Hospodársky denník
USD48,769 Sk
EUR43,441 Sk
CHF28,168 Sk
CZK1,256 Sk
  Štvrtok  3.Mája 2001

Mať 75 % nie je žiadne terno

HDP podľa Európskej komisie, EBOR a vlády SR

Slovensko čaká v tomto roku hospodársky rast vo výške 3,0 % HDP, inflácia by mala dosiahnuť 7,5 % a nezamestnanosť 18,4 %, predpovedá Európska komisia. Na budúci rok očakáva v prípade Slovenska hospodársky rast 3,8 % HDP, inflácia by mala klesnúť na 5,3 % a nezamestnanosť na 18,3 %. Pred dvoma rokmi Európska komisia odhadovala rast HDP v SR na tento rok 3,4 % a infláciu na 8,7 %. Komisiu znepokojuje deficit verejných financií, ktorý podľa jej odhadov dosiahne v roku 2001 aj so započítaním výdavkov na reštrukturalizáciu bánk hodnotu 5,4 %. „Deficity takýchto hodnôt nie sú v súlade so strednodobou rozpočtovou konsolidáciou a môžu ohroziť pozitívne, ale stále ešte krehké výsledky makroekonomickej stabilizácie,“ napísala komisia v prognóze. Privítala nedávny záväzok vlády SR udržať deficit na úrovni 3,9 % HDP (bez výdavkov na reštrukturalizáciu bánk).

Európska komisia revidovala jesenné prognózy hospodárskeho rastu pre krajiny EÚ na tento rok smerom dole. Brusel očakáva, že hospodárstvo pätnástich krajín EÚ, ako aj dvanástich štátov Európskej menovej únie by malo tento rok narásť o 2,8 %. Vyhliadky pre EÚ ovplyvnilo predovšetkým oslabenie konjunktúry v USA, kde sa počíta s tohtoročným rastom HDP už len o 1,6 %. Svetové hospodárstvo by malo v 2001 pre problémy USA a Japonska narásť len o 3,3 %. Vlaňajší rast dosiahol mimoriadnu úroveň 4,8 %.

Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) počíta v tomto roku so spomalením hospodárskeho rastu v 27 krajinách strednej a východnej Európy. Banka prognózu rastu znížila na 3,7 % najmä v dôsledku celkového oslabenia rastu svetového hospodárstva. Vyplýva to z aktualizovanej správy EBOR, ktorú banka zverejnila na začiatku výročnej schôdze v Londýne. Vyhliadky pre KSVE sú naďalej vo všeobecnosti pozitívne, uviedol šéfekonóm EBOR Willem Buiter. Podľa neho sa však priaznivý hospodársky vývoj, ktorý sa začal koncom roku 1999, začína oslabovať. Proti ochladeniu podľa neho nie je imúnny žiadny región, napriek tomu sú KSVE menej postihnuté ako iné regióny. Ruský vývoj by sa mohol prejaviť aj na raste hospodárstva iných krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ). V štátoch SNŠ by HDP mohol podľa prognózy EBOR tento rok narásť o 3,6 % po 7,3 % v roku 2000.

„Do roku 2010 by SR mala na základe reálneho ekonomického vývoja dosiahnuť výšku HDP na jedného obyvateľa na úrovni 75 % priemeru krajín EÚ zo súčasných 49 %,“ uviedol pred niekoľkými dňami vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Dva roky po prijatí kľúčových stabilizačných opatrení možno podľa neho konštatovať, že stabilizácia slovenskej ekonomiky bola úspešná a s ňou spojené náklady akceptovateľné. V tomto procese však treba pokračovať, pretože rovnováha - najmä v oblasti verejných financií - je stále krehká. Od roku 2002 pritom hlavný vládny ekonóm považuje za reálne dosiahnuť tempo rastu vyššie ako 4 %. Podmienkami na tento vývoj je udržanie inflácie aspoň na dvojnásobnej úrovni krajín EÚ (6 až 7 percent) a kurzu koruny oproti euru na dnešných úrovniach, ako aj pokračovanie hospodárskej politiky orientovanej na stabilitu a štrukturálne zmeny. Pri splnení tohto predpokladu sa neskôr môže dosiahnuť udržateľný rast HDP na úrovni 5 % ročne.

Spomalenie hospodárskeho rastu v krajinách západnej Európy nepochybne zasiahne slovenskú ekonomiku, vláda SR však verí, že sa jej podarí splniť cieľ rastu HDP v tomto roku o 3,2 % - povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová pri príležitosti konania výročného zasadania EBOR v Londýne. Zároveň odhaduje, že spomalenie rastu HDP v EÚ o jedno percento môže spôsobiť 0,5- až 0,6-percentné spomalenie rastu HDP v prípade SR. V otázke vývoja verejných financií je B. Schmögnerová presvedčená, že vláda dosiahne cieľový deficit v tomto roku vo výške 3,94 % HDP a 3,5 % HDP v roku 2002.

Do obdobia jedného roka chce vládny kabinet predložiť projekt s víziou ekonomického vývoja Slovenska spolu s určujúcimi smermi vývoja v EÚ a vo svete.

Vladimír Turanský/TASR

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.