ Šestnásťminútové vystúpenie prvého muža svetovej veľmoci číslo jeden, ktorý však zároveň zdôraznil, že USA nepodniknú žiadne jednostranné opatrenia týkajúce sa strategickej stability, nebolo prekvapením. Vari až na možnosť prísľubu jednostrannej redukcie jadrových zbraní zo strany USA a na to, že ho Rusko, Čína a v podstate aj väčšina spojencov nečakala tak skoro. Veď s ruským kolegom Putinom sa má G. W. Bush stretnúť až na budúci mesiac počas stretnutia krajín G7 a Ruska. A aj Nemecko napr. vítalo ešte koncom marca prostredníctvom svojho kancelára Schrödera ochotu otvoriť diskusiu o potrebe amerického protiraketového štítu (NMD) v súčasnom globálnom, predovšetkým však spojeneckom (NATO) bezpečnostnom systéme s kolegami z aliancie. Potvrdenie o odštartovaní NMD, hoci dosť vágne, je však na svete, a všetci okrem USA a Veľkej Británie, ktorá „chápe a súhlasí s obavami USA z rozširovania nukleárnych zbraní a zbraní hromadného ničenia vo svete“ (premiér T. Blair), si kladú otázky, či je NMD skutočne potrebná, a najmä či neodštartuje preteky v budovaní národných bezpečnostných systémov. Veď napr. minister zahraničných vecí Ruska, ktorý sa chystá tento mesiac do Washingtonu, si chce nechať rozmeniť na drobné aj fakt, že Bush pri obhajobe protiraketového systému v Kongrese ani raz nepoužil slovíčko „národný“.

Účelom nového systému protiraketovej obrany USA je zachytiť nepriateľské hlavice a zničiť ich ešte pred dopadom na americké územie. Samozrejme, okrem USA má chrániť aj ich spojencov, a to od nepriateľských, resp. „nekontrolovateľných“ krajín a ich „vydieraniu“. Do roku 2004, keď má byť pripravený na spustenie, sa naň vyčleňuje 60 mld. USD (popri ročných rozpočtoch na obranu), aj keď podľa predstaviteľov Pentagónu ani táto suma rozhodne stačiť nebude. Okrem toho nešpecifikovateľnosť NMD vychádza z toho, že aj Bush si uvedomuje, že súčasné technológie nie sú zatiaľ zrelé na takýto náročný systém. Potvrdzujú to aj analytici, ktorí tvrdia, že systém nebude schopný zabrániť malým nukleárnym a biologickým zariadeniam, ktoré by sa na územie USA alebo európskych spojencov dostali napríklad na palube lietadiel. Tvrdia aj to, že systém nebude stopercentne efektívny proti všetkým raketám, čo znamená, že hrozba hromadných protiopatrení bude naďalej základom americkej nukleárnej doktríny. „Systémy, podľa mňa, nemusia byť stopercentne perfektné, ale sú v ranom štádiu vývoja,“ tvrdí na obranu napr. Rumsfeld.

Keďže však tento systém bude používať technológie na zemi, v mori a vo vzduchu, dostáva sa na ostrie noža so stále záväznou rusko-americkou zmluvou o protiraketovej obrane (ABM), ktorú ešte v roku 1972 podpísal R. Nixon a L. Brežnev. Bush sa preto opatrne snažil vyhnúť tomu, aby potvrdil, že ABM považuje za mŕtvu, resp. ju mieni porušiť. Len vytvoriť novú „štruktúru“ budúcich vzťahov s Ruskom vychádzajúcich zo spomenutej zmluvy ABM. Bush preto prišiel s protiponukou, týkajúcou sa najmä Ruska. Za „nahradenie“ ABM ponúka aj jednostrannú redukciu nukleárnych zbraní, ktorých stav sa teraz pohybuje okolo 7000, a to až na 1000 hlavíc, teda pod počet, ktorý žiada zmluva START 2 a následne START 3 (2500 hlavíc).

Bush teda ponúka pokračovanie v odzbrojení výmenou za obranný systém, ktorý by nebol namierený proti Rusku, ale proti nepriateľským krajinám. Zo šiestich takýchto krajín však ani Kuba, ani Sudán a Líbya hrozbu, že vybudujú moderné zbrane, nepredstavujú. Zostáva KĽDR, Irán a pravdepodobne najmä Irak, aj keď náklady všetkých týchto „nekontrolovateľných krajín na obranu nie sú ani 2 % (15 mld. USD ročne) z celosvetových nákladov. Je preto zrejmé, že za budovaním NMD sú najmä vojenské loby, ktoré mali strategické slovo aj vo voľbách. Už teraz je zrejmé, že najväčšie zákazky má v rukách Boeing, TRW a Lockheed Martin pracujúce úspešne na súčasti systému - Airbone Laser Programe. Bush je v podstate úprimný. NMD by tak či onak neskôr uzrelo svetlo sveta, bez rozdielu demokrata či republikána v Bielom dome. Veď aj Clinton už pred ôsmimi rokmi koketoval s podobným programom, avšak pre nedostatočnú technológiu tento krok neurobil. Bush to riskol, teraz však záleží, ako ho vysvetlí počas turné v európskych krajinách a na stretnutí s ruskými a čínskymi predstaviteľmi. Pretože práve oni to môžu brať ako výzvu brániť sa proti „porušeniu ABM“ (Moskva) a začať preteky v budovaní obranných systémov. Teda bez nadnesenia - v zbrojení.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno. V horských oblastiach bude miestami zväčšená oblačnosť a popoludní sa tam vyskytnú prehánky alebo búrky. Najvyššia denná teplota 24 až 28 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 15 stupňov. Východný až juhovýchodný vietor 2 až 5 m/s, na juhozápadnom Slovensku popoludní zosilnie na 4 až 8 m/s.V piatok bude jasno až polojasno a teplo. V horských oblastiach, najmä na východe, časom zväčšená kopovitá oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11, na severe a východe miestami okolo 9 stupňov. Denná teplota 24 až 28 stupňov, na severe miestami chladnejšie. V sobotu bude polooblačno, časom oblačno, miestami prehánky alebo búrky. Nočná teplota 15 až 11 stupňov. Denná teplota 24 až 28, na severe miestami okolo 22 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.30 a zapadne o 20.08 hod.

Amsterdamprehánky13
Atényjasno25
Belehradjasno26
Berlínpolooblačno25
Bratislavapolooblačno25
Bruselprehánky13
Budapešťpolojasno25
Bukurešťbúrky23
Frankfurtprehánky23
Helsinkijasno10
Istanbulpolojasno22
Kodaňoblačno17
Lisabonprehánky14
Londýnprehánky13
Madridjasno15
Milánodážď18
Moskvapolojasno17
Osloprehánky12
Parížprehánky16
Prahapolooblačno26
Rímoblačno24
Sofiaoblačno21
Štokholmoblačno17
Varšavapolojasno23
Viedeňjasno26
Záhrebpolojasno27
Ženevaprehánky17

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.