Hospodársky denník
USD50,179 Sk
EUR42,928 Sk
CHF28,111 Sk
CZK1,252 Sk
  Streda  30.Mája 2001

Klimatické zmeny viedli k evolúcii

Existuje nová teória o tom, čo spôsobilo zmeny klímy vo východnej Afrike, ktoré pravdepodobne viedli k evolúcii ľudí. Dvaja americkí vedci tvrdia, že katalyzátorom mohol byť skôr postupný posun indonézskych ostrovov ako severoatlantické prúdy, ktoré boli dosiaľ braté na zodpovednosť.

Prvé tvory, ktoré sa zvyčajne opisujú ako ľudia, sa vyvinuli vo východnej Afrike pred 4 až 2,5 milióna rokov. Aj keď existujú aj odlišné teórie, vo všeobecnosti sa verí, že keď lesy ustúpili trávnatým plochám, prví hominidi sa adaptovali, začali viac času tráviť na dvoch nohách a hľadať si mäsitú potravu a zbierať plody a korienky.

Ale čo spôsobilo zmenu podnebia v Afrike? Podľa Marka Canea a Petra Molnara treba odpoveď hľadať ďaleko na východe v Indonézii, ktorej ostrovy oddeľujú Indický oceán od Tichého. Predpokladajú, že pred 5 miliónmi rokov väčšina vody pritekajúca do Indického oceánu pochádzala z južnej teplejšej časti Tichého oceánu. Táto teplá voda spôsobovala viac dažďov vo východnej Afrike. Ale keď sa Austrália a Nová Guinea posúvali na sever, teplé južné prúdenie bolo blokované indonézskymi ostrovmi ako Halmahera, ktoré sa v tom čase zväčšovali. Výsledkom bolo, že do Indického oceánu sa dostávalo väčšie množstvo chladnej vody zo severu Tichého oceánu. To znamenalo menšie odparovanie a menej dažďov vo východnej Afrike.

Až dosiaľ sa suchšie africké podnebie pripisovalo uzatvoreniu medzery medzi Severnou a Južnou Amerikou a následnému prúdeniu Golfského prúdu cez severný Atlantik. Podmienky pre nástup našich predkov zjavne vytvorila kombinácia okolností.

(kab, BBC)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.