Hospodársky denník
USD50,179 Sk
EUR42,928 Sk
CHF28,111 Sk
CZK1,252 Sk
  Streda  30.Mája 2001

Kritické sú prvé roky

Technologické centrum

Medzi rozhodujúce podmienky rozvoja malého a stredného podnikania patrí nesporne vhodnosť legislatívneho prostredia a dostupnosť finančných zdrojov. Finančná pomoc prichádza zo štátneho rozpočtu a prostredníctvom fondov EÚ. Malé a stredné podnikanie zamestnáva takmer 60 % pracovníkov a jeho účinnejšia podpora môže znamenať aj zníženie stále vysokej nezamestnanosti. Na nedávnom európskom informačnom dni v Banskej Bystrici, ktorý usporiadalo Európske informačné centrum v SR, predstavili verejnosti viaceré projekty podporené aj z programu PHARE. Podnikateľský inkubátor banskobystrického BIC je jedným z nich. Podnikateľské a inovačné centrum ho zakladá rozpočtovým nákladom 1 mil. EUR a na jeho vzniku sa podieľa aj mesto, ktorého vkladom je rozostavaný objekt. V súčasnosti je už pripravená zmluva na podpis a predpokladá sa, že v auguste budúceho roka sa v objekte dokončia všetky práce a prví podnikatelia začnú v ňom pracovať už v septembri 2002. Podnikateľský inkubátor poskytne priestory pre malé

inovačné podniky,

v ktorých budú môcť pracovať 2 – 3 roky. Jeho pôsobnosťou bude okres Banská Bystrica a je záujem, aby sa neskoršie transformoval na technologické centrum pre celý Banskobystrický kraj. Nevylučuje sa ani možnosť vytvorenia ďalších podobných zariadení v iných regiónoch, napríklad v Brezne, Lučenci, Revúcej a Rimavskej Sobote. Do selektívneho výberu v Banskej Bystrici zaradia približne 45 firiem a jeho sitom prejde 15 z nich. Inovatívna produkcia prináša regiónu najvyššiu pridanú hodnotu, pričom skúsenosti ukazujú, že v praktickom živote sa často nedokážu uplatniť ani zaujímavejšie nápady a patenty. Až 45 % podnikov zaniká do dvoch rokov od založenia, čo spôsobuje nepripravenosť a slabá znalosť podnikateľského prostredia. Pritom 80 % firiem, ktoré prejdú inkubátorom, sa dokáže zaradiť do konkurenčného trhového prostredia. Vo vyspelej Európe majú s pôsobením podnikateľských inkubátorov dobré skúsenosti a ich prínos oceňujú aj v Českej republike. Nie je bez zaujímavosti, že napríklad v Ostrave zásluhou inkubátora spotrebovali na vytvorenie jedného pracovného miesta len približne 10-tisíc CZK, kým štandardným postupom treba na to prinajmenšom desaťnásobne viac. Na Slovensku pôsobí päť BIC a inkubátorovú starostlivosť poskytujú všetky centrá. Banskobystrický projekt bude však prvým svojho druhu u nás, aký poznáme z EÚ a jeho know-how si neskoršie osvoja aj ďalší.

Regionálny pôžičkový fond vo Zvolene je

iniciatíva regiónu

a podobne ako podnikateľský inkubátor chce pomôcť malému podnikateľskému stavu. Vznikol ako prvý fond tohto druhu na Slovensku a ako samostatný právny subjekt poskytol doteraz 44 mikropôžičiek v celkovej hodnote 11,1 mil. Sk. Záujemcov je však podstatne viac (v súčasnosti eviduje 160 subjektov) jeho možnosti sú však obmedzené objemom finančných zdrojov. Prvé pôžičky podnikatelia už splácajú a na základe toho môže fond poskytnúť pri veľmi priaznivej úrokovej miere nové prostriedky. Požičať si možno maximálne 500-tisíc Sk s lehotou splatnosti na tri roky. Získané prostriedky možno použiť bez obmedzenia, okrem splácania dlhov, miezd a osobnej spotreby. Do fondu prispeli aj mestá Zvolen a Detva a vzhľadom na jeho rozšírenie s pôsobnosťou aj na ďalšie regióny, jeho tvorcovia by ocenili podobnú iniciatívu aj od Banskej Bystrice a Brezna.

Peter Farárik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.